Home  /  Lifestyle  /  Šampaňské na Vánoce

Šampaňské na Vánoce

Těchto 5 speciálních lahví stojí za to.
09.12.2022
Text: Mario Mirschberger
Foto: PR

Máte už všechny dárky pohromadě? Pokud ne, možná je to proto, že některým lidem se dárky vybírají velmi těžko. Všechno už mají, nic nechtějí nebo si mohou všechno koupit sami. Obtížná výchozí pozice, ale ne neřešitelná. Jedním z vánočních dárků, který se vždycky hodí, je láhev dobrého šampaňského. Nejenže skvěle vypadají, ale jsou také velmi zvláštní pochoutkou. Ať už se jedná o nový ročník, speciální kolaboraci nebo ročník, vybrali jsme pro vás pět výjimečných šampaňských, které jsou ideální jako univerzální vánoční dárek. A pokud už máte všechny dárky, vaše hosty jistě potěší, když si připijí na Vánoce jedním z těchto šampaňských.

Šampaňské: Co se za názvem skrývá

Když se na to podíváme z blízka, šampaňské je prostě šumivé víno, stejně jako sekt nebo crémant. Název šampaňské je však od roku 1936 chráněn, a proto je zakázáno nazývat tímto názvem všechny ostatní odrůdy. Pokud chcete na láhev umístit název šampaňské, musíte splnit několik základních požadavků: Víno pro výrobu šampaňského musí pocházet z francouzské oblasti Champagne a musí tam být vypěstováno podle přísných předpisů. Po sklizni se musí hrozny ihned vylisovat, aby víno mohlo kvasit v láhvi - tato druhá fáze, tradiční kvašení v láhvi, je obzvláště důležitá. Teprve po splnění všech těchto bodů se může nazývat šampaňským a zařadit se tak mezi nejexkluzivnější a nejdražší šumivá vína na světě.

1. Perrier Jouët Belle Epoque 2014

Světoznámé ročníkové šampaňské Belle Epoque od firmy Perrier-Jouët se vyrábí pouze v letech, jejichž charakteristiku uzná sklepmistrová Séverine Frerson za ideální. Je jednou z mála žen v oboru. Šampaňské fascinuje svou mimořádnou živostí a elegancí. Naprosto ikonické jsou bílé květy sasanek, které v roce 1902 vytvořil francouzský řemeslník Émile Gallé speciálně pro Prestige Cuvée Belle Epoque. Ročník 2014 přesvědčí jemnou vůní broskví, rebarbory a hrušek na jazyku. Ca. 182 Euro. 

2. Dom Pérignon Rosé 2008 Lady Gaga Limited Edition

Šampaňské nemusí být nutně nic zatuchlého a vyčpělého. Druhý ročník spolupráce Lady Gaga s prestižním šampaňským Dom Pérignon je toho důkazem. Letos se objeví limitovaná edice ročníku 2008 ve výstředním designu. Etiketa i krabička mají vzhled růžového balonku - znalci umění okamžitě najdou paralelu s Jeffem Koonsem. Pozoruhodný je však i obsah láhve: silné růžové šampaňské s tóny pepře, malin a květin. Ca. 360 Euro.

3. Moët & Chandon Grand Vintage 2015

Světoznámý šampaňský dům Moët & Chandon rok co rok představuje své výroční šampaňské. Kvalita šampaňského je vynikající a cena tomu odpovídá. Toto šampaňské se skvělw hodí k vánočnímu menu. V chuti se ročník 2015 vyznačuje vyvážeností pražených vůní, jako je brioška a mandle, a ovocných tónů, jako je broskev a meloun. Ca. 75 Euro.

4. Piper-Heidsieck Hors-Série 1982

Letos už asi nebude nic zajímavějšího než toto šampaňské: legendární značka Piper-Heidsieck na konci roku oživuje mýtus: speciální ročník 1982. Hors-Série 1982 je vlastně šampaňské zrající 30 let. Počet kusů je omezen na 2 500 a každá z krabic je individuálně očíslována. Hors-Série je něco jako mistrovské dílo sklepmistra. Za toto speciální šampaňské je zodpovědný Émilien Boutillat. Ca. 590 Euro.

5. Charles Heidsieck Brut Réserve »200 Years of Liberty«

V roce 2022 oslaví Maison Charles Heidsieck 200. narozeniny svého zakladatele Charlese Heidsiecka. Na jeho počest se klasické víno Brut Réserve představuje ve speciální výroční edici. Design láhve má téměř vánoční rysy, a proto je obzvláště vhodná k umístění pod stromeček. Šampaňské vykazuje vůni peckovin, jako jsou meruňky, ale také výraznou citrusovou kyselinku. Ca. 50 Euro.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best