Home  /  Lifestyle  /  Don't Panic! Aneb jak zkrotit úzkost

Don't Panic! Aneb jak zkrotit úzkost

Pandemie, válka a rostoucí náklady vyvolávají obavy z budoucnosti. Takto se vyrovnáváme s nejistotou, když se svět zmítá v problémech.
10.08.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Psal se březen 2020, když svět zachvátil virus Corona a najednou nám vnutil každodenní rutinu, o které nikdo z nás ani neuvažoval. Lockdowny, povinné masky a testy, omezení kontaktů a nejistá budoucnost. „Zlatá dvacátá léta“ skončila. A když už jsme si mysleli, že máme pandemii pod kontrolou, Rusko zaútočí na Ukrajinu. Najednou se mluví o jaderných zbraních. Důsledky pociťujeme nyní a v následujících měsících prakticky všichni. Ceny rostou a elektřina a energie budou mnohonásobně dražší. Čeká nás nejistá budoucnost. Rychle vyvstává otázka: Co bude dál? Nejistota, tedy to, co vás čeká, je o dovolené docela příjemná. Ne však, pokud jde o vaši osobní budoucnost. Jak se tedy vypořádat se strachem z budoucnosti a nejistotou?

Strach z budoucnosti a nejistota - jak se vyrovnat se ztrátou kontroly

Nejistota, nedostatek kontroly, málo odpovědí na mnoho otázek ohledně budoucnosti - tyto mlhavé neznámé jsou katalyzátorem úzkosti, která může umlčet i ty největší optimisty.

Nejistota ovlivňuje každého - jen jinak

Nejistota vyvolává úzkost v každém z nás, ale ne na každého působí stejně. Studie naznačují, že lidé se sklonem k úzkosti mají také často nižší práh nebo toleranci pro zvládání nejistoty. Méně úzkostní lidé snáze přijímají dosud nepoznané a jejich reakce na nejistotu nejsou tak silné. Mnoho lidí však tuto kontrolu skutečně vyžaduje a „potřebuje“ vědět, kdo přijde na večírek, jak dlouho bude schůzka trvat nebo jak se večer dostat domů. Otevřené otázky znamenají poplašné signály. Jiní lidé se s nejistotou vyrovnávají bezstarostně. Koho to vlastně zajímá? Na to určitě přijdu! U poslední skupiny je myšlenkový proces jiný. Zajímá je, kdo bude na večírku, a jedním dechem odpovídají, že se už nemohou dočkat. Nejistota je v takových případech přímo oslavována a těšíme se na ni. Žádná reakce není správná nebo špatná, jsou jen různé. Zvládání nejistoty se stává problémem, pokud je míra strachu neúměrná tomu, jak nejistá situace ve skutečnosti je. Strach je náš mechanismus, jak se vyrovnat se ztrátou kontroly a nedostatkem informací. Za určitou hranicí je přehnaný strach z toho, co nemůžeme ani ovlivnit, ani se na to připravit, nepomáhá, ale dokonce škodí.

Pro získání větší jistoty a kontroly: čelte nejistotě pomocí těchto 7 tipů

Identifikujte (a odstraňte) zbytečné starosti.

Produktivní starosti nás vedou k tomu, abychom převzali zpět kontrolu nad svým okolím, zatímco neproduktivní starosti v nás vyvolávají ještě větší úzkost a nejistotu, což vede k začarovanému kruhu zmatených představ a úzkosti. Je důležité rozlišovat, kdy jsou obavy oprávněné. Konkrétně to může znamenat, že máte doma dostatek jídla a nemusíte celou noc bdít a přemýšlet, co se stane, když bude supermarket náhle vyprodaný. Není pochyb o tom, že pro ty, kteří si dělají starosti, je těžké tyto hrozné myšlenky zablokovat. Prvním užitečným krokem však může být udělat krok zpět a podívat se na celý obraz a uvědomit sijaká úzkost nás vlastně trápí.

Cvičení pozornosti

Všímavost je aktivní a záměrné uvědomování. Všímavost můžete praktikovat tak, že si budete uvědomovat své činnosti. Dávejte pozor na oběd. Nejen jídlo na talíři, ale i židle pod zadkem, struktura jídla. Velmi důležité je uvědomit si, kdy se pocit hladu mění na pocit sytosti, když žvýkáte. Nemusíte mít pod kontrolou každou situaci, ale můžete mít pod kontrolou sami sebe.

Vytváření návyků a rutin

Běžný režim každého z nás je čas od času narušen malými i velkými překážkami. Můžeme si však vytvořit vlastní rutinu, která nám poskytne strukturu, kontrolu a jistotu. Mohou to být i maličkosti v životě. Určují, kdy se vymění ložní prádlo nebo co bude k večeři. Zvyky dávají pocit předvídatelnosti. Máme také tendenci cítit se spokojeni, když jsme úkol dokončili. Odškrtnutí ze seznamu úkolů může být povzbuzením proti špatné náladě. V každém okamžiku nejistoty platí totéž. Možná jste ukončili vztah a cítíte se bez cíle a nevíte, co vás čeká v budoucnosti, nebo jste se přestěhovali do nového města kvůli práci a nikoho neznáte. Nevědět, jak to dopadne, je děsivé. Zavedení vlastní struktury vám však může pomoci udržet se v chodu.

Zaměřte se na vděčnost

Vděčnost rozptyluje úzkost, protože na obloze opět vidíte stříbrnou linku. Nemusíte vždy vědět, proč, jak a kdy se věci dějí, ale můžete změnit perspektivu a s vděčností přijmout nečekané přínosy.

Humor pomáhá

Sledujte vtipné televizní pořady nebo posílejte vtipné gify do skupinového chatu. Humor je především o tom, co je tady a teď. Čím více je tento prostor v mysli obsazen, tím méně nám v hlavě drnčí myšlenky a naše mysl se nevydává na divoký výlet.

Ne, alkohol (ani jiné eskapády) nejsou řešením

Když se snažíte překonat pocit nejistoty divokým chováním, jako je nadměrné pití, užívání drog, přejídání nebo sebeklam, neprospíváte si. Nakonec se dostanete do ještě depresivnější situace než předtím a v nejhorším případě vás čeká několik dalších problémů.

Přijměte to, co nemůžete ovlivnit

Tento bod je nepochybně tím hlavním nepřítelem a snadněji se řekne, než udělá. Přesto je to důležitý krok ke klidu. Paradoxní je, že obsedantní konzumace informací, abyste věděli, co máte očekávat, může mít přesně opačný účinek. Je nesmírně důležité si uvědomit, že nemůžeme všechno kontrolovat a měnit. Informovanost je důležitá, ale neustálá aktualizace zpráv a kanálů sociálních médií jen zvyšuje úzkost. Nikdo se nechce ocitnout ve spirále zkázy.

Akceptování nejistoty je klíčem k duševnímu zdraví

Bohužel ani vy, ani já nemůžeme snížit náklady na energii nebo ukončit válku na Ukrajině. Můžeme však změnit způsob, jakým se s těmito nečekanými životními zvraty a obavami z budoucnosti vyrovnáváme. Pokud jsou starosti využity k tomu, aby něco produktivně změnily, má to i pozitivní stránku. Přijmout realitu neznamená vzdát se. Přijetí je jen opakem popírání. Neurčitost a nejistota patří k životu, ale přijetí znamená: „Jsem připraven tuto nejistotu prožít. Nemusí se mi to líbit, ale ani to nebude trvat věčně.“ Vězte, že jsme všichni na stejné lodi. Jen někteří z nás veslují divočeji než ostatní.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best