Home  /  Lifestyle  /  Situationship

Situationship

Mezilidské vztahy se mění a mění se i jejich označení. Není vždy snadné udržet si přehled o všem tom orbitingu, phubingu a toxických vztazích. Možná už znáte nejnovější seznamovací termín - situationship.
25.12.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Netflix

Dating fenomén: Situationship jako vztahový status

Slovo Situationship je natolik nové, že pro něj neexistuje ani český překlad. Asi nejlépe by se to dalo popsat jako přerušený stav vztahu. Zatímco v USA je toto označení vztahu již známé, u nás mnoho lidí stále neví, co si pod tímto pojmem představit. Je nejvyšší čas na vysvětlení.

Co znamená situationship?

Situationship je vztah, který (zatím) nemá označení. Jinými slovy, v podstatě jakýkoli vztah předtím, než dojde k obávanému "o čem to spolu vlastně mluvíme". Situationship je víc než jen chození. Není to monogamní vztah, ale je to víc než jen sex. Pokud na chvíli pomineme označení vztah, má tento vztah také své výhody. Když vztah není definován, ale vyvíjí se (nebo ne!), může to být docela osvobozující.

Výhody

Tento druh vztahu poskytuje prostor a čas pro reflexi. Co k druhému člověku cítím a co vlastně chci? Vztahy se vyvíjejí organicky. Některé vztahy také umožňují nový přístup. Možná je polyamorní vztah tvou současnou touhou, v předchozích vztazích to nebylo možné, ale v tomto by to možné mohlo být. Jde o průzkumné období, kdy se sami kontrolujete a nečekáte, až se druhá osoba rozhodne, jak budete pokračovat. Pokud se na vztah podíváte tímto způsobem, můžete si ušetřit spoustu trápení, frustrace a očekávání. Protože proč by měl o vašem životě rozhodovat někdo jiný?

Když se lidé seznámí, velmi rychle vzniká tlak na pojmenování tohoto spojení. Samozřejmě vám to neulehčují ani všetečné otázky rodiny a přátel, zda jste spolu a zda si dokážete představit společnou budoucnost. Vývoj trvá dlouho a ve většině případů se vztah znovu definuje, když první zamilovanost pomalu ustupuje každodennímu životu. Každý z nás má svou představu o dokonalém vztahu a často jsme ochotni přijímat věci proto, že v danou chvíli odpovídají jeho představě, a ne proto, že je skutečně chceme. Situationship nabízí možnost ověřit si vlastní představu a také to, zda do ní začínající vztah zapadá.

Jak můžete využít Situationship pro sebe

Především si během vztahu můžete uvědomit, že s danou osobou nechcete být. Nemusí to nutně vést k trvalému vztahu.

1. Udělat si jasno

Prvním krokem je ujasnit si, co chcete. Jsme zvyklí nebýt sami. Nezadaní jsou seznamováni přáteli nebo dostávají dobře míněné rady, aby vyzkoušeli online seznamku. Přetrvává mylná představa, že šťastní jste pouze ve vztahu. Pravdou však je, že si můžete užívat svobodného života. Dobrou zprávou je, že si můžete udělat jasno, aniž byste spěchali do romantických vztahů. Jak? Například psaním deníku. Zapisování myšlenek činí pocity skutečnými. Když si napíšete svá přání, velmi rychle si uvědomíte, zda to bylo správné. Po dobu jednoho týdne si každý den napište několik řádků. Co si přejete? Co chcete a co rozhodně nechcete?

2. Formulovat myšlenky slovy

Nyní máte jasno a přistupujete k rozhovoru. Ukázalo se, že je užitečné vyjádřit své myšlenky, přání a emoce slovy. Následující konverzace je již plná emocí, takže si chcete být jisti, že řeknete vše důležité. Napište si, jak si představujete budoucnost: "Chtěl bych tě vídat častěji, chtěl bych si troufnout na vztah s tebou, rád s tebou trávím čas". Pokud je vám jasné, že vztah nebude, vyjádřete to také slovy: "Nevidím mezi námi budoucnost, vážím si tě, ale nezamiloval jsem se do tebe, myslím, že jsme příliš rozdílní."

3. Vytvořit ze situace něco nového

Nyní jsou myšlenky na papíře, teď je musíte sdělit. Otevření se je spojeno s nebezpečím zranitelnosti. Vždy také hrozí, že nedostanete to, co chcete. Koneckonců, druhá osoba může chtít něco úplně jiného. Hrozí nebezpečí zlomených srdcí - na obou stranách. Dospělí lidé si tím musí projít. Jen otevřená komunikace předchází nedorozuměním.

Závěr: Situationship nemusí být muka

Citlivá témata, jako je láska a vztahy, vyžadují citlivost. Je důležité si ujasnit vlastní pocity. Pouhé nechávání vztahu v situaci v naději, že druhá osoba něco řekne, není smyslem. Stav nejistoty by měl být aktivně využíván, pak splní svůj účel a budou učiněna správná rozhodnutí.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best