Home  /  Lifestyle  /  Mercedes-Benz a Moncler: Střet dvou ikon

Mercedes-Benz a Moncler: Střet dvou ikon

Střetávají se dvě ikony: třída G od Mercedes-Benz a bundy od Monclera. To, co nakonec vznikne, je umění.
22.02.2023
Text: Christina Rahmes
Foto: Mercedes-Benz

Jemný šedý prach se vznáší metr vysoko, za zádí se zvedá oblak. Přes den je zde více než 100 stupňů Celsia, v noci teploty klesají na minus 170 stupňů. Dvoumetrové pneumatiky rozviřují kameny jako odstředivka kapaliny. Třída G si razí cestu po suché čedičové skále, začíná se prodírat malými krátery. Najde svůj rytmus, odráží se a poskakuje po velkých tmavých plochách. Zabere a překonává dopadové krátery meteoroidů a asteroidů. Padesát metrů. Úplně snadno!

Gorden Wagener a jeho tým přivedli k životu speciální vozidlo pro myšlenkové terénní dobrodružství. Šéfdesignér je více než 25 let jakýmsi mistrem proporcí ve společnosti Mercedes-Benz. Stejně jako u téměř všech designérů je jeho snahou vytvářet ikony. Společně s Monclerem vytvořil umělecké dílo, které bylo právě představeno na londýnském týdnu módy v rámci živé přehlídky "Art of Genius". Wagener již nyní pracuje na vozech zítřka, které by se mohly stát ikonami pozítří. V exkluzivním rozhovoru pro Esquire vysvětluje, jak velkým snem je pro něj vesmír a proč je pro něj nadsázka opravdu sexy.

Esquire: To, že se Mercedes-Benz angažuje v oblasti módy a kultury, není nic nového. Od roku 1995 se tak automobilka snaží oslovit i širší publikum mimo automobil. Jaké byly důvody pro spolupráci se značkou Moncler?

Gorden Wagener: Obě společnosti mají společné hodnoty značky, které otevírají pomyslný vesmír. Naše designové jazyky jsou mimořádně zapamatovatelné, naše produkty ikonické s vysokou rozpoznávací hodnotou a v případě třídy G také mimořádně schopné jízdy v terénu.

Při tolika paralelách už nic nestálo v cestě společnému setkání ve vesmíru, že?

Vždyť každý by rád letěl na Měsíc, a tak jsme popustili uzdu fantazii a zahájili misi na Měsíc. Žádný outdoorový zážitek není dokonalejší, žádný povrch není hrbolatější, žádné teplotní výkyvy nejsou extrémnější. Netrvalo dlouho a úplně jsme se do našeho " Art Piece" úplně zbláznili.

Základem tohoto uměleckého díla je starý vůz třídy G. Co jste se svým týmem s tímto ikonickým terénním vozem provedli, aby byl vhodný pro Měsíc?

Pracovali jsme s materiály z vesmírných cest a rádi jsme to přeháněli. Takže jsme matně černou třídu G zkombinovali s nadýchanými lesklými prvky. Třeba fóliemi MLI z družic (pozn. red.: multilayer insulation), jejichž jedna strana je stříbrná a druhá zlatá. Starému "géčku" jsme pak dodali použitý vzhled připomínající historické fotoaparáty Leica s odřenými rohy v mosazném provedení.

Jak došlo k tomu, že se třída G tak výrazně nafoukla?

Takový vůz jako "Géčko" z minulých let, který toho už tolik zažil, který už procestoval téměř čtyři desetiletí, má právo dát všem najevo, že má něco za sebou. Třeba to, že po odrazu od Měsíce přistál na Zemi na obrovském padáku. A že má odřené rohy, protože cesta do vesmíru byla vyčerpávající. Naše "G" je umělecké dílo, a tak ho musíme trochu vylepšit a zveličit. Tedy ne, nemusíme, můžeme. Naše "Géčko" je obrovské. Jen pneumatiky jsou vysoké téměř dva metry. Americký umělec Jeff Koons tento stylistický prostředek humorného dimenzování skvěle využívá u svých balónkových psů. A my to děláme s naším " Art Piece".

Kde pro vás a váš tým tato zábava končí?

Opravdu jsme si užili, že jsme se mohli vydat takovou extrémní cestou. Člověk se chce vozidla ze všech stran alespoň dotknout, což je důležité, protože design, kterého se chcete dotknout, je estetický. V každém případě náš humor končí na zádi. Uprostřed. Je tam obrovský zip s logem značky Moncler. Zezadu naše dílo vypadá jako nadměrná kabelka. Je to náš druh humoru, který vás nejpozději při pohledu z této perspektivy rozesměje.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best