Home  /  Lifestyle  /  Jak začít každý den šťastněji a radostněji

Jak začít každý den šťastněji a radostněji

K tomu, aby vaše ráno začalo skvěle, toho není třeba mnoho. Těchto šest tipů můžete snadno zrealizovat a těžit z nich po celý den.
14.04.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Dan Whitehouse

Ať už jste ranní ptáče nebo noční sova: to, jak začnete den, má často vliv na to, jak se cítíte - až do večera. K úspěšnému vstávání však nepotřebujete složitou nebo propracovanou ranní rutinu. Šest malých, ale účinných návyků může změnit situaci tak, že den začnete šťastně.

1. Vděčnost a očekávání

Mnoho lidí zná toto cvičení vděčnosti: večer si vzpomenete na tři věci, za které jste vděční. Pro šťastný začátek to můžete udělat také ráno. Věci si můžete krátce poznamenat nebo si je jednoduše připomenout v mysli. Takto začnete s pozitivním přístupem, který vám často může usnadnit celý den. Případně můžete myslet na něco, na co se ten den těšíte, například na oběd s přítelkyní, procházku jen pro sebe nebo na nový seriál večer.

Pokud nemůžete najít nic, na co byste se těšili, něco si vytvořte. Nemusí to být nic velkého: Vyhlídka na zákusek z oblíbené pekárny, telefonát nejlepšímu příteli nebo večerní relaxační koupel mohou také zlepšit náladu.

2. Smát se jako děti

Měli byste si vzít příklad z dětí: Smějí se až 400krát denně. A my dospělí? Jen asi dvanáctkrát. Je prokázáno, že smích je pro vás prospěšný, protože se v těle uvolňují hormony štěstí, jako je oxytocin, serotonin a endorfiny. Smích může také snižovat úzkost, snižovat krevní tlak, působit jako přírodní lék proti bolesti, podporovat kreativitu a dokonce spalovat kalorie.

Mimochodem, vaše tělo nepozná, zda se něčemu skutečně smějete, nebo se smějete jen tak. Proto si můžete zvyknout usmívat se na sebe šťastně do zrcadla, a to i - nebo zejména! - když se vám zrovna nechce.

3. Dýchejte vědomě

Předtím, než se denní shon skutečně rozjede, věnujte čas několika hlubokým nádechům. Během dne často dýcháme povrchně a mělce. Když se ráno několikrát zhluboka nadechnete a vydechnete, dodáte svému tělu kyslík a pozitivně ovlivníte krevní tlak a srdeční činnost. Hluboké dýchání také pomáhá snižovat stres. Pokud si zvyknete ráno několikrát zhluboka dýchat, je pravděpodobnější, že si na hluboký nádech vzpomenete i během dne.

4. Protančete se ke štěstí

Necítíte se na náročné ranní cvičení? Žádný problém! Stačí si pustit oblíbenou hudbu a začít si při ní tančit a zpívat, zatímco se sprchujete, oblékáte a čistíte si zuby, nebo dokonce cestou do práce. Pohyb a zpěv vás probudí, vaše tělo se rozproudí a vaše nálada se zlepší.

5. Čerstvý vzduch

Pobyt v přírodě má pozitivní vliv na naši celkovou pohodu: zmírňuje se úzkost, stres a barvy a zvuky probouzejí naše smysly. Rozlehlost přírody nám také může připomenout, že je toho na světě mnohem víc a že nemusíme brát všechno tak vážně a přísně. Krátká procházka na čerstvém vzduchu - bez mobilního telefonu nebo sluchátek - vás uklidní a dodá vám sílu do dalšího dne. Případně se můžete několikrát zhluboka nadechnout na balkoně, v zahradě nebo u otevřeného okna.

6. Barevné oblečení vám dodá dobrou náladu

Patříte k těm, kteří obvykle nosí nenápadné barvy nebo dokonce dávají přednost černé? Proč si tedy vědomě nevybrat něco barevnějšího? Zvláště teď na jaře vám barevné oblečení dodá dobrou náladu. A abyste nemuseli měnit celý šatník: barevná šála, pestrobarevná kravata nebo zářivé boxerky vám také vnesou do života barvy.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best