Home  /  Lifestyle  /  Jak dlouho trvá, než se z tréninku stane rutinní záležitost?

Jak dlouho trvá, než se z tréninku stane rutinní záležitost?

Chcete pravidelně cvičit, ale nedaří se vám to? Pak možná potřebujete více času na to, aby se cvičení stalo každodenní rutinou: studie ukázala, že to trvá déle, než se dříve myslelo.
16.07.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Někteří tvrdí, že trvá 21 dní, než se nový zvyk stane rutinou. Jiní říkají, že to trvá 66 dní, tedy něco málo přes dva měsíce. Nová studie Chicagské univerzity a Pensylvánské univerzity nyní zkoumala tuto skutečnost v souvislosti s posilovnou. A došla k poněkud odlišnému závěru: neexistuje žádný magický počet dní, během nichž si můžete zvyknout na něco nového. Spíše může trvat až šest měsíců, než jako nováček začnete skutečně rutinně chodit do posilovny.

Studie také zjišťovala, jak dlouho trvá, než si nemocniční personál osvojí nový způsob mytí rukou: Trvalo to mnohem kratší dobu, jen několik týdnů. Je tedy obtížné zobecnit, jak dlouho trvá, než se něco skutečně stane rutinou. Například mytí rukou je samozřejmě méně časově náročné než každodenní návštěva posilovny.

Navíc není pro každého stejně snadné nebo obtížné zavést si novou rutinu: V závislosti na životní situaci v zaměstnání, rodině a dalších závazcích je pro nové návyky více či méně prostoru a flexibility.

Pokud však chcete do svého života zavést novou cvičební rutinu, může vám pomoci několik věcí.

Mezi jednotlivými návštěvami například nenechávejte uplynout příliš dlouhou dobu. Ukázala to studie: Čím více času uplyne mezi jednotlivými cvičeními, tím menší je pravděpodobnost, že se rutina postupem času vytvoří. Může také pomoci chodit do posilovny vždy ve stejný den v týdnu (nebo častěji než jednou). Cvičení si zapište do kalendáře jako jiné schůzky a zbytek si naplánujte podle něj. Odkládání je povoleno pouze ve výjimečných případech!

Zásadní je umístění fitka

Při výběru posilovny věnujte pozornost její poloze. Pokud je blízko práce nebo vašeho domova, budete mít alespoň menší zábrany tam chodit. Možná si také najdete přátele, kteří budou chtít trénovat s vámi - díky společenskému tlaku budete trénink určitě méně často vynechávat a bude to také větší zábava.

Jedna věc je velmi důležitá: trénink by měl být zábavný! Pokud zjistíte, že cvičení na strojích není nic pro vás, zkuste skupinové lekce, venkovní trénink nebo třeba týmový sport, jako je fotbal nebo volejbal.

A v neposlední řadě: jako důvod pro sportovní zahálení se často uvádí argument, že nemáte čas. To může být v některých případech pravda. Ale pokud si uvědomíte, kolik času týdně strávíte na svém mobilním telefonu roztěkaným projížděním kanálů sociálních médií, možná budete překvapeni, kolik času máte. A klidně ho můžete investovat do kondičního tréninku.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best