Home  /  Lifestyle  /  Pozor, toxic relationship!

Pozor, toxic relationship!

Kdy jsou vztahy toxické a existuje způsob, jak je znovu detoxikovat? Na to neměli odpověď ani sourozenci Cersei a Jamie Lannister v seriálu Hra o trůny, ve kterém byl v podstatě každý vztah toxický.
01.12.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: HBO

Klid, radost a štěstí jsou ve vztahu hezké, ale málokdy reálné. Hádka nemusí vždy znamenat konec vztahu. Naopak, korektní hádka může vztah obohatit. V toxickém vztahu to však vypadá jinak. Pojem "toxické vztahy" pronásleduje svět už nějakou dobu. I celebrity stále častěji mluví o svých toxických vztazích z minulosti. Toto téma se v poslední době opravdu rozproudilo. Co ale znamená žít v toxickém vztahu a jak z něj najít cestu ven?

Co je toxický vztah?

Slovník popisuje slovo "toxický" jako "jedovatý" a "velmi zlý, nebezpečný, škodlivý, vyčerpávající". To vše se trefuje do černého. V jednu chvíli sedíte naproti milujícímu a empatickému člověku, o kterém věříte, že je to ten pravý. Ale vzápětí si od něj musíte vyslechnout posměšné a urážlivé poznámky. Cítíte se ponížení a zranění. Toxický vztah může být jakýkoli druh vztahu. Milostný vztah, přátelství, ale i vztah s rodinnými příslušníky. Ať už se však toxické chování projevuje v jakémkoli vztahu, nikdy není dobré. Toxický vztah v podstatě dělá pravý opak toho, co by měl: dělá vás nešťastnými. Psychicky vás to bolí a může vám z toho být i špatně. Neustálá kritika, obviňování nebo zlehčování jsou příznaky toxického vztahu. Lidé, kteří se takto chovají, mají často velkou potřebu dominance, moci a kontroly. Toxické vztahy bohužel nejsou tak vzácné. Každý třetí člověk již prožil toxický vztah - to zjistila studie online seznamovací agentury Parship.

Jaké jsou příznaky toxického vztahu?

Zvenčí je vždy snadné rozpoznat problematický vztah. Ale když jste uvnitř, není to tak úplně lehké. Zvláště na začátku partnerství se zdá být vše dokonalé, dokud se v určitém okamžiku nevkradou pocity: Něco tu není v pořádku. Mohou to být následující příznaky:

Svému partnerovi se nikdy nezavděčíte

Ať děláte, co děláte, ať se snažíte sebevíc, dostává se vám na oplátku výčitek, které vás nutí pochybovat o vlastních schopnostech nebo o vlastní hodnotě.

Extrémní výkyvy nálad

Když je druhý člověk rozpálený do ruda z jednoho okamžiku na druhý, život se stává vyčerpávajícím. Pořád chodíš po špičkách, jen aby ses ujistil, že nedojde k žádným potížím. Konflikty a problémy nelze vyřešit, protože druhá osoba je snadno výbušná. Nikdy nevíte jak partner zareaguje. V jednu chvíli dotyčný zasypává druhého projevy lásky a vzápětí se ozve rána.

Nemůžeš být sám sebou

Aby vás partner přijal a potvrdil, máte pocit, že se musíte zcela podřídit a předstírat, že jste jiný člověk, než ve skutečnosti jste.

Izolace od rodiny a přátel

Nejen člověk sám je neustále šikanován a shazován, ale také jeho přátelé a rodinní příslušníci. Pomalu, ale jistě dochází k izolaci od lidí, kteří jsou součástí vašeho života a kteří jsou pro vás důležití. Velkou roli zde hraje žárlivost.

Egoismus

Já, já, já. O tom je toxický vztah. Vlastní přání a potřeby jsou vždy opomíjeny, veškerá pozornost je zaměřena na druhého člověka.

Urážlivý jazyk

"Beze mě bys byl ztracený", "To je pro tebe tak typické, nikdy nic nedokážeš udělat správně" nebo dokonce "To si jen vymýšlíš" jsou nejen zraňující, ale také mají za cíl vyvolat v druhém člověku pocit nejistoty, shazovat ho a dělat ze sebe významného. Jazyk používaný k ovládání a obviňování je zraňující a je také metodou toxických lidí.

Detoxikace - jak se dostat z toxického vztahu

Existují dobré i špatné zprávy. Špatnou zprávou je, že toxické vztahy lze jen stěží učinit dlouhodobě snesitelnými. Dobrou zprávou je, že se z takových vztahů můžete vymanit a navázat nové vztahy se skvělými lidmi. Čím déle takový vztah trvá, tím více se manipuluje s vnímáním a psychikou. Hlavní priorita: Promluvte si o zážitku s přáteli, rodinou nebo terapeutem. Neutrální osoba zvenčí má často zcela jiný pohled na vaši situaci a může jasněji vidět, co se děje špatně. Uvědomit si situaci vám pomůže rozhovor s někým blízkým. Vhled a probuzení jsou prvním krokem správným směrem. Pokud nedojde k něčemu radikálnímu, například k terapii, nezbývá než udělat tlustou čáru. Často se stává, že jeden z partnerů vždy obviňuje toho druhého z konfliktů. Osoba, která do vztahu vnáší jed, potřebuje pomoc stejně jako osoba, která trpí. Protože v toxickém vztahu se vždy musíte vypořádat s citovou závislostí a té se jen tak nezbavíte.

Uvědomte si: Co mě s danou osobou skutečně spojuje? Nic? Pak to znamená jen jedno, okamžitý rozchod.

Vlastní přání by se měla vrátit do popředí a měla by být prosazována.

Zapojte své sociální prostředí: Přijmout pomoc zvenčí je vždy obtížné, ale nezbytné.

Ukažte sílu: Až to skončí, musíte odejít. Pro vlastní dobro.

"Kašlu na to, abychom zůstali přáteli", řekl už Revolverheld. Toxická osoba nedělá dobrotu ani v jiné konstelaci.

Zlomené srdce je vždycky špatné, po toxickém partnerství je toho ještě víc k napravování. Kouzelným slovem je zde čas.

Všechny tyto body se týkají také přátelství, rodičů a sourozenců. Ani pokrevní příbuzní nemají právo někoho ponižovat.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best