Home  /  Lifestyle  /  Jak vytěžit z odpolední pauzy maximum?

Jak vytěžit z odpolední pauzy maximum?

Příliš mnoho času na mobilním telefonu nebo příliš mnoho úkolů - dát si přestávku někdy není tak jednoduché. Ale k tomu, abyste si i během minipřestávky odpočinuli, není potřeba mnoho.
08.05.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Ať už se jedná o náročný den v práci, období učení nebo celodenní pobyt s rodinou, přestávky jsou důležité a prospějí vám, i když jsou jen krátké. Problémem je, že ačkoli děláme pravidelné přestávky, nevyužíváme je naplno a nemáme z nich skutečný užitek.

I když by to vlastně bylo docela jednoduché: prostě pro změnu nedělat nic. Několikrát se zhluboka nadechněte, vypijte šálek kávy, zavřete na chvíli oči. Místo toho máme tendenci volný čas okamžitě vyplnit: Odpovídáme na zprávy na Whatsappu, divoce projíždíme Instagram a Tiktok, čteme zprávy a pak stejně rychle zkontrolujeme e-maily.

Logicky si neodpočinete. Váš vegetativní nervový systém pracuje dál na plné obrátky a hladina stresu se ani trochu nesnižuje. Z přestávek můžete jednoduše vytěžit více. Bez ohledu na to, kolik času máte v danou chvíli k dispozici.

Pětiminutová mikropřestávka

Pravidlem je udělat si přibližně pětiminutovou přestávku za hodinu práce. Tuto dobu můžete využít k tomu, abyste vstali od stolu, aktivovali své tělo několika jednoduchými protahovacími cviky, několikrát se zhluboka nadechli u otevřeného okna a vědomě se napili čaje nebo kávy. Bez rozptylování, bez mobilního telefonu. Můžete také na několik minut zavřít oči a všímat si, co se ve vás právě teď děje, aniž byste chtěli cokoli okamžitě měnit. Tím se uvolníte a zároveň si odpočinou vaše oči.

20 minutové zdřímnutí

Pokud máte o něco více času, můžete přestávku využít také ke krátkému šlofíku. Někteří lidé usnou rychle, jiní si jen zdřímnou. Důležité je, abyste spali maximálně 20 minut, aby se vaše tělo nedostalo do fáze hlubokého spánku a vy jste pak byli o to více unavení. Případně se můžete vydat na krátkou procházku. Studie prokázaly, že hladina kortizolu - množství stresového hormonu v těle - se při krátké procházce snižuje.

Sníží se vám také krevní tlak a automaticky se prohloubí dýchání. Vědomě se dívejte do dálky, což je zvláště dobré pro vaše oči po vyčerpávajících hodinách u počítače. Pokud máte navíc možnost dívat se do zeleně - například na svěží louku nebo na stromy v lese - a poslouchat zpěv ptáků, je relaxační faktor ještě vyšší. Proto si s sebou neberte sluchátka!

60 minutová aktivní přestávka

Pokud máte přibližně hodinu volna, můžete si odpočinout i aktivně, například při svém oblíbeném sportu. Běh, lekce jógy, několik koleček v bazénu nebo dokonce dlouhá procházka vás mohou vytrhnout z každodenní rutiny a vytvořit si odstup od stresujících okamžiků.

Důležité však je, aby se sportovní program nestal dalším stresovým faktorem, abychom do posilovny přišli ve spěchu, vrátili se na pracoviště vystresovaní a narychlo něco snědli před obrazovkou. Protože i když máte k dispozici více času, je důležité nechtít být během přestávky co nejproduktivnější. Pomalé a vědomé stolování, následné zavření očí na několik minut a krátká procházka na čerstvém vzduchu mohou být také relaxační minipřestávkou.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best