Home  /  Lifestyle  /  Notre-Dame bude možné znovu navštívit na konci roku 2024

Notre-Dame bude možné znovu navštívit na konci roku 2024

Ikonická pařížská katedrála Notre-Dame bude zanedlouho znovu otevřena. Požárem poškozenou stavbu bude možné znovu navštívit od 8. prosince 2024.
17.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Požárem poškozená pařížská katedrála Notre-Dame bude znovu otevřena na slavnost Panny Marie 8. prosince 2024. "Bude zcela přístupná pro bohoslužby a návštěvníky," řekl v pondělí v Paříži Philippe Jost, zástupce vedoucího úřadu pro rekonstrukci. "Objevíme katedrálu, jakou jsme ještě neviděli," řekl při zahájení výstavy o obnově pod předprostorem katedrály.

"Jdeme podle plánu a jsme optimističtí," prohlásil. Dodal, že i po znovuotevření bude pokračovat obnova exteriéru katedrály, ale tyto práce již nebudou souviset s následky strašlivého požáru z 15. dubna 2019. Katolická církev slaví 8. prosince svátek Neposkvrněného početí Panny Marie, patronky pařížské katedrály.

Získání zájmu mladých lidí o restaurování

Výstava o stavu restaurování má také za cíl nadchnout mladé lidi pro profese, které se tímto oborem zabývají. "Máme potíže s náborem mladých lidí," řekl Jost. Dodal, že restaurování vyžaduje řadu odborníků, například lesníky, kteří vybírají správné stromy pro obnovu krovu, kameníky, tesaře, průmyslové horolezce, ale i restaurátory a ladiče varhan.

"Práce uvnitř katedrály mají za sebou pořádný kus cesty," řekl Jost. Varhany, které požár téměř nepoškodil, ale byly silně znečištěny, byly mezitím vyčištěny, dodal. Opětovné sestavení největších francouzských varhan s 8 000 píšťalami bude probíhat v noci, kdy není hluk.

Arcibiskupství se nesmí nijak spolupodílet na restaurování

Pařížské arcibiskupství vypsalo soutěž na úpravu interiéru. Ta zahrnuje například oltář, křtitelnici a 1500 sedadel. Vzhledem k přísné odluce církve od státu ve Francii nemá arcibiskupství při obnově kostela žádnou rozhodovací pravomoc. Stejně jako všechny církevní stavby postavené před rokem 1905 je pařížská katedrála ve vlastnictví státu.

Požár vyvolal mezinárodní vlnu ochoty pomoci. Celkem se podařilo shromáždit dary ve výši 854 milionů eur. Bylo rozhodnuto o obnově katedrály v identické podobě a z původních materiálů.

Téměř všichni kvalifikovaní pracovníci pocházejí z Francie

Hřebenová věžička z 19. století, která spektakulárním způsobem vzplanula a propadla se střechou do interiéru katedrály, má být dokončena ještě v letošním roce.

Mezitím se v kolínské Dombauhütte čistí čtyři vitráže z 20. století. Výjimkou jsou němečtí restaurátoři a konzervátoři a několik britských a italských odborníků; téměř všichni ostatní odborníci, kteří se na rekonstrukci podílejí, jsou Francouzi.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best