Home  /  Lifestyle  /  Proč se ekoaktivisté přilepují k obrazům?

Proč se ekoaktivisté přilepují k obrazům?

Upozornit na nedostatečná opatření v boji proti klimatickým změnám se jistě dá i jiným způsobem, než jen poškozovat slavná umělecká díla.
09.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Turnerova krajina v Manchesteru, Constableův obraz v Národní galerii, kopie Da Vinciho, obraz Vincenta Van Gogha v Courtauldově galerii v Londýně a nakonec dílo Horatia McCullocha v Glasgow. Možná jste už v posledních měsících slyšeli o skupině klimatických aktivistů Just Stop Oil, která je mediálně známá neobvyklými protestními taktikami, jako je například vniknutí na trať britské Grand Prix, blokování přístupů k ropným zařízením nebo narušování fotbalových zápasů přivazováním se k brankám. 

Lepení lepidla na rámy nejslavnějších a nejdražších uměleckých děl v historii je poslední z dlouhé řady iniciativ, jejichž cílem je zvýšit povědomí o klimatické krizi. „Mladí lidé na světě už nemají doslova co ztratit, jsme obětovaná generace,“ řekl deníku The Guardian Paul Bell, 21letý absolvent fyziky z Birminghamu a jeden ze dvou mladých lidí, kteří se dobrovolně připevnili na rám Thomsonovy Eolské harfy, krajiny z roku 1809 s výhledem na Temži.

@talktv Protesters glue themselves to a Turner painting at Manchester Art Gallery #talktv #talkradio #juststopoil ♬ original sound - TalkTV
@talktv BREAKING: Just Stop Oil protesters have glued themselves to a Constable painting at London's National Gallery #painting #nationalgallery #juststopoil ♬ original sound - TalkTV

V případě akce v Nationwide Gallery protestující dokonce pokryli plátno Johna Constabla The Hay Wain lepicí páskou a listy papíru, než si na protest proti britským ropným a benzinovým iniciativám slepili ruce, čímž podle odborníků dílo nenávratně poškodili. Skupina uvedla, že obrazy, jimiž pokryla toto nedocenitelné dílo z roku 1821, odhalují „noční můru ukazující, jak ropa zničí naši krajinu“. 

Nikdo nemůže zpochybnit, že podobné akce přinášejí publicitu a nutí lidi mluvit o změně klimatu, ale proč si aktivisté berou jako rukojmí zrovna umění? 

V květnu byla Mona Lisa pomalována francouzským aktivistou pod heslem „Všichni umělci myslí na Zemi! Proto jsem to udělal! Mysli na planetu!“ Paul Bell se opět pokusil odpovědět na otázku magazínu Dazed: „Udělal jsem to na podporu hnutí Just Stop Oil: Žádný nový olej. Žádné nové licence a povolení pro těžbu, rozvoj a průzkum fosilních paliv ve Spojeném království. Tento požadavek není obtížné realizovat - vyžaduje pouze, aby vláda vydala prohlášení a zavázala se k němu -, ale je zoufale potřebný, protože naše planeta se rychle mění v neobyvatelnou a umělecký establishment se podílí na její genocidě. Ředitelé uměleckých institucí by měli požadovat, aby vláda okamžitě zastavila všechny nové projekty v oblasti těžby ropy a zemního plynu.“

Pokud bylo cílem upoutat pozornost veřejnosti, pak se to jistě podařilo. Zdroj z organizace naznačil, že protesty v uměleckých galeriích jsou způsobem, jak upoutat pozornost veřejnosti před dalšími akcemi v nadcházejících týdnech, jako je masový protest v Londýně 27. září ve spolupráci s projektem Jeremyho Corbyna Peace and Justice. Provozovatelé anglických galerií by tak zatím rozhodně neměli polevit v ostražitosti.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best