Home  /  Lifestyle  /  Šílený příběh Jokera a jeho představitelů

Šílený příběh Jokera a jeho představitelů

Je to nejoblíbenější Batmanův protivník: Joker. Ztělesňovali ho mnozí - někteří za něj dokonce získali Oscara. Na každém z nich však tato role zanechala stopy.
06.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Warner Bros

Pět let po filmovém hitu Joker se do kin chystá pokračování Joker: Folie à Deux. Na velkém plátně by se měl objevit 4. října. Hlavního padoucha si opět zahraje Joaquin Phoenix. Není prvním představitelem Jokera - jeho seznam je dlouhý a ne úplně bezproblémový.

Joker se ve světě DC objevil v roce 1940 v komiksu Batman #1. Původně se měl objevit jen jednou, ale postava byla tak populární, že se stala nejčastějším Batmanovým nepřítelem. Měl image zločince a podvodníka se smyslem pro humor. Koncem 40. let se Joker proměnil v neškodného vtipálka. Brzy po této „proměně“ upadla postava v zapomnění a znovu se objevila až v 70. letech jako jeden z nejznámějších zločinců Gotham City.

Původ postavy

Jokerův vzhled je do značné míry založen na postavě Gwynplaina Conrada Veidta z hororu Muž, který se směje (1928). Gwynplainova tvář byla znetvořena, protože jeho otec se odmítl podřídit diktátorskému vládci. Ale zatímco Joker je vykreslen jako šílenec, jeho šklebící se inspirace se zdá být „pouze“ bláznivá. Přinejmenším do doby, než ten druhý potká lásku.

Gwynplaine však není jedinou Jokerovou inspirací a jeho smích a zelené vlasy nejsou zdaleka jeho jedinými zvláštnostmi. Je známý tím, že je vždy o krok napřed před svými protivníky - silně připomíná Jamese Moriartyho, úhlavního nepřítele britského detektiva Sherlocka Holmese.

Komiksový kreslíř a spolutvůrce postavy Jokera Jerry Robinson chtěl mít padoucha, který by podobně jako Moriarty dokázal v přímé konfrontaci rozvinout nejlepší vlastnosti hlavního hrdiny. To píše jeho syn Jens Robinson v autobiografickém článku o svém otci.

První Romero

Cesar Romero byl prvním představitelem Jokera v roce 1966 - vedle Adama Westa jako Batmana. Účinkoval v seriálu Batman, který se vysílal v letech 1966-1968, a ve filmu Batman drží svět v hrsti (1966). Tehdy byl Joker hloupý vtipálek, který si rád zahrával s ostatními. Zdaleka to nebyl krvežíznivý a zlověstný padouch, jak ho známe dnes. Romero před více než 50 lety vymyslel nechvalně známý Jokerův smích.

Romerovým poznávacím znamením byl i jeho knírek Nechtěl si ho kvůli roli oholit, a tak mu ho prostě přetřeli spoustou bílé barvy. Romero kvůli tomu seděl hodinu v maskérně. V komiksech má Joker celé tělo bílé, ale Romero mu nabarvil pouze obličej a ruce.

Jack Nicholson rád strašil děti

V roce 1989 ztělesnil Jack Nicholson výrazně temnější verzi padoucha z DC než Romero. Ve videorozhovoru říká: „Čím víc děti strašíte, tím víc se jim to líbí.“

Nicholson chtěl hrát Jokera znovu ve filmu Temný rytíř v roce 2008. Jednou dokonce prohlásil, že se docela zlobil, že se ho nikdo nezeptal, jestli by nechtěl roli ztvárnit znovu. Po smrti Heatha Ledgera Nicholson řekl: „No, já jsem ho varoval.“

Heath Ledger - mentálně se ponořil až na dno

V roce 2008 vdechl Heath Ledger vraždícímu klaunovi Jokerovi ve filmu The Dark Knight nový život a za svůj přesvědčivý výkon získal Oscara. Natáčení se však neobešlo bez následků. Ledger se na několik týdnů uzavřel do ústraní, aby se ponořil do své postavy. Jokera popisuje jako „psychopatického, masového vraha, schizofrenního klauna s nulovou empatií“.

Dokumentární film Too Young To Die: Heath Ledger ukazuje Ledgerův deník, který si vedl během natáčení. Téměř posedle si zapisoval celé dialogy a scény a knihu nosil vždy s sebou.

V rozhovoru pro The New York Times Ledger uvedl, že spal velmi málo a že tato role byla fyzicky i psychicky velmi vyčerpávající. Nepomohly ani prášky na spaní.

V lednu 2008,  ještě před uvedením filmu Temný rytíř, Ledger zemřel na předávkování. 

Jared Leto se musel  Jokerem stát, aby ho mohl hrát

Ve filmu Suicide Squad (2016) se role Jokera ujal Jared Leto. Leto o své postavě řekl: „Joker je někdo, kdo nerespektuje věci jako osobní prostor nebo hranice.“ Toto pravidlo dodržoval i na place: svým hereckým kolegům poslal mimo jiné mrtvé prase, živé krysy a použité kondomy. Na natáčení se bránil oslovení svým pravým jménem - všichni mu museli říkat Mistah J.

Joaquin Phoenix až na kost

S rolí se potýká i současný představitel Jokera. Pro první film, který byl uveden v roce 2019, musel Joaquin Phoenix hodně zhubnout. Více než 23 kilogramů. V rozhovoru pro E! Online herec uvedl, že jeho váha se pro něj stala až chorobnou posedlostí. Phoenix řekl, že neočekával, že díky proměně svého těla bude najednou schopen pohybovat se jiným způsobem. Ale právě to se „ukázalo jako důležitá stránka postavy“, řekl. Phoenix za svůj výkon získal mimo jiné Zlatý glóbus a Oscara.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best