Home  /  Lifestyle  /  Nejdražší soukromá letadla světa

Nejdražší soukromá letadla světa

Rozjet to na tanečním parketu nebo relaxovat ve spa vedle? Všechno jde v nejdražších soukromých tryskáčích na světě.
29.12.2022
Text: Leonard Pack
Foto: dpp / Polaris

Dekadentně se chlubit bohatstvím a přitom pořádně zatěžovat životní prostředí? Umožňují to soukromá letadla mnoha miliardářů (zde nemusíme přechylovat). Pravidelný let první třídou nestačí. Není to ani malé osobní letadlo. Musí to být luxusní letadlo. Koneckonců, prostor je neomezený. Náš seznam nejdražších soukromých letadel na světě samozřejmě zahrnuje i největší letadla na světě. A jeho majitel ho mohutně vylepšil.

5 nejdražších soukromých letadel na světě

Vlastnit soukromé letadlo je nákladné. A opravdu drahé. Letadlo stojí peníze, luxusní interiér, personál, parkovací místo, povolení k přistání, kerosin - to vše spolkne několik milionů eur. Přesto superbohatí lidé létají po světě v těch největších a nejroztodivnějších letadlech. Uvádíme pět příkladů, těch nejdražších. Vzrušující zážitek je výslovně povolen!

5. Airbus ACJ350

Airbus ACJ350 je považován za nejmodernější VIP letadlo pro dálkové lety. Ve vzduchu vydrží celých 22 hodin. A můžete se v něm cítit jako doma. V přední části kabiny je luxusní koupelna, následuje ložnice a odpočinková zóna. Poté následuje kancelář. Uprostřed tohoto stroje se nachází velký salonek, kde se mohou konat i konference. Za ním se nachází formální jídelna, další toalety, posezení a část pro posádku. Celkem se v kajutách o rozloze 308 metrů čtverečních může ubytovat 25 hostů. Náklady: neuvěřitelných 305 milionů eur.

4. Boeing 747-8

Boeing Business Jet 747-8i je jedním z největších soukromých letadel na světě. Obvykle si jumbo letadla pronajímají letecké společnosti, ale jen několik z nich je v soukromém vlastnictví. A ty byly přizpůsobeny zvláštním přáním jejich majitelů. Nejdražší z nich patří jistému podnikateli z Blízkého východu. Interiér se vyráběl čtyři roky a na svědomí ho měla slavná francouzská interiérová firma Cabinet Alberto Pinto. Letadlo nyní vypadá mnohem více jako palác. Zvláštní pozornost si zaslouží luxusní ložnice v přídi letadla a mramorová sprcha v koupelně. Musíte za něj ale zaplatit 343 milionů eur.

3. Airbus A340-300

Třetí nejdražší soukromé letadlo na světě stálo 222 milionů eur. Po četných úpravách se však cena zvýšila na přibližně 450 milionů eur. Objednal si ho Ališer Usmanov, jeden z nejbohatších mužů v Rusku. Jak vypadá interiér Airbusu A340-300, zůstává utajeno. Proslýchá se však, že se zde nachází legendární noční klub, kde se lidé mohou bavit nad oblaky. Mimochodem, luxusní letadlo bylo registrováno na britském ostrově Man - daňovém ráji - až do začátku ruské války proti Ukrajině. Byla však sankcionována, jeho registrace byla zrušena.

2. Airbus 380

Největší letadlo na světě, Airbus A380, se také dostalo do soukromých rukou. Dostala se do rukou saúdského prince Al Valída bin Talála as-Saúda. Koupil ji za 373 milionů eur a za další desítky milionů ji nechal vylepšit. Jeho hodnota je údajně 560 milionů eur. O interiér se postaral slavný interiérový designér Edèse Doret, který vytvořil sen z 1000 a jedné noci. Prosklené výtahy, turecké lázně s pozlacenými povrchy a modlitebna, v níž se koberečky automaticky vyrovnávají s Mekkou, jsou jen začátkem. Pro princova luxusní auta, jako je například diamanty posetý Rolls Royce, je zde garáž. A vyhřívané mramorové podlahy.

1. Air Force One

Nejdražší soukromé letadlo na světě ve skutečnosti není v soukromých rukou. Patří Spojeným státům nebo jejich prezidentovi. Air Force One je značně upravený Boeing 747-200B. Má podlahovou plochu 4000 metrů čtverečních na třech palubách. Operační sál a lékařský personál jsou v případě nouze vždy po ruce. K dispozici jsou také konferenční místnosti, kanceláře, ložnice a dvě komerční kuchyně. Prezidentské letadlo nelze odposlouchávat, je speciálně chráněno proti elektromagnetickým vlnám. Parádní vychytávka: Oproti ostatním strojům lze Air Force One tankovat i ve vzduchu. A vždy je doprovází dvě stíhačky. Náklady na americké letadlo: 616 milionů eur. A má pravděpodobně největší důvod k existenci v našem žebříčku.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best