Home  /  Lifestyle  /  Praga chce s modelem Bohema dobýt silnice

Praga chce s modelem Bohema dobýt silnice

Český výrobce konstruuje extrémní závodní vozy pro závodní dráhu. Nyní přichází hyperautomobil s homologací pro silniční provoz.
04.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Praga

Automobilka Praga, založená v roce 1907 v České republice a pojmenovaná po hlavním městě, která se mezitím přestěhovala do Anglie, představuje nový hyperautomobil Bohema. Vůz s nízkou hmotností pod 1 000 kg a výkonem 522 kW/710 k má být uveden na trh příští rok - vyrobeno má být přesně 89 exemplářů.

Není to auto na roadtrip

Praga se na scéně motorsportu proslavila svým závodním vozem R1, který se vyrábí od roku 2013. Výrobce však vyvinul i vlastní enduro motocykly a je známý také v motokárách. Nová Bohema je však nyní vozidlem, které má být schváleno pro provoz na pozemních komunikacích. Švýcarský závodník Romain Grosjean, který Bohemu důkladně testoval, k tomu říká: "Není to vůz pro pohodlné cestování. Přesto je to vůz, který si můžete na silnici užít. A na závodní trati pak úplně zapomenete, že je to silniční auto."

Místo dvoulitrového čtyřválce jako v modelu R1 je Bohema poháněna 3,8litrovým šestiválcem převzatým z Nissanu GT-R a optimalizovaným společností Litchfield Motors. Motor je spojen se sekvenční převodovkou Hewland, která umožňuje poloautomatický režim jízdy.

Aerodynamické vlastnosti modelu Bohema byly optimalizovány v aerodynamickém tunelu týmu F1. Praga slibuje přítlak 900 kg při rychlosti 250 km/h. Dvoumístný vůz s podvozkem Moncoque má sprintovat na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy a na 200 km/h za méně než osm sekund. Podle výrobce je maximální rychlost modelu Bohema "více než 300 km/h". Tento požitek však není levný: český hyperautomobil bude stát přibližně 1,3 milionu euro, tedy asi 31 milionů korun.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best