Home  /  Lifestyle  /  Plovoucí paláce: 5 nejdražších superjachet světa

Plovoucí paláce: 5 nejdražších superjachet světa

Luxusní jachta není jen dopravním prostředkem, ale také symbolem bohatství a statusu, který si mohou dovolit pouze ti nejbohatší lidi světa.
13.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

V současné době se po světových oceánech plaví jen několik desítek luxusních superjachet. Každá z nich je svým způsobem jedinečná, stejně tak, jako jejich záhadní majitelé. Mohlo by se zdát, že s jachtou za stovky milionů dolarů se budou chtít pochlubit svými úspěchy, ale většina z nich chce spíše uniknout před problémy světa a užít si soukromou plavbu plnou zaslouženého luxusu.  

Ty nejokázalejší z nich nabízejí extravagantní vybavení, jako jsou přistávací plochy pro vrtulníky, koncertní sály, taneční parkety, pozlacené pokoje, několik bazénů či sauny a chybět nesmí obří posádka, která splní hostům téměř jakékoliv přání.   

Podívejte se na 5 nejdražších soukromých superjachet na světě v roce 2022.

1.    History Supreme  

Cena: 4,8 miliardy dolarů  

Zní to příliš bláznivě? Podrobnosti o výkonu nebo jiných technických vlastnostech se v tomto článku neobjeví. A to z dobrého důvodu: Protože History Supreme je největší PR podvod v dějinách jachtingu. Jachta nikdy neexistovala.

Poté, co se příběh dostal na veřejnost a rychle se rozšířil, vydala italská společnost Baia Yachts prohlášení, v němž uvedla, že fotografie zveřejněné na Hughesových webových stránkách, které údajně ukazují History Supreme, byly ukradeny z webových stránek společnosti a upraveny a použity bez povolení. Jedná se tedy o další jachtu, která byla upravena a pozlacena za účelem propagace Hughesových produktů.

Navzdory falešnému obsahu legenda o nejdražší jachtě všech dob přetrvává. Podnikatel Hughes také stále nesmazal příspěvek ze svých webových stránek.              

2.    Eclipse  

Cena: 1,5 miliardy dolarů  

Superjachta Eclipse, kterou vlastní ruský miliardář Roman Abrahamovič, je vybavena dech vyrážejícími prvky. Nachází se zde dvě přistávací plochy pro vrtulníky, kino, restaurace, diskotéka, kadeřnický a kosmetický salon, 24 kajut pro hosty, dva bazény, taneční sál, vířivky, miniponorka, raketový systém, neprůstřelná okna a taktéž štít s laserovými paprsky, který majitele ochrání před nechtěnými paparazzi. Loď, jejíž celkové rozpětí činí přes mála 160 metrů, postavila společnost Blohm and Voss a její interiér a exteriér navrhl renomovaný designér Terence Disdale.

3.    Azzam    

Cena: 650 milionů dolarů  

V roce 2013 představila německá loďařská společnost Lürssen Yachts největší soukromou jachtu na světě s názvem Azzam. Původně měla mít 145 metrů, ale v průběhu výroby narostla až na úctyhodných 180 metrů. Tento „obr“ byl údajně postaven pro šejka Chalífu bin Zajída al-Nahjána z Abú Zabí, aby jej mohl používat jako denní člun k dosažení svých oblíbených potápěčských oblastí.  

Samotný hlavní salon, jenž má rozlohu téměř 522 m², je zařízen v klasicistickém stylu a navrhl jej francouzský dekoratér Christophe Leoni. Na palubě je k dispozici posilovna, bazén a speciální golfová tréninková místnost. Mezi ohromující fakta patří také ubytování pro 36 hostů a až 80 členů posádky. Navíc je to jedna z nejrychlejších jachet na světě, která díky kombinovanému výkonu čtyř motorů 35 048 kW dosahuje rychlosti přes 30 uzlů.

4.    Topaz  

Cena: 527 milionů dolarů  

Topaz je další z extravagantních jachet postavených v loděnici Lürssen. Patří mezi největší soukromé luxusní jachty vůbec a jejím majitelem je – stejně jako je tomu u lodě Azzam – miliardář Chalíf bin Zajíd al-Nahján, místopředseda vlády Spojených arabských emirátů a člen královské rodiny.   Loď navržená Timem Heywoodem má ocelový trup, hliníkovou nástavbu a skládá se z osmi palub propojených výtahem, který umožňuje přístup ke dvěma heliportům, bazénu či k plně vybavené posilovně s nejmodernějšími posilovacími přístroji. Samozřejmostí je kinosála a dva heliporty.

5. Motor Yacht A  

Cena: 325 milionů dolarů   Loď, kterou do letošního roku vlastnil ruský magnát Andrej Melničenko, je pravděpodobně jednou z nejextravagantnějších jachet, které brázdí naše oceány – vypadá spíše jako válečný koráb nebo ponorka než jako luxusní jachta.  

V exteriéru této 120 metrů dlouhé lodě, kterou navrhli architekt Martin Francis a designér Philippe Stark společně s německou firmou Blohm and Voss, se nachází hlavní ložnice, taneční patro a pohyblivé stěny, které umožňují rychlou přeměnu apartmánů pro hosty na kajuty.  

Celkově 14 hostů si může užívat pohodlí v šesti přepychových apartmánech, zatímco na palubě je místo až pro 37 členů posádky. Jachta je mimo také vybavena manželskou postelí velikosti king, kterou je možné otáčet do libovolného směru, čímž je zajištěn ten nejlepší možný výhled. Zajímavosti jsou také křišťálové stoly Baccarat, křesla z aligátoří kůže anebo koupelnové baterie, které prý stály 40 000 dolarů. Na některých místech se na stěnách dokonce nachází ručně šité kožené obklady a nechybí zde ani bazén se skleněným dnem.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best