Home  /  Lifestyle  /  Jak velký věkový rozdíl může vztah vydržet?

Jak velký věkový rozdíl může vztah vydržet?

Jaký je ideální věkový rozdíl? Vědci znají odpověď.
02.12.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Constantin

Heidi Klum je o 16 let starší než její manžel Tom Kaulitz, George Clooneyho a jeho manželku Amal dělí 17 let a Beyoncé je o 12 let mladší než její manžel Jay-Z. A takové věkové rozdíly neexistují jen mezi slavnými páry. Stále se objevují tytéž nevyžádané poznámky: Hledá jen náhradního otce? Stýská se mu po mládí? Nikde není psáno, že páry musí být ve stejném věku, aby jejich vztah vydržel.

Jaký věkový rozdíl v párech je ve vztahu dobrý?

Když se zamilujeme, zpočátku nás rozdíly nezajímají. Pokud vše probíhá v zákonném rámci, na věku prozatím nezáleží. V případě online seznamování je to ale jinak. Seznamovací platforma Parship oslovila v průzkumu více než 1 000 lidí ve věku od 18 do 65 let a zjistila, jak velký může být mezi účastníky průzkumu věkový rozdíl v párech. Podle průzkumu si 20 % žen a 17 % mužů přálo partnera stejného věku. 30 % respondentů mužského pohlaví bylo přesvědčeno, že jejich partnerka by neměla být starší než pět let. To je v souladu s tvrzením většiny žen, z nichž 27 % si nepřeje, aby jejich partner byl o více než pět let mladší než ony samy. Pouze sedm procent dotázaných mužů považovalo za přijatelné mít muže srdce, který není mladší než o maximálních deset let. Ženy to viděly podobně: pouze jedno procento z nich by chtělo partnera o deset let mladšího.

Věkový rozdíl u párů: Věk je jen číslo - Ne, není!

Věk je mnohem víc než jen počet let, které jste prožili. Je to také ukazatel zkušeností a toho, kde se v životě nacházíte. V den svých narozenin si můžete ještě namluvit že jde jen o nějaké číslo. Ve vztazích může velký věkový rozdíl vést k problémům. V každém desetiletí věku se nacházíte v určitém bodě. V první dekádě chodíte do školy, ve druhé obvykle studujete na univerzitě nebo se učíte řemeslu. Ve třetím jste se v mnoha ohledech našli, dále se orientujete a něco budujete. Pokud se sejdou dva lidé, kteří se nacházejí v různých životních etapách, může to vést k potížím. Dvacátník je v úplně jiném citovém a životním období než čtyřicátník. Cíle jsou různé, stejně jako způsob, jakým žijete. Pokud je však páru mezi čtyřicítkou a šedesátkou, už mají k sobě blíž.

Výzvy spojené s velkým věkovým rozdílem v párech

Odborníci vidí tři důležité problémy, které musí každý nerovný pár ve svém životě řešit:

Různé fáze života

Jak již bylo zmíněno, v každé věkové dekádě procházíte jinými událostmi. To se může stát problémem v každodenním životě a v orientaci vztahu.

Znalosti, zkušenosti, postavení a peníze

S věkem se tyto body sčítají. Může být obtížné mít rovnocenný vztah, pokud má jedna osoba více něčeho, čeho ta druhá ještě nedosáhla.

Kritika ze strany přátel nebo rodiny

Neměli bychom podceňovat, jak moc nás může ovlivnit úsudek lidí, kteří jsou pro nás důležití. Obrana vlastních vztahů nejen proti cizím lidem, ale i proti vlastní rodině může vést k napětí ve vztazích.

Věkové rozdíly v párech jsou spíše společenským než věkovým problémem

Nelze říci, že určitý věkový rozdíl v páru je příliš velký. Harmonický vztah není definován věkem, ale společným základem, důvěrou, stejnými cíli a samozřejmě velkými city. Pokud je to v těchto oblastech správně, pak věk hraje podružnou roli. Problém je spíše ve společnosti. Vztah, ve kterém je lidem 20 a 40 let, je vnímán jinak, než když je jim 60 a 80 let. Rozdíl v obou případech je 20 let. Pokud se k tomu přidá rozdíl v postavení nebo platu, vznikne předsudek. To znamená, že pár se musí vypořádat nejen s běžnými problémy vztahu, ale také s řečmi zvenčí. Pokud obavy zaznívají od rodiny nebo přátel, může to už bolet. Je důležité mít na paměti, že rodina a přátelé mohou mít obavy pouze proto, že mají strach, a ne proto, že partnera odmítají. Pokud však pochopí, že i přes velký věkový rozdíl máte šťastný vztah, obavy obvykle zmizí. Páry s velkým věkovým rozdílem by si tedy měly vypěstovat hroší kůži nebo se snažit předsudky ignorovat.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best