Home  /  Lifestyle  /  Green noise: Jak vám zvláštní šum pomůže lépe usnout?

Green noise: Jak vám zvláštní šum pomůže lépe usnout?

Pokud je usínání po náročném dni opět obtížné, možná vám s tím může pomoci monotónní hluk.
24.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Jak se ti v noci spalo? Cítíš se odpočatý, nebo jsi zase strávil několik hodin otáčením se zleva doprava? Nebo jste se pak věnovali knize, dokud se vám nezavřely oči? Možná vám pomůže video na YouTube, kde se celé hodiny přehrává green noise nebo zelený šum.

Máte problémy se spánkem? Možná vám pomůže Green Noise

Počet diagnóz poruch spánku, které nejsou způsobeny organicky, se v Česku rapidně zvyšuje. Někteří přísahají na bílý šum, růžový šum, hnědý šum a v poslední době stále častěji na zelený šum.

Nízké frekvence a zvuky přírody: to je zelený šum k usínání

Zelená je barva přírody, nových začátků, energie a života. Možná ale nevíte, že zelená barva vám může pomoci usnout - alespoň ve zvukové podobě. Green noise neboli zelený šum je varianta bílého šumu, který se nachází uprostřed frekvenčního spektra. Ve skutečnosti je to to, co někteří lidé považují za "hluk na pozadí světa". Skvělým příkladem zeleného šumu může být zvuk šumící vody na pláži nebo padající vodopády - cokoli, co je laděno do přírody a podporuje relaxaci. Tyto zvuky mají navodit pocit klidu. Z technického hlediska není "zelený hluk" oficiálním termínem. Jeho frekvenční rozsah také není nijak zvlášť vysoký, má jen asi 500 Hz, a právě jeho umístění ve středních frekvencích vyvolává tyto přírodě podobné zvuky. Přesto funguje jako jakýkoli jiný hluk na pozadí, který rozptyluje tím, že vytváří jakousi "zvukovou masku" pro jiné myšlenky, pocity, vjemy a smyslové zážitky, které vám brání v relaxaci.

Takhle zní Green Noise

Jak nejlépe využít zelený šum k usínání?

Pokud slyšíte zelený šum poprvé, možná si hned nepředstavíte, že u něj usnete. Odborníci však dávají tipy, jak to může fungovat.

  • Dejte si čas, abyste si na hluk zvykli

Nebojte se, pokud budete mít první noc potíže. Váš sluch a mozek si musí na novou frekvenci zvyknout. Dejte si na to 2-3 dny.

  • Jako hodinky

Vytvořte si spánkový režim, abyste z nového spánku vytěžili co nejvíce. Choďte spát ve stejnou dobu a vstávejte ve stejnou dobu. A to i ve dnech volna.

  • Stanovte si spánkový režim jako prioritu

Co vám pomáhá odpočívat před spaním? Běháte předtím kolem bloku, pomáhá vám teplá sprcha nebo musíte hodinu před spaním vypnout televizi? Berte svůj spánek vážně.

Usínejte lépe s Green Noise

Zelený šum vám pomůže navodit uklidňující a uvolněnější pocit při usínání. Frekvence je dostatečně nízká, aby vás při usínání neobtěžovala - čím jsou frekvence hlasitější, tím jsme na ně citlivější. Jinými slovy, zelený šum je možná nejvíc relaxační ze všech odstínů zvuků.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best