Home  /  Lifestyle  /  Kolik upřímnosti může vztah snést?

Kolik upřímnosti může vztah snést?

Pravda může zbytečně ubližovat. Upřímnost je ve vztahu důležitá - ale za každou cenu?
29.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Upřímnost je důležitým opěrným bodem každého vztahu založeného na důvěře. Upřímnost je ctnost, a to velmi ceněná. Nechceme, aby nám někdo lhal, a už vůbec ne osoba, kterou milujeme. Podle studie společnosti Statista z roku 2015 je nicméně důležitost upřímnosti ve vztahu hned za tím nejdůležitějším, a to důvěrou, kterou za nezbytnou pro dobrý vztah považuje 77 procent dotázaných žen a mužů. Nyní bychom se mohli ptát, zda důvěra nevyžaduje upřímnost a naopak. Faktem však je, že zejména v dlouhodobých vztazích se často objevuje spousta zastírání a lhaní. Na upřímnosti trváme, alespoň teoreticky. Náš názor se může změnit, když jsme konfrontováni s nepřikrášlenou pravdou. Kdy je tedy ve vztahu v pořádku zatajovat pravdu, nebo dokonce přímo lhát?

Upřímnost ve vztahu: Každý ji chce, ale ne každý ji opravdu zvládne

Na začátku vztahu je upřímnost dokonce zábavná, otevíráte se, budujete si důvěru a poznáváte se. "Můžu s ním mluvit o všem". To je to, co často slyšíte. Ale v určitém okamžiku zábava končí. Pravda ve vztahu je jako sůl v polévce. Bez ní nechutná dobře a její přílišné množství kazí chuťový zážitek.

Upřímnost ve vztahu je důležitá

V zásadě si téměř každý přeje, aby se říkala pravda. Je však stále více lidí, kteří upřímnost nepovažují za konečnou. Existuje totiž i upřímnost, které je příliš. Protože prostě nestojí za řeč, protože věci komplikuje nebo může dokonce ublížit. Ale je opravdu důležité říkat, jestli byl váš bývalý lepší v posteli nebo jestli vám nechutná večeře? Ale když jde o důležité věci, měli bychom se na sebe moci spolehnout - finance jsou jedním z takových bodů, kde je upřímnost důležitá. A to se mimochodem netýká jen vztahů. Nešetrná upřímnost může být zraňující. Lidé, kteří se chlubí tím, že vždy říkají co jim slina na jazyk přinese, pod záminkou "Jsem vždy upřímný!", si obvykle neprospívají, ale postrádají takt a empatii. Je důležité zvážit, kdy je pravda důležitá a kdy situaci nepomůže. Pravda může být bolestivá a zraňující. Nezřídka je tato nevyžádaná upřímnost alibi pro prožívání vlastního egoismu. Takové lidi nezajímá, jak to cítí druzí. Jsou chvíle, kdy je v pořádku to obejít, odchýlit se nebo využít malé lži v nouzi.

Bez lží není života - zejména ne v oblasti lásky, sexu a partnerství


Sex je pro většinu lidí v partnerství důležitý a škála sexuality je velká. Mnozí - velmi mnozí - z nás však jistě při sexu s osobou svého srdce čas od času nechali do svých myšlenek proniknout vlastní fantazie. Jinými slovy, během sexu myslíte na někoho jiného. Je to něco, o co se musíte hned podělit? Co by to přineslo, kromě nejistoty a pocitu, že nejste dostateční? Vždy tedy záleží na tom, proč něco zamlčujeme, rozhodující je motiv. Dokonce i pároví terapeuti a další odborníci v této oblasti jsou toho názoru, že není úplně vždy dobré, když o sobě víme všechno.


Upřímnost ve vztahu: Velké lži se vždy vymstí, malé někdy také


V zásadě se lhaní liší od zatajování pravdy. Lhaní jako základ partnerského vztahu nemůže dopadnout dobře. Vždy je třeba zvážit, jaký je motiv a jaké jsou důsledky. Neupřímnost může způsobit nejistotu ve vztahu, takže byste se potýkali s dalšími vztahovými problémy. Každé partnerství snese tolik upřímnosti, kolik snese konfliktů. Sami musíme zjistit, co od upřímného vztahu chceme. Ale i malé bílé lži mají svůj smysl existence. Ti, kdo lžou, by to však měli v každé situaci znovu zvážit, aby partnerství zbytečně neohrozili.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best