Home  /  Lifestyle  /  Létající auta už nejsou pouhou sci-fi vizí

Létající auta už nejsou pouhou sci-fi vizí

Když autoři sci-fi knih a filmoví scénáristé v 70. a 80. letech minulého století přemýšleli o tom, jak bude vypadat budoucnost, často se v ní objevovala létající auta. Dnes, o několik desetiletí později, jsme však létající vozidla, které by se nám vznášely nad hlavami nebo byly představeny na mezinárodních autosalonech, zatím neviděli. To však neznamená, že neexistují.
14.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Společnosti jako Boeing, Uber a Airbus v současné době tvrdí, že pracují na vlastních modelech létajících automobilů. Nedávná zpráva magazínu MIT Technology Review naznačuje, že na automobilovém trhu se v příštích několika letech pravděpodobně objeví přibližně 20 létajících vozidel. Od Severní Ameriky přes Evropu až po Asii existuje řada společností, které se zabývají tvorbou létajících automobilů nebo prototypů vozidel s kolmým startem a přistáním. Mnohé z nich doufají, že do roku 2030 představí plně funkční vozidla vznášející se ve vzduchu a promění futuristické vize v realitu.  

Ačkoliv mohou všechny tyto slibné zprávy o vývoji a pokroku naznačovat, že se v blízké budoucnosti opravdu dočkáme létajících aut, ale nelze popřít, že takové sliby a tvrzení se objevují každý rok. Odborníci a inženýři se shodují, že s létajícími auty je stále spojeno mnoho skrytých problémů, které budou muset výrobci automobilů překonat, než se letecký provoz stane skutečností. Proces vytvoření létajícího auta určeného pro komerční účely je totiž mimořádně nákladný a časově náročný. Kromě toho se tvůrci potýkají s řadou závažných právních a regulačních překážek. I kdyby se podařilo vyvinout funkční létající automobil, bylo by potřeba předem vybudovat infrastrukturu, která by tento druh dopravy podporovala a také vyřešit vše od přistávacích ploch, skladů a čerpacích stanic až po silniční zákony či licence.  

Od představení prvního konceptu létajícího auta vzniklo a zaniklo mnoho prototypů, proběhly tisíce letových testů, ale čekání na komerčně využitelné létající auto ještě není u konce. Nicméně, některé nedávné experimenty naznačují, že jsme tomu blíže než kdy jindy:

AeroMobil, slovenský výrobce létajících aut, provedl v září 2020 úspěšné letové zkoušky svého silničního letadla AeroMobil 4.0. Společnost tvrdí, že její létající vozidla budou k dispozici pro komerční prodej v roce 2023, a v roce 2025 plánuje uvést na trh také čtyřmístné létající auto. Model 4.0 však není jediným létajícím vozidlem této společnosti. Již dříve, v roce 2014, společnost představila model 3.0, který byl později doplněn o další bezpečnostní prvky poté, co jej v roce 2015 potkala nešťastná nehoda při zkušebním letu. Vylepšená verze se dokáže během 3 minut přeměnit ze silničního automobilu na letadlo. Společnost AeroMobil prozradila, že její vozidlo se bude prodávat za cenu v rozmezí 1,2 a 1,6 milionu dolarů.

Cílem projektu Elevate společnosti Uber je zavést létající taxíky. Vozidla jsou vyvíjena ve spolupráci s kalifornským leteckým startupem Joby Aviation. Společnost tvrdí, že s taxíky s názvem eVTOL již absolvovala let na vzdálenost 240 km a první flotila létajících taxíků prý bude v provozu do roku 2024. 

V červnu 2021 prototyp létajícího automobilu AirCar společnosti Klein Vision úspěšně absolvoval meziměstský zkušební let mezi letišti Nitra a Bratislava, jež jsou od sebe vzdálena přibližně 96 km . Tvůrce AirCaru Štefan Klein tvrdí, že přeměna jejich prototypu z automobilu na letadlo trvá pouhé dvě minuty a 15 sekund a že může létat ve výšce až 1000 km.

V současné době je plánováno, že japonská společnost Suzuki zahájí provoz svých létajících taxíků v roce 2023. Další klíčoví hráči, jako je Volocopter, plánují převážet cestující v komerčních leteckých taxících do roku 2024. 

Korejská divize společnosti Hyundai v současné době pracuje na vytvoření středně velkého létajícího vozidla na vodíkový pohon pro meziměstskou přepravu nákladu a cestujících. S jeho uvedením na trh však počítá až v roce 2030.

Letadlo Switchblade společnosti Samson Sky, které vznikalo 14 let, je v současnosti připraveno na další sérii testů. Inovativní vozidlo bylo navrženo tak, aby nabízelo veškeré vybavení luxusního automobilu, včetně systému hybridního elektrického pohonu, pro bezproblémovou cestu ve vzduchu. Křídla umožňují letadlu přejít ze země do vzduchu s plynulým přechodem. Vůz, který pojme až dvě osoby, může dosáhnout maximální výšky 16 000 stop a cestovní rychlosti 160 km/h. Tato výška je dostatečně nízká na to, aby si pilot i cestující mohli vychutnat dechberoucí výhledy. Prodejná cena Switchblade se má pohybovat kolem 170 000 dolarů. 

Švédská společnost Jetson, která čeká na dodání svých prvních létajících automobilů zákazníkům v příštím roce, představila světu, jak by mohly vypadat budoucí cesty do práce. Létající automobil, který byl navržen a vyroben jako ultralehké vozidlo s jednoduchým ovládáním, nebude vyžadovat certifikaci pilota, což umožní v podstatě každému, kdo se rozhodne přijmout inovaci eVTOL ((electric Vertical TakeOff and Landing), opravdu rychlé dojíždění. Vůz může dosáhnout maximální rychlosti 63 km/h, avšak kapacita baterie prý bude umožňovat pouze 20 minútové lety.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best