Nepodceňujte rozcvičku
Venkovní teplota nemá na naše svaly prakticky žádný vliv. Před každou fyzickou aktivitou si proto dopřejte krátkou rozcvičku. Tělo se tak připraví na zátěž a sníží se riziko zranění. Dávejte si reálné cíle. Začínejte pozvolna, ani Zátopek neuběhl v prvním běhu 10 km.
Kontrola hladiny ozonu
Úroveň ozonu je uprostřed léta vždy příliš vysoká - tou dobou totiž panuje tzv. letní smog. To může vyvolat nepříjemné projevy, jako je slzení očí, otok sliznic, bolesti hlavy nebo dýchací potíže při fyzické námaze. Ani to však neznamená, že se musíte pohybu venku vzdát. Riziko přehřátí je nižší i při pěší turistice a sportech doprovázených prouděním vzduchu. Vyvarujte se největšímu horku.
Když teploměry koketují s třicítkou, doporučuje se sportovat spíše brzo ráno nebo ve večerních hodinách nikoli kolem oběda. Slunce je v tomto čase na svém maximu, a pokud byste vyběhli nebo vyrazili na kolo, rychleji se unavíte a koledujete si o dehydrataci. Při vysokých teplotách si pečlivě vybírejte, kde budete sportovat. Pro běh nebo kolo si zvolte cestu mezi stromy, které vám poskytnou přirozený stín nebo si dejte mokrý ručník kolem ramen a krku.
Pitný režim při sportování
Během letního tréninku si s sebou vždy vezměte dostatek tekutin! I při malém nedostatku tekutin se zhoršuje soustředění, výkonnost, vytrvalost a schopnost myšlení. Proto je třeba v létě kompenzovat zvýšenou ztrátu tekutin včas - dříve, než pocítíte žízeň. Sportovní lékaři doporučují sportovcům pít 2 až 3 decilitry vody každých 15 minut v létě.
V případě, že jste v pohybu déle než hodinu, doplňujte kromě vody také minerální látky, například ve formě iontového nápoje. Sáhnout můžete po speciálních doplňcích sportovní výživy. Lékaři doporučují pít spíše vlažné nápoje, než ty chlazené, ty by vám totiž mohly způsobit nepříjemné zdravotní problémy.
Přizpůsobení zátěže
Slunce vám pálí na hlavu, země sálá neuvěřitelným žárem - při běhu jedna noha pomalu míjí druhou. Navzdory zpomalenému tempu vám srdce bije jako o závod? To je normální, protože při vysokých teplotách bije naše srdce až o 20 tepů rychleji, přestože trénujeme stejně intenzivně. Proto lze v horkých teplotách s klidným svědomím poněkud snížit intenzitu a zátěž cvičení. Vhodné jsou také sporty, při kterých se tělo automaticky ochlazuje, například plavání.