Home  /  Lifestyle  /  Ozempic: Tajemství perfektní postavy a lék na diabetes

Ozempic: Tajemství perfektní postavy a lék na diabetes

Elon Musk hubne pomocí injekce proti cukrovce - a rozvíjí tím nebezpečný trend hubnutí.
20.12.2022
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Pro některé je úspěšným průkopníkem, jiní ho označují za megalomana. Na druhou stranu jeho dietní trik odhaluje Elona Muska jako - s prominutím - nedbalého blázna. Jeho doporučením, jak zhubnout, je používání léku na cukrovku. Na zázračný lék přísahá i Kim Kardashian a další hollywoodské hvězdy a na Tiktoku se už dávno stal trendem. Injekce jsou však nejen drahé, ale také mohou být velmi nebezpečné.

Co stojí za trendem hubnutí pomocí injekce Ozempic?

Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda: jednou týdně si píchnete injekci a kila jdou dolů. Na otázku, jak se Elonu Muskovi podařilo zhubnout neuvěřitelných 13 kilo, multimiliardář na Twitteru přiznal, že si kromě půstu píchal injekce Wegovy. Lék se má skutečně používat proti cukrovce a pomáhat lidem s velkou nadváhou zhubnout. Účinná látka semaglutid kopíruje posla produkovaného přirozeně v těle, snižuje hladinu cukru v krvi a signalizuje mozku pocit sytosti. Zpomaluje také vyprazdňování žaludku a omezuje chuť k jídlu. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) však doporučuje přípravek Wegovy pouze osobám s BMI vyšším než 30. S doprovodnou dietou mohou během jednoho roku snížit svou hmotnost až o 15 procent. V USA lze lék zakoupit za přibližně 1 300 eur za injekci. V EU je však tento lék dostupný pouze na lékařský předpis. Z dobrého důvodu.

Wegovy nebo Ozempic: Tohle je důvod, proč byste se měli tomuto trendu z Tiktoku vyhnout

Na Tiktoku se staly trendem léky na cukrovku Wegovy nebo Ozempic. Hashtag #Ozempic měl v roce 2022 více než 300 milionů zobrazení. Lékařští odborníci však před jejich používáním varují. Důvod číslo jedna: časté vedlejší účinky. Průjem, nevolnost, zvracení a zácpa nejsou neobvyklé. Studie také naznačují, že by tyto léky mohly být karcinogenní. Zejména v oblasti štítné žlázy a slinivky břišní. Důvod číslo dvě: závislost. Pravidelné předepisování léků s akutními vedlejšími účinky není zdravou strategií hubnutí. Důvod číslo tři: léků je stále méně. A pro ty, kteří je opravdu potřebují. Především diabetiky. Výrobce přípravku Ozempic již ohlásil nedostatek dodávek v důsledku prudkého nárůstu poptávky. Doporučujeme všem, kteří chtějí zhubnout: Cvičte a jezte zdravě. A raději ty peníze utratit za něco užitečného.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best