Home  /  Lifestyle  /  Proč byste si měli každý večer opírat nohy o zeď?

Proč byste si měli každý večer opírat nohy o zeď?

Jednoduché cvičení slibuje nejen klidnější spánek, ale také lepší trávení, zdravější nohy a dobrou náladu. Takhle to funguje.
12.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Zatímco některé zdravotní praktiky jsou složité a obtížně proveditelné, tento trend je těžko překonatelný pro svou jednoduchost: Na Tiktoku se rozšířila videa, která doporučují jednoduše dát nohy nahoru - a to doslova. Známá fitness influencerka a podnikatelka Melissa Woodová, kterou na sociálních sítích sleduje více než milion lidí, není výjimkou.

@melissawoodhealth There are so many amazing benefits of legs up the wall pose ✨ #mwh #melissawoodhealth #legsupthewall ♬ suono originale - Vico

Přestože je toto cvičení v současnosti velmi populární, není ničím novým: jogíni a jogínky ho znají již dlouho pod sanskrtským názvem "Viparita Karani". V józe se tato pozice cvičí mimo jiné jako zjednodušená varianta stojky na ramenou - svíčky.

Přínos pro nohy

Cvičení nevyžaduje velkou flexibilitu ani sílu a má mnoho výhod: protože nohy jsou nad srdcem - stejně jako ve většině obrácených pozic v józe - krev může lépe cirkulovat. To znamená, že pozice podporuje zpětný tok krve, čímž trénuje kardiovaskulární systém, podporuje trávení a může dokonce zabránit vzniku křečových žil.

Poloha nahoru je prospěšná také v případě, že máte oteklé nohy a chodidla po dlouhém dni na nohou nebo intenzivním sportovním programu.

Kromě toho má cvičení uklidňující účinek na nervovou soustavu a pomáhá vám večer relaxovat a lépe usínat a zůstat spát. Poloha může mít také pozitivní vliv na náladu a úzkosti a snižuje bolesti hlavy.

Do této polohy se dostanete snadno: lehněte si na bok hýžděmi ke stěně a pak zvedejte nohy podél stěny, dokud nebudou ve svislé poloze před vámi. Pokud jste stále příliš daleko od stěny, můžete hýždě posunout o něco blíže, dokud vaše tělo nebude mít zhruba tvar písmene L. Cvik můžete provádět na podlaze na koberci nebo podložce na jógu, případně přímo v posteli. Pokud jsou vaše hamstringy příliš napjaté, můžete hýždě posunout mírně od zdi a nohy nechat mírně pokrčené.

Pod hlavu si můžete dát polštářek, aby poloha byla ještě pohodlnější. Případně si můžete pokrčené nohy položit na sedadlo židle, abyste dosáhli mírnější varianty, a přesto ze všech výhod profitovat.

V této poloze je nejlepší setrvat deset až patnáct minut. Můžete se například soustředit na dýchání a pomalu, pravidelně dýchat nosem. Pro zvýšení relaxačního účinku můžete vydechovat o něco déle, než se nadechujete, což ještě více zklidní váš vegetativní nervový systém.

Není vhodné pro každého

Cvičení není problematické, ale lidé s vysokým krevním tlakem, žilní trombózou, vysokým nitroočním tlakem, glaukomem, hučením v uších, problémy s krční páteří, problémy s rameny nebo se zády, jako je například vyhřezlá ploténka, by měli cvičení provádět pouze po konzultaci s odborníkem.

A pro všechny platí následující: dávání nohou nahoru by mělo být pohodlné a bezbolestné. Pokud tomu tak není, upravte si polohu nebo ji úplně vypusťte a poraďte se s odborníkem - například s cvičitelem jógy nebo fyzioterapeutem.

Upozornění: Článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje názor odborníka.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best