Home  /  Lifestyle  /  Elektrické AMG, které sportovně jezdí a má i sportovní projev

Elektrické AMG, které sportovně jezdí a má i sportovní projev

Elektrickým sedanem EQE automobilka působivě dokazuje, že AMG není synonymem pouze pro hřmotné osmiválcové motory.
10.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Mercedes-Benz

Ti, kteří si AMG zvykli ztotožňovat se silnými motory V8, se budou muset zamyslet. Mercedes-AMG nyní nabízí také elektrický sedan EQE ve dvou výkonových variantách. Představujeme vám vrcholný model EQE 53 4Matic+, jehož duo motorů (jeden elektromotor na nápravu = pohon všech kol) dává výkon 460 kW/626 k a točivý moment 950 Nm. Pokud si zvolíte "dynamický paket Plus", získáte 505 kW/687 k, točivý moment vzroste na 1000 newtonmetrů a sprint na 100 km/h zvládne za 3,3 sekundy. Standardní dojezd je rovněž přes 500 kilometrů, ale v praxi se při svižném tempu smrskne na zhruba 360 kilometrů.

Zdokonalení bez naparování

Pohodlný a prostorný vůz AMG EQE je vizuálně poměrně nenápadný a do značné míry se obejde bez obvyklého předvádění svalů svých příbuzných se spalovacími motory. V souladu se sportovními ambicemi Mercedes přeprogramoval volbu jízdních programů a přidal mimo jiné funkci závodního startu. Kromě toho je k dispozici výkonný brzdný systém a řízení zadní nápravy známé z civilnějších variant modelu EQE.

Hlavní však je, že elektrické AMG umí nejen sportovně jezdit, ale také sportovně znít. K dispozici jsou dva režimy zvuku Advance a Performance, přičemž lze volit mezi programy "Vyvážený", "Sportovní" a "Výkonný". Přestože zvuk vychází výhradně z reproduktorů, vzniká akustická zpětná vazba pohonu, která je dosti podobná zpětné vazbě spalovacího motoru. Je to potřeba? Přinejmenším je to zábavné, protože zvukový svět "Performance" připomíná futuristický sound vozidel z pozdních filmů Star Wars.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best