Home  /  Lifestyle  /  Jak předcházet kocovině - a jak se jí co nejrychleji zbavit

Jak předcházet kocovině - a jak se jí co nejrychleji zbavit

Hangover is over!
28.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Tu vánoční aperitiv, tu setkání u svařeného vína: Právě teď se hodně pije. Někdy možná až příliš. Chytří lidé vědí, jak se vyhnout kocovině, ale ostatní si tento článek přečtou nejpozději teď.

 Zdraví vás jízda na horské dráze v hlavě a dobré ráno, chaos v žaludku. Pokud vás po probuzení jako první napadne myšlenka "už nikdy více alkohol", je už bohužel pozdě. Kocovina vás zasáhla a neúprosně vás trestá za včerejší alkoholové hříchy. Proto je prevence nejlepším lékem, bohužel však nepoužitelným den poté. Ať už se v časové ose kroniky kocoviny nacházíte kdekoli: Následujících deset tipů stojí za pozornost.

Před

Otřepaná fráze říká, že příprava je základem všeho. Je důležité se toho držet.

Správná strava

Tím máme na mysli zdravé potraviny. Pijete nalačno? Ani se neopovažujte. Jen dobře naplněný žaludek dokáže s blížící se kocovinou bojovat tím nejlepším možným způsobem. Pokud jste chytří, snažte se před pitím vyhnout cukru. Spotřeba cukru samozřejmě zvedá jeho hladinu v krvi - a kocovina se tak druhý den ráno zhoršuje.

Jste unavení již před začátkem? Raději zůstaňte doma

Obecně platí, že je lepší spát v posteli. To platí pro práci v kanceláři, pro náročný den na túře nebo dokonce pro vánoční večírek. Naše tělo se během spánku regeneruje. Mimo jiné posiluje naši obranyschopnost, vytváří nové buňky a zpracovává informace z předchozího dne. Pokud spíme příliš málo, jsme celkově oslabeni. Po večírku se zvyšuje pravděpodobnost kocoviny.

Voda - hodně vody

Alkohol dehydratuje organismus. Proto je H2O přítelem i pomocníkem. Pro upřesnění: drink - voda - drink - voda ...

Míchání impossible

Ve smyslu: NEMÍCHEJTE. Víno k vínu, pivo k pivu, whisky k whisky. Je všechno jasné?

No-go: Cigareta

Jedna, dvě, tři skleničky navíc a sáhnout po cigaretě je stále lákavější. Nikotin zpomaluje vstřebávání alkoholu v krvi. To znamená, že musíte pít více. Pokud nechcete mít druhý den ráno těžkou hlavu, vzpomeňte si před kouřením na tip 3: vodu.

Poté

Co jsme se naučili? Prevence, prevence, prevence. Pokud je v tuto chvíli už příliš pozdě, připravme se na záchrannou misi: program pěti kroků proti kocovině.

Promyšlená snídaně

To, co je na první pohled proti srsti, dává na ten druhý větší smysl. Tělo potřebuje dostatek vody a výživné stravy. Nebo přísun hořčíku (ořechy, celozrnné pečivo, brokolice), draslíku (banány, luštěniny, květák), vápníku (listy špenátu), vitaminů skupiny B (řecký jogurt, cizrna) a bílkovin (vejce, losos).

Pohyb!

Opět to nezní jako něco, co byste chtěli dělat s těžkou hlavou. Ale ranní vstávání, které v případě pochybností končí procházkou po chodbě, pomáhá znovu rozproudit krevní oběh. To vám slibuji.

Zavřete oči a překonejte se - studená sprcha

Když už jsme u toho krevního oběhu: Střídavá sprcha (střídavě studená a teplá) dělá zázraky. Chlad způsobí, že se cévy nejprve stáhnou a pak se opět rozšíří. To podporuje krevní oběh.

Vyražte na čerstvý vzduch

Krok 2 funguje ještě lépe, pokud jdete ven. Samozřejmě pokud můžete. Cvičení venku zlepšuje metabolismus.

Insider tip: Mátový olej

Už jste vyzkoušeli všechno? Snídani prostě nemůžete polknout a cvičení se zdá být nemožné? Potom si potřete spánky trochou mátového oleje. Tím se uvolní svaly a sníží se bolest hlavy. Pokud máte pochybnosti, zdřímněte si, než si tipy projdete znovu. Šťastné překonání kocoviny!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best