Pohovory jsou ošemetná záležitost, i když zrovna právě nehledáte nový job. V době, kdy je na trhu práce velká konkurence, je nezbytné mít určité dovednosti, abyste se odlišili od ostatních uchazečů - klíčové vlastnosti, které lze využít k tomu, abyste vynikli při pohovoru. Shromáždili jsme několik nejhorších a nejlepších odpovědí, které personalisté slýchají při pracovních pohovorech. Pokud tedy chcete udělat skutečně dobrý dojem, přečtěte si následující řádky velmi pozorně.
Otázka číslo 1: Co očekáváte od své příští práce?
Špatná odpověď: "Očekávám profesní růst". Tento typ odpovědi neposkytuje konkrétní informace, protože profesní růst pro někoho může znamenat řízení většího týmu, pro jiného prodej na zahraničních trzích nebo pro dalšího práci s novou technologií.
Správná odpověď: "Ve svém budoucím zaměstnání hledám profesní růst, který mi dá příležitost vést tým lidí, které budu moci školit, motivovat a rozvíjet.“
Otázka č. 2: Chtěli byste v této fázi svého života změnit zaměstnání?
Špatná odpověď: "Ne, o nabídku práce jsem nežádal, kontaktoval jste mě jako první". Náborový pracovník se může divit, proč uchazeč přišel na pohovor.
Správná odpověď: "Ano, v současné době opravdu toužím po kariérní změně, a když jsem obdržel váš e-mail a přečetl si popis práce, věděl jsem, že musí dorazit na pohovor."
Otázka číslo 3: Jakou roli byste chtěl hrát v naší firmě?
Špatná odpověď: "Rád bych sám co nejdříve obsadil pozici mého budoucího manažera!" Je dobré být ambiciózní, ale vždy je dobré respektovat role a hierarchii a především prokázat nejprve své schopnosti.
Správná odpověď: "Chci získat práci, kterou mi právě navrhujete, a až prokážu, že dokážu dosáhnout výsledků, které očekáváte, postoupit na vyšší pozici ve společnosti.“
Otázka číslo 4: Jak vycházíte se svými kolegy?
Špatná odpověď: "Můžeme tuto otázku přeskočit?". Je lepší zachovat profesionální přístup, protože jakmile budete ve firmě, určitě se najde prostor pro ironii.
Správná odpověď: "Se svými předchozími kolegy jsem vždy dokázal splnit úkoly a dosáhnout požadovaných výsledků, i když jsme se občas nepohodli, což nebyla moje chyba.”
Otázka č. 5: Myslíte si, že vám váš současný zaměstnavatel dá lepší nabídku, pokud zjistí, že chcete odejít? Pokud ano, přijali byste ji?
Špatná odpověď: "Tak pokud bude nabídka lepší než ta vaše, určitě ji zvážím." I když je to pravda, je lepší si tyto informace nechat pro sebe, abyste nepůsobili jako profesionál, kterého zajímá pouze finanční stránka.
Správná odpověď: "Je pravděpodobné, že dostanu konkurenční nabídku, ale pokud jsem přišel na pohovor k vám, je to proto, že jsem se rozhodl změnit firmu.“
Otázka číslo 6: Jak by se vám pracovalo s manažerem, který je mladší než vy?
Špatná odpověď: "Již dříve jsem měl co do činění s mladším manažerem, a proto jsem se rozhodl změnit zaměstnání".
Správná odpověď: "Kompetence se neměří jen počtem let praxe a hlavně, co se stalo v minulosti, se nemusí vždy opakovat v budoucnosti. Od každého se můžete učit a je důležité ukázat, že dokážete vycházet s pracovníky všech věkových kategorií.“
Otázka číslo 7: Kde se vidíte za pět let?
Špatná odpověď: "Rád bych pracoval v zahraničí, máte pobočky mimo Českou republiku?". Pokud společnost, do které se hlásíte, nemá zahraniční pobočky, personalista nejenže pro vás v jejich firmě neuvidí místo, ale také okamžitě pochopí, že nejste informováni o realitě: Proto je lepší vyhnout se otázkám, které by mohly působit nepřipraveně.
Správná odpověď: "V současné době bych se rád přesunul do společnosti, kde bych se mohl usadit, ale zároveň nechci zůstat nečinný a rád bych, abyste mi dali příležitost řídit prodej v Evropě, protože jste v této oblasti nedávno otevřeli nové kanceláře.“