Home  /  Lifestyle  /  Proč je deset tisíc kroků mýtus?

Proč je deset tisíc kroků mýtus?

Ideální počet kroků, které byste měli za den ujít, je menší, než si myslíte.
15.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Esquire UK

Po jídle počkejte půl hodiny, než si půjdete zaplavat. 1000 tahů kartáčem pro zdravé a lesklé vlasy. Existuje poměrně dost mýtů, které přetrvávají. Dalším z nich je, že byste měli denně ujít 10 000 kroků. Není žádným tajemstvím, že pohyb je důležitý pro vaši pohodu. Ale nemusí to být zrovna 10 000 kroků. I menší počet může snížit zdravotní riziko.

10 000 kroků - kdo to vymyslel? Japonský marketing!

Mnoho věcí, které se v našem každodenním životě podařilo přijmout za své, má svůj původ v reklamním průmyslu. Jedním z takových příkladů jsou například pravotočivé a levotočivé jogurtové kultury. Ale také příběh o 10 000 krocích. V 60. letech 20. století vyvinula japonská společnost Yamasa "manpo-kei", což v překladu znamená počítadlo 10 000 kroků. Vycházela ze studie, která ukázala, že Japonci (v té době) udělali 3 500 až 5 000 kroků. Předpokládalo se tedy, že pokud by se člověk pohyboval dvakrát tolik, riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami by se mohlo ještě více snížit. Nové číslo bylo snadno zapamatovatelné a dosažitelné, i když v mnoha případech bylo náročné ho dosáhnout. To však také dodávalo hranici 10 000 kroků určitou důvěryhodnost. Koneckonců, no pain, no gain. A tak se z 10 000 kroků vyvinula standardní hodnota.

Žít zdravěji? 10 000 kroků není dobrý nápad pro každého

Myšlenka ujít denně 10 000 kroků, a tím si udržet zdraví a možná i zhubnout pár kilo, je tedy především marketingový gag. Nicméně věda se tímto tématem zabývala již vícekrát a došla k různým závěrům. Zdravý člověk bez problémů s koleny nebo nadváhou může tento počet kroků snadno překonat a ještě více. Pro starší lidi, někoho s kloubními problémy nebo obezitou však může být počet příliš vysoký a dokonce vyvolat zranění. Výsledky různých výzkumů ukazují, že pozitivní účinky je možné dosáhnout i při menším počtu kroků denně.

Krok za krokem: Toto číslo má správnou hodnotu

Skutečnost, že hodně pohybu prodlužuje život, je však považována za jistou. Otázkou je, kolik pohybu by to mělo být. K otázce kroků existuje řada studií. Vědci se však shodují, že optimální počet kroků zřejmě závisí na věku. To je výsledek analýzy, kterou zveřejnil mezinárodní výzkumný tým z Massachusettské univerzity v Amherstu. Skupina analyzovala údaje od více než 47 000 testovaných osob. Účastníci pocházeli z Evropy, USA a Asie. Lidé v průměru denně ušli 6 500 kroků. Na konci longitudinální studie, která trvala v průměru asi sedm let, zemřelo asi 3 000 osob. U mužů i žen platilo, že čím více kroků nachodili, tím menší byla pravděpodobnost, že zemřou. Ovšem jen do určité hranice. Toto optimum záviselo na věku: do 60 let stačilo 8000 až 10 000 kroků denně, pak už riziko úmrtí s rostoucím počtem kroků neklesalo. Od 60 let věku postačovalo 6000 až 8000 kroků.

Pouhých 1 000 kroků může mít svůj význam

Již v roce 2020 reprezentativní dlouhodobá studie v USA zjistila, že ve skupině osob, které denně ušly přibližně 8 000 kroků, zemřelo během deseti let jen o polovinu méně testovaných osob než těch, které ušly 4 000 kroků. Obezita ani předchozí onemocnění nehrály významnou roli. Zejména riziko podlehnutí kardiovaskulárním chorobám se výrazně snižovalo s rostoucím počtem kroků. Studie opakovaně prokázaly, že pouhých 1000 kroků denně navíc může snížit riziko úmrtí. Zda má vliv tempo cvičení, nebylo jednoznačně objasněno. Je obtížné oddělit vliv počtu kroků a tempa chůze, protože ti, kteří chodí rychleji, obvykle také udělají více kroků.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best