Home  /  Lifestyle  /  Pořídila jsem si digitální nemovitosti v Metaverzu: Co s nimi mám teď dělat?

Pořídila jsem si digitální nemovitosti v Metaverzu: Co s nimi mám teď dělat?

V posledních týdnech jsem strávila většinu večerů u notebooku. Mluvila jsem, nadávala a držela si palce, a to vše jen proto, abych mohla přihazovat na nemovitosti, po kterých byla velká poptávka. Ne v Mnichově, Berlíně nebo Hamburku, ale v Metaverzu. Je boom digitálních nemovitostí další šancí, jak si pořídit nejžhavější a nejnovější digitální aktiva dříve, než jejich popularita raketově stoupne, jako kdysi bitcoin?
18.08.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Zápletky v metaverzu

Digitální nemovitosti v Metaverzu by mohly být další horkou novinkou - vlastním totiž už tři nemovitosti. V posledních týdnech jsem strávila mnoho večerů u notebooku. Mluvila jsem, nadávala a držela si palce, a to vše jen proto, abych mohla přihazovat na nemovitosti, po kterých byla velká poptávka. Ne v Mnichově, Berlíně nebo Hamburku, ale v Metaverzu. Je boom digitálních nemovitostí další šancí, jak si pořídit nejžhavější a nejnovější digitální aktiva dříve, než explodují jako kdysi bitcoin? V to rozhodně doufám. 

Koupila jsem tři nemovitosti v metaverzu a co s nimi teď? 

Pomineme-li skutečnost, že pozemky v různých lokalitách nejsou levné, nikdo nemůže říci, zda se investice vyplatí. To je riziko, které jsem ochotna podstoupit. 

Malý update: Co je to metaverze?

Především, meta, to, co bylo dříve Facebookem, nevynalezlo Metaverzum. Tento termín pochází z vědeckofantastického románu Snow Crash od Neala Stephensona z roku 1991, ale Meta je přesvědčena, že metaverzum budeme brzy používat všichni jako samozřejmost. Proto došlo ke změně názvu. Řada firem to vidí stejně a připravuje své podniky na digitální svět. Celé to trochu připomíná dnešní multiplayerové online hry na hrdiny. Pouze zde není žádná hra, není zde žádné vysoké skóre ani žádné herní úrovně, kterých by bylo třeba dosáhnout. Metaverze je spíše digitální alternativou fyzického světa. Podobně jako ve hře „Second Life" procházíte tímto světem se svým avatarem, kde můžete mluvit, ale také nakupovat, hrát si a pracovat. Na rozdíl od hry nelze metaverzum nikdy ukončit. Je živé, v tomto světě se mohou konat například události nebo koncerty. Metaverze je otevřená neomezenému počtu uživatelů, ale existují otevřené a uzavřené platformy. Tento digitální svět je plný obsahu a „zážitků" vytvořených uživateli, soukromými skupinami nebo společnostmi. A tady vstupují do hry práva na pozemky.

Tři pozemky v Everdome

Everdome je jen jedním z mnoha poskytovatelů. Existují i další, které to dělají podobně. Everdome vytváří hyperrealistický metaverse. V Everdome to vypadá jako na Marsu, nebo lépe, jak si to na Marsu představujete. Do dražby bylo nabídnuto celkem 12 000 voštinových parcel. Uprostřed je sídlo společnosti Everdome. Pozemky jsou pouze digitální a nacházejí se v různých sektorech: Sport a zábava, Design, Podnikání, Budoucnost financí, Technologie a inovace a Blahobyt a čím blíže k sídlu, tím jsou pozemky dražší. K účasti v aukci o pozemky potřebujete dvě věci - peněženku Metamask, na které jsou moje mince. Ten se připojí k webové stránce a je to vlastně můj lístek. Mohu však přihazovat pouze v případě, že mám odpovídající mince Everdome. Poté začne přihazování. Každá nová nabídka prodlouží aukci o dvě hodiny.

Takže jsem byla celou noc vzhůru a koupila tři pozemky za něco málo přes 2000 eur. Nejdražší se prodával za více než 20 000 eur. Pokud aukci vyhrajete, majetek se nenávratně uloží do blockchainu. Není cesty zpět. V reálném životě neexistuje. Nemohu po něm chodit nebo se ho dotýkat, ale je opravdu můj. Navždy. Myslíte si, že jsem si nikdy nepřipadala hloupě, když utrácím tolik peněz za něco, čeho se nemohu dotknout? Samozřejmě, že ano! Nicméně mě také zachvátila chamtivost, a když jsem měla jeden, chtěla jsem další a další.  

Jak se v metaverzu používá půda? To je otázka za milion dolarů. Generální ředitel a zakladatel Everdome Rob Gryn, který se stal krypto miliardářem, to popisuje takto: „Naše budoucnost je skrytá v Metaverzu, nyní více než kdy jindy; lidé chtějí, aby jejich zážitky z reálného světa byly dostupné na dosah ruky, a to je přesně to, co Metaverz poskytuje. Metaverze je řešením pro poskytování prvotřídních zážitků od prodeje a marketingu až po pohostinství, vzdělávání a vše mezi tím."  Virtuální nemovitost může být víc než jen peněžní investice. Většina platforem umožňuje kupujícím „navštívit" pozemek a dokonce na něm stavět. Nadšenci do metaverza si na něm mohou postavit 3D vilu, uspořádat akci nebo otevřít obchod. Zájemci o obchodní stránku věci mohou využít svou půdu v metaverzu k propagaci podnikání nebo otevření obchodu.

Ti, kteří se zajímají o obchodní stránku věci, mohou využít svou půdu v metaverzu k propagaci podniku nebo k uspořádání akce, například konference nebo koncertu. Možnosti, které mohu na svém pozemku dělat, jsou s rozšiřováním a zdokonalováním platformy stále propracovanější. 

Rozmach metaverzu nemovitostí nabízí mnoho příležitostí i rizik

Snadno se nadchnu pro nové technologie a příležitosti. NFT, kryptoměny nebo jen metaversum - to všechno je pro mě jako stvořené. Vlastnit zemi, na které si mohu vyzkoušet nové technologie, je určitě zábava. Také jsem ochotná riskovat. Jedním z důvodů, proč vlastnit virtuální pozemek, je také vyhlídka, že jednoho dne bude mít tento pozemek vyšší hodnotu, než jsem za něj skutečně zaplatila. Vnímám to jako investici. Samozřejmě budu asi navždy naštvaná, pokud se vůbec nic nestane a já utopím 2 000 eur v písku. Ale také jsem si nemohla zvyknout na myšlenku, že jsem přišla o obrovskou příležitost. Teprve čas ukáže, zda se mé naděje naplní.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best