Home  /  Lifestyle  /  Red Bull představuje svůj první hyperautomobil
Red Bull Racing Auto Moto Formula 1

Red Bull představuje svůj první hyperautomobil

Tým Red Bull Racing, který má na svém kontě čtyři tituly mistra světa F1, oznámil, že uvede na trh vlastní hyperautomobil za 5 milionů liber, jež by měl být uveden do provozu v roce 2025.
22.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Automobilový průmysl nám nabídl nepřeberné množství legendárních hyperaut, které kladou důraz nejen na stylový vzhled, ale také na překonávání světových rekordů na závodních tratích. Red Bull si však myslí, že svět potřebuje ještě jeden hyperautomobil, a hodlá ho dopřát padesáti (superbohatým) zájemcům.  

Továrna Red Bullu v britském Milton Keynes bude vyrábět tuto limitovanou edici dvoumístného vozu s názvem RB17, přičemž bude postaveno pouze 50 vozů určených pro běžné použití, nikoli pro profesionální závody Formule 1. Zákazníci, kteří si tyto hypervozy zakoupí, se s nimi však nebudou moci chlubit na ulicích, protože vůz bude určen výhradně pro použití na okruzích.  

Model RB17 bude navržen a postaven ve vlastní režii společnosti Red Bull Advanced Technologies (RBAT) a cílem týmu je dosáhnout hmotnosti pouhých 900 kg. Dalším cílem je prodloužení rozvoru oproti Astonu Martin Valkyrie a použití širších kol a pneumatik s cílem snížit těžiště. Vůz bude mít podobně jako Valkyrie uzavřený kokpit s prostorem pro řidiče a spolujezdce.

Práce na modelu RB17 byly zahájeny na konci roku 2020. Prozatím máme k dispozici pouze designovou skicu naznačující konečnou podobu vozu, v níž je mezi silně zakřivenou přední a zadní konstrukcí umístěn malý bublinový kokpit. O pohon se postará hybridní osmiválec V-8 se dvěma turbodmychadly a výkonem přesahujícím 1 200 koní. Samozřejmě bude implementována spousta vychytávek z F1, včetně aktivního odpružení nebo systému rekuperace energie.  

Proč se vůz jmenuje Red Bull RB17 ? Fanoušci F1 jistě vědí, že vozy Red Bull F1 se řídí určitým schématem: vůz pro rok 2020 se jmenoval RB16, ale když byly vůz pro rok 2021 kvůli dopadům pandemie odloženy na rok 2022, stal se z něj RB16B. Vůz pro rok 2022 se pak stal RB18, čímž přišel o přezdívku RB17. "Vzhledem k tomu, že tento vůz má skutečné výkony formule 1, přišlo nám správné, aby spadal do této linie a měl přívlastek 17. Model RB17 představuje důležitý milník ve vývoji společnosti Red Bull Advanced Technologies, která je nyní plně schopna vytvářet a vyrábět sériové vozy v našem technologickém kampusu Red Bull," řekl generální ředitel Oracle Red Bull Racing a Red Bull Advanced Technologies Christian Horner.  

Cena modelu RB17 začíná na 5 milionech liber (přibližně 143 milionů korun). Nákup vozu bude zahrnovat další benefity, které majitele přiblíží týmu Red Bull Racing, včetně přístupu k simulátorům, vývoji vozu, tréninku na trati a exkluzivním zážitkům. Servis a údržba budou rovněž podporovány přímo továrnou Red Bull, a to na míru každému majiteli a jeho uživatelskému profilu. Zahájení výroby se očekává v roce 2025.

Objednejte si předplatné Esquire

Předplatné

Doporučujeme

#man at his best