Home  /  Lifestyle  /  První vítězství pro Mercedes a recap Velké ceny Brazílie

První vítězství pro Mercedes a recap Velké ceny Brazílie

Dlouho očekávané první místo získal pro tým Mercedes George Russell s náskokem pouhých 1,529 sekund před týmovým kolegou a sedminásobným mistrem světa Lewisem Hamiltonem. Při nedělní Velké ceně Brazílie jezdcům Mercedesu nestačil RedBull ani Ferrari.
14.11.2022
Text: Stella Valentina Ševčíková
Foto: Formula 1

Předposlední závod letošní sezóny Formule 1 byl výživnější než celá dosavadní sezóna, píšou fanoušci motosportu na sociálních sítích. Víkend byl plný zvratů, penalizací i kolizí. Závod v brazilském São Paulu byl posledním ze tří sprintů tohoto roku. Jedná se o formát krátkého sobotního závodu na 100 km, který určuje startovací pořadí v nedělní velké ceně namísto klasické kvalifikace. 

Po páteční kvalifikaci, ve které Kevin Magnussen, jezdec amerického týmu Haas, nečekaně obsadil s trochou štěstí a deště první příčku, startoval v sobotním sprintu z první řady po boku leadera šampionátu Maxe Verstappena. 

Po prvních třech kolech ve vedení se Magnussen začal propadat a závod dokončil na osmém místě, za piloty týmů Ferrari, Mercedes a Redbull spolu s Landem Norissem na McLarenu, zatímco se jeho týmový kolega Mike Schumacher probojoval z posledního 20. až na 12. místo. Pro pole position si dojel George Russell před Carlosem Sainzem ve Ferrari a rivaly loňské sezóny Hamiltonem a Verstappenem. Carlos Sainz se po udělení pěti-sekundové penalizace však propadl až na místo 7. a první řadu tak přenechal pilotům Mercedesu. 

Nedělní závod tak Britové Russell a Hamilton odstartovali ve vedení. Hned v prvním kole musel být však na trať vyslán bezpečnostní vůz, kvůli srážce Ricciarda a Magnussena, což na několik kol závod zbrzdilo.  Po odklizení obou monopostů a znovuzahájení závodu následoval hned v druhé zatáčce kontakt mezi vozy Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona a o pár zatáček dále kolize Landa Norisse s Charlesem Leclercem. Žádný z pilotů nemusel ze závodu odstoupit a Verstappenovi s Norrisem byly uděleny pětivteřinové trestné penalizace.

Hamiltonovi se podařily získat nazpět všechny ztracené pozice a opět být týmovému kolegovi v patách. I po druhém výjezdu safety caru, kvůli stojícímu vozu Norisse a následovném restartu v 52. kole, se však Russellovi podařilo pod obrovským tlakem dojet do cíle pro své první vítezství. Úspěch Mercedesu doplnil druhým místem Lewis Hamilton, který se v každé své předchozí sezóně ve Formuli 1 alespoň jedenkrát na první příčce umístil. Zbývá mu tedy pouze poslední závod sezóny, kde tento rekord bude mít šanci obhájit.

Po odmávání šachovnicové vlajky bylo v živém vysílání přehráno kontroverzní týmové rádio RedBullu, ve kterém v posledním kole žádá závodní inženýr Maxe Verstappena, aby před sebe pustil kolegu Péreze a vyměnil se s nim na šestém místě.

,,Už jsem vám to říkal minule. Vysvětlil jsem vám své důvody a znovu se mě na to neptejte. Stojím si za tím,‘‘ odpověděl Nizozemec do rádia a týmový rozkaz odmítl splnit.

To překvapilo televizní komentátory i fanoušky, jelikož Verstappen získal svůj druhý titul mistra světa již po vítězství na Velké ceně Japonska v říjnu tohoto roku. Naopak druhý pilot Redbullu, Sergio Pérez ještě stále bojuje o druhé místo v šampionátu s Charlesem Leclercem a šestá pozice by mu do šampionátu přičetla o dva body více. Po závodě v São Paulu mají oba Pérez a Leclerc v šampionátu 290 bodů a v boji o vicemistra světa tak pokračují do posledního závodu sezóny ve Spojených arabských emirátech, který se uskuteční již tento víkend.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best