Home  /  Lifestyle  /  Proč byste měli vyvěsit vánoční výzdobu už nyní

Proč byste měli vyvěsit vánoční výzdobu už nyní

Chcete pozitivně ovlivnit svou náladu? Tak si ještě dnes vneste do svého domova vánoční atmosféru. Pozitivní vliv byl dokonce vědecky prokázán.
13.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Pexels

Máte už chuť postavit vánoční stromek, vytáhnout ze sklepa světýlka a vyrobit adventní věnec? Zatímco někteří se ještě těší ze zlatého listí, jiní se už nemohou dočkat Vánoc.

Vánoční výzdoba má pozitivní vliv na náladu

Podle vědeckých poznatků má předčasné vyvěšení vánoční výzdoby pozitivní vliv na náladu. Britský psychoanalytik Steve McKeown se domnívá, že předvánoční výzdoba vyvolává pocit štěstí: "Ve světě plném stresu a úzkosti se lidé rádi spojují s věcmi, které je činí šťastnými, a vánoční výzdoba tyto silné pocity z dětství vyvolává," řekl odborník internetovému časopisu Unilad.

Americká psycholožka Deborah Seraniová v roce 2017 souhlasila: "Ve své podstatě vytváří neurologickou proměnu, která může generovat štěstí. Věřím, že cokoli, co nás vytrhne z běžného každodenního života, stimuluje naše smysly. Zvláště pokud je příjemná. Vánoční výzdoba zvyšuje hladinu hormonu dopaminu," říká v rozhovoru pro Today. Časopis Journal of Environmental Psychology uvádí, že díky vánoční výzdobě kolem domu jste svým sousedům sympatičtější: "Krásná výzdoba pomáhá komunikovat přátelství a soudržnost se sousedy."

Světlo vás činí zdravými

Umělé světlo prý také pomáhá proti sezónní depresi - v tomto případě světlo prospívá zdraví. K tomuto účelu se však používají speciální lampy, a to po dobu delší než půl hodiny denně. V listopadu 2020 starosta Québecu Régis Labeaume dokonce požádal obyvatele, aby si nainstalovali vlastní výzdobu - jako protiváhu nedostatku světla a pro zlepšení nálady.

"Začněte tedy instalovat vánoční výzdobu již nyní, aby se děti venku cítily pohádkově, měly v hlavě trochu štěstí a my jsme si mohli zpestřit každodenní život. Světla a barvy působí na lidi pozitivně," napsal tehdy. V letošním roce budou tato doporučení vzhledem k energetické krizi pravděpodobně slyšet méně.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best