Home  /  Lifestyle  /  Plnou rychlostí vpřed: 8 nejikoničtějších aut z filmů a seriálů

Plnou rychlostí vpřed: 8 nejikoničtějších aut z filmů a seriálů

Automobily. Stejnou měrou je nenávidíme i milujeme. Nenávidíme je, protože trvale ucpávají silnice, znečišťují životní prostředí a jsou stále příliš hlučná. Ale také je milujeme, protože nás bez problémů dopraví z bodu A do bodu B, některá jsou opravdu krásná a pravidelně nás uchvacují ve filmech a seriálech. Sestavili jsme proto seznam těch nejdůležitějších.
23.03.2023
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Getty Images

Jistě by se našlo několik dalších, ať už klasický Aston Martin z filmů o Jamesi Bondovi nebo Gran Torino ze stejnojmenného filmu Clinta Eastwooda. Ale člověk si prostě musí stanovit priority, že?

8 populárních aut z filmů a seriálů, která se nám všem vryla do paměti, jako by byla naše vlastní

1. 1982 Pontiac Trans AM alias K.I.T.T z "Knight Rider"

V 80. letech nebylo lepšího auta než K.I.T.T. Davida Hasselhoffa. Tak to prostě je. A každý, kdo tvrdí opak, lže. Upřímně, mluvící auto? Jak moc je to cool? Ani GMC Sierra Grande Colta Seaverse, DeLorean DMC-12 z Návratu do budoucnosti nebo Coyote ze seriálu Hardcastle & McCormick se mu nemohou rovnat. Mimochodem, zkratka K.I.T.T. znamená Knight Industries Two Thousand a po kreditní stránce měla nejen svůj elegantní černý vzhled, ale také několik zabijáckých vlastností. Tou nejlegendárnější je jistě Turbo Boost, který umožňoval upravenému Pontiacu Firebird Trans Am nabrat superrychlost a přeskakovat všechny překážky. Prostě legendární.

2. DeLorean DMC-12 z "Návratu do budoucnosti"

Před filmem Návrat do budoucnosti nikdo v této zemi nikdy neslyšel o autě jménem DeLorean. Po filmu Návrat do budoucnosti znamenal název DeLorean DMC-12 svobodu, rebelii a neomezené možnosti. Auto, se kterým jste mohli létat a cestovat v čase tam a zpět, bylo prostě neuvěřitelné - a fluktuační živnou půdou pro všechny děti osmdesátých let, že všechno může být možné.

3. GMC Vandura z roku 1983 ze seriálu A-Team

Dodávka, tedy jakýsi mikrobus, byla dlouhou dobu ztělesněním dýchavičnosti a měla víceméně podobný sexy vzhled jako aktovka. To se však rázem změnilo v roce 1983, kdy se na obrazovkách mihl akční seriál A-Team, jehož členové plnili své mise vždy s pomocí dodávky: GMC Vandura z roku 1983 v černé barvě s výrazným červeným svislým pruhem. Najednou už dodávky nebyly synonymem dusna, ale vzrušení a dobrodružství.

4. GMC Sierra Grande z "The Fall Guy"

Také v roce 1983 přijel Lee Majors jako Colt Seavers ve svém legendárním GMC Sierra Grande - v kultovním seriálu The Fall Guy. Pick-upy tohoto typu byly v Evropě prakticky neznámé. Ale po uvedení seriálu bylo stěží k vidění více cool auto (kromě K.I.T.T.) než tento vůz. Jen znělka Colta Seaverse a jeho kolegyně lovkyně odměn Jody Banks (Heather Thomas) utkvěly v paměti více než toto auto.

5. Cadillac Miller-Meteor Ambulance z roku 1959 alias Ecto-1 z filmu "Ghostbusters"

Když v roce 1984 přišla do kin duchařská komedie Ivana Reitmana Krotitelé duchů, byla to úžasná podívaná - nic podobného jste ještě neviděli. A to se netýkalo jen zápletky, duchů a hereckých výkonů, ale také velkolepého dopravního prostředku, který lovci duchů používali. Jednalo se o speciální verzi sanitky Cadillac Miller-Meteor z roku 1959, kterých bylo na celém světě vyrobeno pouze 200 kusů. Pro natáčení byl k dispozici pouze jeden z vozů, přezdívaný Ecto-1 podle parapsychologického pojmu ektoplazma.

6. VW Beetle z roku 1963 alias Herbie z filmu "The Love Bug"

VW Beetle, osobní automobil nižší střední třídy se vzduchem chlazeným čtyřválcovým motorem typu boxer a pohonem zadních kol, byl až do počátku devadesátých let nejprodávanějším vozem na světě - dokud jej nenahradil VW Golf. A Brouk byl přesvědčivý i na velkém plátně, přinejmenším Herbie - ostatně filmová dobrodružství odvážného Brouka byla nejúspěšnějšími hranými filmy společnosti Walt Disney vůbec. Auto sice vypadá nenápadně, ale je odvážné, rychlé, vstřícné a jezdí zcela autonomně.

7. 1975 Checker Taxicab V8 z "Taxi Driver"

Checker Motors Corporation, automobilka z Kalamazoo v USA, nebyla v této zemi vůbec známá - a její taxíky Checker už vůbec ne. To se však změnilo v roce 1976, kdy Martin Scorsese přivedl do kin svůj legendární film Taxikář s Robertem De Nirem, Harveyem Keitelem a ještě nezletilou Jodie Fosterovou. Jistě, samotný taxík hraje v dramatu pouze vedlejší roli, ale bez výrazného a konzervativního vzhledu vozu by zbytek filmu působil jistě jinak.

8. Batmobil Tumbler z trilogie " The Dark Knight "

Batman má v rukávu několik legendárních zařízení a dopravních prostředků, včetně Batwingu, Batarangu a samozřejmě legendárního Batmobilu. Ten se v průběhu jeho existence neustále měnil. Například základem Batmobilu ze seriálu z 60. let byl Lincoln Futura, později to byly variace na Chevrolet Caprice a Buick Riviera. Nejvýraznějším a nejcharakterističtějším Batmobilem je však jistě Tumbler, který scénograf trilogie Temný rytíř jednou popsal jako křížence Lamborghini a Hummeru - a to je docela přesné. Z vozu lze také vypustit jakousi motorku, takzvaný Batpod. Pořádně divoký nápad!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best