Home  /  Lifestyle  /  Dostihne Polestar 3 Teslu?

Dostihne Polestar 3 Teslu?

Polestar tímto bourákem útočí na Mercedes a spol. Dceřiná společnost Volva dlouho držela svůj třetí model v utajení.
30.10.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Polestar

Bez okázalosti a nádhery

Už samotné papírové podklady luxusního modelu Polestar 3 jsou pozoruhodné. Protože však jeho konkurenti pocházejí od Mercedesu, Audi nebo Tesly, musela být laťka nastavena patřičně vysoko. A v žádném případě nejde jen o výkon a kapacitu baterie. K tomu byl přizván rakouský šéfdesignér Maximilian Missoni: jeho tým navrhl vůz, který se na rozdíl od mnoha jiných velkých SUV obejde bez okázalosti a nádhery, ale působí elegantně a uhlazeně.

Bočnímu pohledu dominuje zdánlivě splývající střecha, která se směrem k zádi svažuje. Naopak strmá záď je poměrně skromná, světlým bodem je průběžná lišta zadních světel. Vzhledem k tomu, že nápravy jsou od sebe vzdáleny téměř tři metry, je prostor pro tři cestující na zadních sedadlech přímo královský. Úzký displej za volantem poskytuje nejnutnější informace, 14,5palcový centrální monitor slouží k ovládání operačního systému Google.

Polestar 3 pohání dva motory, o rozdělování hnací síly se stará sofistikovaná elektronika. Při mírné jízdě lze pohon zadních kol na krátkou dobu vypnout, čímž se sníží spotřeba energie. Vzduchové odpružení s nastavitelnými tlumiči poskytuje jemný pocit z jízdy. Celkem pět radarových očí, stejný počet kamer a dvanáct ultrazvukových senzorů poskytuje informace pro rozsáhlou škálu asistenčních systémů. Jako třešnička na dortu se v polovině příštího roku přidá systém lidar. Kombinuje schopnosti laseru a radaru, skenuje širokou oblast před vozem ve 3D kvalitě a hlásí vozu tolik detailů, že hrozící kolize a jiná nebezpečí jsou odhalena dříve, než bylo dříve možné.

To vše samozřejmě posouvá cenu modelu Polestar 3 do nedosažitelných rozměrů pro většinu potenciálních kupců. Již základní cena 90 000 eur (ca. 2,25 milionu korun) však zahrnuje mnoho skvělých prvků výbavy, jako je většina asistenčních systémů, panoramatická skleněná střecha, nastavitelné vzduchové odpružení, klimatizace s trojnásobným čištěním vzduchu nebo 360stupňová kamera. Nový vůz lze již nyní objednat online, ale první vozy budou dodány až v posledním čtvrtletí příštího roku.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best