Home  /  Lifestyle  /  Kdy budeme moci prozkoumat virtuální realitu s headsetem od Applu?

Kdy budeme moci prozkoumat virtuální realitu s headsetem od Applu?

O prvním headsetu AR/VR od Applu se mluví už dlouho. Z oznámení o volných pracovních místech vyplývá, že by mohl být brzy připraven.
09.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

V uplynulých desetiletích nám Apple přinášel převratné produkty a měnil s nimi svět. Společnost je lídrem v inovacích v mnoha oblastech, ale s brýlemi XR si dává na čas. To se má v roce 2023 změnit. Apple má na trh přinést nejen jeden headset, ale rovnou tři. To by také mohlo svědčit o dlouhodobém tržním plánu společnosti Apple. Proč dělat radost jen fanouškům her, když můžete vydělat mnohem více peněz díky virtuální a kombinované realitě, pokud se stane společensky přijatelnou i v jiných odvětvích.

Pověsti kolují už dlouho - brýle Apple XR nakonec dorazí snad už tento rok

Apple není jediná společnost, která pracuje na náhlavních soupravách pro virtuální realitu. Konkurenční společnost Google také pilně pracuje na nových produktech. Kdo vyhraje závod?

XR, AR, VR, MR - za těmito zkratkami se skrývají virtuální světy

Pro uživatele, kteří se teprve seznamují s digitálním světem, se zdají být jedny brýle nebo náhlavní souprava stejně dobré jako druhé. Ve skutečnosti jsou mezi nimi velké rozdíly. Začněme tedy tím, jaké světy existují.

Rozšířená realita (Extended Reality, XR) označuje prakticky všechny formy rozšířené reality (Augmented Reality, AR) a virtuální reality (Virtual Reality, VR). Ty se vytvářejí pomocí počítačových technologií a nositelných zařízení, jako jsou brýle. XR je komplexní zážitek pro smysly, který stírá hranici mezi realitou a simulovaným světem. Prostřednictvím této technologie se člověk vizuálně, akusticky nebo dokonce hapticky ponoří do jiného světa.

V oblasti Augmented Reality (AR) se překrývají virtuální informace a skutečné objekty z reálného světa. K rozšířené realitě se pak přistupuje pomocí gadgetů a brýlí rozšířené reality. Nejdůležitějším bodem je, že uživatelé nejsou odděleni od reálného světa, ale interagují s ním. S rozšířenou realitou se setkáváme na sociálních sítích. Už jste si někdy na Instagramu digitálně vykouzlili brýle na obličeji nebo nasadili klobouk? To je příklad rozšířené reality.

Vrcholnou disciplínou v této oblasti je Virtual Reality (VR). Na rozdíl od Augmented Reality jsou uživatelé zcela ponořeni do simulovaného digitálního prostředí. Tento svět pak nemá nic společného s tím skutečným. Bez náhlavní soupravy VR nebo brýlí VR se nedostanete ani na krok. Zařízení simuluje "realitu" pro mozek. Takto zdoláváme hory nebo se potápíme do mořských hlubin. Tato technologie již dorazila do herního a zábavního průmyslu. Nyní je následují i společnosti z neobvyklejších odvětví. Ve stavebnictví si můžete předem prohlédnout, jak budou návrhy vypadat. Ve zdravotnictví si personál nacvičuje léčbu nebo dokonce operace, aniž by se musel dotknout skutečného člověka. VR se stále více využívá i v armádě.

Slovo Mixed Reality (MR) říká vše. Jedná se o smíšenou formu, kde jsou digitální a reálné objekty, které spolu mohou také interagovat v reálném čase. MR je nejnovější imerzivní technologie a někdy se jí říká hybridní realita. I zde je zapotřebí MR náhlavní souprava a hlavně mnohem větší výpočetní výkon než u VR nebo AR.

Co už dnes víme: Náhlavní souprava Apple bude uvedena na trh v roce 2023

Nyní, když jsme si vyjasnili zkratky, je jasné, že společnost jako Apple se nemůže a ani nechce soustředit pouze na jednu "realitu". V tomto ohledu je logické, že Apple skutečně uvede na trh tři typy brýlí. Inzeráty a personální změny ve společnosti již poskytují informace o možných funkcích. Dobře informovaní analytici společnosti Apple, jako například leaker Mark Gurman, očekávají, že sériová výroba začne v březnu 2023 a k představení by pak mohlo dojít v dubnu. Podle Gunmana bude náhlavní souprava pro smíšenou realitu "Apple Reality Pro" špičkovým produktem, ale bude mít také špičkovou cenu. Zákazníci za náhlavní soupravu zaplatí 2 000 až 3 000 amerických dolarů. Na levnějším modelu s názvem Apple Reality One se také pilně pracuje. Podle Gurmana bude mít více než deset senzorů, čip M2 a displej s nejvyšším rozlišením, jaký se kdy dostal do náhlavní soupravy pro masový trh. Stejně jako téměř každý produkt Apple by měla sluchátka podporovat další klíčové aplikace, jako jsou Zprávy, FaceTime a Mapy. První verze operačního systému nazvaná "Oak" se dokončuje pro uvedení náhlavní soupravy na trh v příštím roce.

Problémy se softwarem by mohly uvedení produktů Apple na trh oddálit

Je však důležité si uvědomit, že rok má dvanáct měsíců. Ming-Chi Kuo je jedním z nejlepších analytiků společnosti Apple a na začátku prosince na Twitteru napsal, že uvedení na trh nevidí dříve než na konci roku 2023. Kuo uvádí jako důvod problémy se softwarem ve společnosti Apple. Analytik neuvádí konkrétní podrobnosti o údajných chybách operačního systému, ale nejednalo by se o první zpoždění předpokládaného uvedení náhlavní soupravy na trh v souvislosti se softwarem. Zpoždění však neznamená, že by Apple nemohl náhlavní soupravu představit. Připomeňme, že hodinky Apple Watch byly představeny na akci Apple Event v září 2014 a na trh se dostaly až v polovině roku 2015. Každopádně budeme muset být trpěliví, dokud Apple konečně (konečně!) nepředstaví náhlavní soupravu VR.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best