Názory na kryptoměny se různí. Jedna skupina tvrdí, že je to nesmysl a nikdy se to neuchytí. Druhá skupina pevně věří v budoucnost digitálních měn, již investuje a těší ji, že se na čerstvý led pouští i módní, hodinářský, umělecký a automobilový průmysl. Z rostoucího přílivu investorů má radost zejména jedna skupina - podvodníci. Nejnovějším podvodem je tzv. "pig butchering", který se odehrává hlavně na seznamovacích aplikacích a pracovních platformách. Nejedná se o žádný nepatrný podvod. Dokonce se ozvala i FBI, aby před ním varovala. Podle odhadů agentury činí všechny nahlášené kryptoměnové ztráty od roku 2021 přibližně 575 milionů dolarů, přičemž velká část jde na konto této metody.
Začne to pozdravem "ahoj": Toto se děje při podfuku zvaném pig butchering
Tento podvod už nějakou dobu koluje po seznamovacích aplikacích a pracovních internetových portálech a má původ v Číně. Tento bojovně vyhlížející termín označuje nic netušící oběť - "pig" - kterou podvodníci podvedou a přimějí ji investovat peníze za slíbený vysoký výnos. Ve většině případů se zaměřují na kryptoměny, ale vítány jsou i jiné typy finančního obchodování. Pig butchering má mnoho společného s metodou catfishing. Na začátku se kontakt navazuje přes Tinder, Bumble a spol. nebo přes LinkedIn a Xing. Začíná to neškodným "ahoj" nebo větou typu "Ahoj, jsem rád, že jsme spolu minulý týden obědvali". Když se pak příjemce ozve a řekne vám, že jste asi napsali špatné osobě, druhá strana zahájí konverzaci s cílem vyvolat ve vás dojem, že jste potkali nového dobrého známého.
Po několika rozhovorech se rychle objeví téma peněz a investic do kryptoměn. Jakmile oběť naletí, je nalákána na webovou stránku nebo aplikaci, která může působit důvěryhodně a dokonce se vydává za platformu legitimních finančních institucí. A to je také charakteristickým znakem podvodu s řeznictvím prasat. "Pig", který má být okraden, se na webu zaregistruje, pravděpodobně vloží peníze a na základě falešných tržních údajů v reálném čase vidí, jak se jeho investice vyvíjí. V určitém okamžiku však trh klesne a pak jsou požádáni, aby vložili více peněz, aby udrželi cenu nahoře. To je základní princip při porážení prasat. Podvodníci si nejprve vykrmí prase/oběť prostřednictvím kladných cen a pak z něj ukrojí každičký dílek. Dokud nezbude nic. Pak jsou účty zrušeny, webové stránky již nejsou přístupné a oběť zůstává napálena.
Podvody s kryptoměnami: Pig butchering zabere spoustu času - a zdá se, že se vyplatí
Pachatelé jsou vytrvalí a trpěliví zároveň. Musí investovat spoustu času nejen do vyhledání oběti, ale také do udržení aktivní konverzace, aby oběť zůstala ve spojení a převedla peníze. Podle odborníků mají pachatelé vypracované celé návody, jak postupovat, aby z prasat vyždímali každou korunu. Práci pak zadávají externě - často lidem, kteří se stali oběťmi obchodování s lidmi. Tento podvod je velmi hluboký a temnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Čínská vláda není zcela nečinná. V roce 2021 tvrdě zasáhla proti podvodům s kryptoměnami, ale zločincům se podařilo přesunout své aktivity do dalších zemí jihovýchodní Asie, jako je Kambodža, Laos, Malajsie a Indonésie. Vlády po celém světě stále častěji varují před touto hrozbou. V roce 2021 obdrželo Internet Crime Complaint Center FBI více než 4300 stížností týkajících se tohoto podvodu, přičemž bylo nahlášeno více než 429 milionů dolarů. Počet nenahlášených případů je pravděpodobně mnohem vyšší. Na konci listopadu 2022 oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti, že zablokovalo sedm doménových jmen spojených s pig butcheringem.
Pig butchering: Pro každý zločin se najde odpovídající oběť
Stejně jako u catfishingu je snadné říct, že byste něco takového sami prokoukli a jak důvěřiví lidé mohou být. Pravdou však je, že každý podvodník si najde svou oběť. Někteří naletí na levné nabídky na internetu a koupí si šmejd, jiní se nechají nachytat na trik s vnoučaty po telefonu a další se stanou obětí podvodu s big butcheringem. Obzvláště lidé, kteří jsou na trhu s kryptoměnami noví nebo již patří ke starší generaci a cítí se osamoceni, se častěji stávají oběťmi. Stejně jako catfishing, který se odehrává hlavně na seznamovacích portálech, je i pig butchering velmi osobním zločinem, který za sebou zanechává prázdné bankovní účty a zahanbené lidi.
Je však také třeba připomenout základní pravidlo, že pokud nabídka zní příliš dobře na to, aby byla pravdivá, s největší pravděpodobností jde o podvod. Pokud budou podvodníci snadno získávat peníze, protože počítají s lidskou chamtivostí, budou se dále lidé stávat obětmi podvodů.