Ortorexie - když se zdravá výživa stane závislostí na jídle
Termín ortorexie existuje oficiálně od roku 1997 a byl definován jako „nadměrné zaujetí zdravou výživou“. Takže ještě před všemi těmi smoothie mísami a avokádovými chleby na Instagramu. Mentální ortorexie je porucha, při níž je člověk posedlý zdravým stravováním a přímo na něj fixovaný. Překrývá se s jinými, známějšími poruchami příjmu potravy, ale (zatím) není uznána jako samostatná porucha příjmu potravy. Jaký je rozdíl mezi ortorexií a jinými poruchami příjmu potravy?
Hranice mezi poruchami příjmu potravy, jako je anorexie a ortorexie, je úzká a mnohdy nezřetelná. Cíle spojené s touto poruchou se mohou lišit, ale způsob myšlení je podobný. Přijímání potravy provází nutkání, které prostě není zdravé. Mentální anorexie a bulimie se týkají hubnutí. Lidé trpící ortorexií se naopak zaměřují na kvalitu potravin. Hubnutí je vítaným vedlejším účinkem. Všichni nemocní mají stejné nutkavé stravovací návyky. Jídlem se zabývají nepřetržitě - jeho obstaráváním a přípravou. Přitom jsou z jídelníčku důsledně vyřazovány potraviny, které považují za nezdravé nebo nekalé.
U osob trpících ortorexií hraje důležitou roli také nutkání neustále cvičit. Pro většinu lidí je naprosto v pořádku sportovat, jíst zdravě a pak si také něco dopřát. Někdy je to dort, jindy rychlé občerstvení nebo několik chutných nápojů. Lidé s ortorexií se však bojí přerušit svůj obvyklý režim. Jsou fixováni na konzumaci určitých potravin a zcela se vyhýbají jiným. Lidé orientovaní na výkon a perfekcionisté jsou více ohroženi ortorexií. Na rozdíl od jiných poruch příjmu potravy není vždy snadné rozpoznat ortorexii. Typickým příznakem může být obecné vyhýbání se celým skupinám potravin bez doporučení lékaře.
Dalšími příznaky jsou podle odborníků:
Neustálé zaobírání se jídlem
Kdy ho koupit a jak připravit
Pocit strachu, studu a viny při konzumaci potravin, které jsou považovány za nezdravé nebo nečisté
Osobní spokojenost do značné míry závisí na tom, jaké potraviny člověk jí a jak cvičí
Ani při zvláštních příležitostech se stravovací návyky nemění
Stále více potravin je vyřazováno z jídelníčku
Zdravotní problémy způsobené špatnou výživou, jako je vypadávání vlasů a kožní problémy
Ortorexie je o kontrole. O ovládání vlastního těla. Proto jsou ohroženi zejména lidé orientovaní na výkon a perfekcionisté. Navenek působí kompetentně a zdá se, že se vždy ovládají, ale v hloubi duše mají často pocit, že nejsou dost dobří, a kompenzují to tím, že kontrolují příjem potravy. Drastické události, jako je ztráta blízké osoby nebo rozvod, mohou rovněž vyvolat ortorexii. V tomto případě se lidé zaměřují na zdravý životní styl jako na strategii, jak se vyrovnat s emocionální bolestí - až se toto zaměření stane posedlostí.
Pomoc při poruše příjmu potravy, jako je ortorexie
Nutkání jíst zdravě může vést k sekundárním příznakům, jako je podvýživa a související zdravotní problémy. Může však také maskovat nebo dokonce zhoršovat psychické problémy. Jakmile se dostanete do spirály závislosti, nemůžete se z ní sami dostat. Jelikož se nejedná pouze o jídlo, jsou problémy mnohem hlubší. Změna stravy nestačí.
Čím více času člověk stráví přemýšlením o své dietě a jejím obsedantním sledováním, tím méně příležitostí má k mezilidským kontaktům a jiným aktivitám. To může vést k tomu, že se postižení lidé cítí osamělí a stále více ztrácejí kontakt se svými blízkými. Tato izolace jen prohlubuje úzkost. Většina lidí, kteří vyhledají pomoc, tak obvykle činí z jiného důvodu, například kvůli úzkosti, depresi, poruchám spánku nebo rozchodu. Lidé s touto poruchou často ztrácejí povědomí, o kolik toho v životě přicházejí.
Jediné, co může pomoci, je terapie, které je bohužel nedostatek, ale to by vám nemělo bránit v tom, abyste vyhledali pomoc. Prvním krokem by měla být návštěva důvěryhodného lékaře. A v dalším kroku je velmi důležité změnit své myšlení a stravovací návyky.