Home  /  Lifestyle  /  Filmové hvězdy z plechu

Filmové hvězdy z plechu

Který vůz se nejvíce objevil ve filmu a televizi? Porsche? Nebo přece jen Mercedes-Benz? Model, který nejčastěji projížděl plátny kin a televizními obrazovkami, není ani luxusní, ani zvlášť krásný. Tyto tři vozy se nejčastěji objevují v televizi a v kinech.
02.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Vesa Eskola

Téměř žádný filmový nebo seriálový hit se dnes neobejde bez účinkování automobilu. Mezinárodní online databáze IMCDB (Internet Movie Cars Data Base), obdoba IMDB, obsahuje seznam všeho, co má čtyři kola a jednou stálo před kamerou. Tento dokonalý seznam automobilů z oblasti filmu a televize zahrnuje více než 70 000 médií, včetně celovečerních filmů, animovaných filmů, televizních filmů, minisérií, televizních seriálů, krátkých filmů, hudebních videoklipů, dokumentárních filmů a nehraných televizních pořadů.

Ford v čele

S celkem 30 532 výskyty se modely Ford nejčastěji objevují před kamerou a absolutním favoritem filmových a televizních tvůrců je Ford Crown Victoria. Sedan je již desítky let první volbou při natáčení policejních vozů a taxíků a s téměř 7000 uvedeními si vydobyl zasloužené prvenství. Proč je Ford Crown Victoria nejčastějším vozem v televizních seriálech a filmech?

Hlavním důvodem je jistě to, že v mnoha filmech a seriálech je prostě neuvěřitelné množství policejních aut. Koneckonců automobilové honičky jsou velmi oblíbeným prostředkem, jak zaujmout diváky a připravit je na další napínavé scény. Přestože Ford Crown Victoria již není tak často nasazován, jeho vzhled stále vyzařuje určitou autoritu díky dlouholeté službě věrného pomocníka veřejnosti.

Rychle a odolně

Od roku 1992 byl Ford Crown Victoria nejpoužívanějším policejním vozem amerických bezpečnostních agentur a kanadských úřadů. Proč? Ford Crown Victoria byl rychlý, pohodlný, spolehlivý, odolný a působivý svou jednoduchostí. Prvním prodejním argumentem byla jeho optimální velikost pro uložení vybavení a přepravu zločinců. Měl také robustní rám, který odolával různým poškozením. Crown Vic Police Interceptor byl speciálně upraven tak, aby měl lepší jízdní vlastnosti a vyšší výkon než civilní model. Měl hrubší odpružení pro ostré zatáčky, větší brzdy, agresivní řazení, vyšší volnoběžné otáčky, zesílenou střechu pro případ převrácení, sedadla odolná proti probodnutí a požární systém.

Některé vozy Crown Vics se v USA stále používají, a proto je lze stále vidět na plátnech. Jejich počet však pomalu klesá. V roce 2020 kalifornská dálniční policie vyřadila z aktivní služby poslední policejní vozy Ford Crown Victoria Police Interceptor - tento trend je pozorován v celých Spojených státech od roku 2011, kdy Ford ukončil výrobu vozů Crown Victoria pro flotilovou potřebu.

Ford Mustang na 2. místě

Ford však nemá v nabídce jen jednu filmovou legendu. Protože i druhý nejfilmovanější vůz pochází z Fordovy dílny. Ford Mustang získal stříbrnou medaili s 3707 výskyty. Mustang je kultovní, stejně jako jeho filmová podoba. Stál na začátku filmů Basic Instinct, The Fast and the Furious: Tokyo Drift, Bullitt, John Wick, Gone in 60 Seconds, The Thomas Crown Affair a mnoha dalších.

A kdybyste se chtěli při příštím filmovém večeru trochu pochlubit, tady je zajímavost: v akčním filmu "Gone in 60 Seconds" z roku 1974 (neplést se stejnojmenným filmem z roku 2000 s Nicolasem Cagem a Angelinou Jolie v hlavních rolích) hrál hlavní roli žlutý Ford Shelby GT500 Mustang z roku 1967, charakteristické vozidlo, které se hlavní hrdina Maindrian Pace rozhodl ukrást v rámci velké loupeže 48 aut. Každý ze 48 vozů dostal ženské krycí jméno a Ford Mustang se jmenoval Eleanor.

Od té doby patří jméno Eleanor k Fordu Shelby stejně jako poník k Fordu. Klasika navíc obsahuje nejen nejdelší automobilovou honičku v dějinách filmu, ale během natáčení bylo také zničeno nebo poškozeno 127 aut - jen při automobilové honičce padlo za oběť 93 vozů.

Třída S na třetím místě

Třetí místo patří Mercedesu-Benz třídy S s 3689 výskyty. Luxusní sedan ze Stuttgartu brázdí světová plátna již ve své dvanácté generaci a je tak nejúspěšnější evropskou automobilovou značkou ve filmovém průmyslu. Skutečnost, že se stuttgartská společnost dokáže prosadit proti americké automobilové velmoci, je úctyhodný úspěch.

Ford Econoline se totiž s pouhými 79 vystoupeními v televizi drží blízko výfuku švábského vozu. Páté až osmé místo je opět pevně v rukou USA, a to s modely Chevrolet Impala, Chevrolet Caprice, Ford F-Series a Ford Transit. Deváté místo patří Volkswagenu Golf s 2542 výskyty a desáté Mercedesu-Benz třídy E s 2415 výskyty.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best