Home  /  Lifestyle  /  Tady bydlí jen superbohatí

Tady bydlí jen superbohatí

Toto jsou nejdražší adresy na světě - ale ani jedna není v New Yorku.
14.12.2022
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Pronájem je drahý, koupě je cenově nedostupná a stejně nic neseženete. Vyhlídky na dostupné bydlení ve velkých městech jsou - buďme upřímní - dost chmurné. Pokud nemáte peníze. Hodně peněz. Abyste mohli koupit nemovitost v dražbě, musíte jich mít víc, než si vůbec dovedete představit. S největší pravděpodobností si nikdo z nás nikdy nebude moci dovolit byt v nejdražších ulicích světa. Přesto vám tyto exkluzivní adresy rádi ukážeme.

8 nejdražších ulic na světě

Po dlouhou dobu dominovaly žebříčku nejoblíbenější rezidenční oblasti New Yorku. Nejdražší ulice na světě z hlediska cen nemovitostí se však již dlouho nacházejí jinde. V těchto lokalitách se za byty platí více než na 5. avenue:

Místo 8: Ostoženka, Moskva

Nedaleko Rudého náměstí a Kremlu se nachází luxusní moskevská čtvrť Kropotkinskaja. Jeho srdcem je nádherná ulice Ostoženka, nazývaná také "Zlatá míle". Kromě moderních budov se zde stále nacházejí architektonické skvosty z 19. století. Cena za klidnou čtvrť: 28 000 eur za metr čtvereční. Zde sídlí řada oligarchů; podle spekulací listu Süddeutsche Zeitung se v této luxusní oblasti údajně ukrývá i hledaný bývalý manažer společnosti Wirecard Jan Maršálek. Se začátkem ruské agresivní války na Ukrajině atraktivita této lokality pravděpodobně značně poklesla, přinejmenším na mezinárodní úrovni.

Místo č. 7: Via Romazzino, Sardinie

Na severovýchodě Sardinie je opravdu draho. Přesněji řečeno na pobřeží Costa Smeralda. V malebném zálivu leží malá vesnička Romazzino. Je zde golfové hřiště, přistávací plocha pro vrtulník a mnoho dalších vymožeností, které bohatí a slavní rádi využívají. Pokud zde chcete bydlet nebo si alespoň koupit rekreační dům, musíte za metr čtvereční v ulici Via Romazzino utratit v průměru 31 400 eur. Pak je možná lepší jít do hotelu, který se tam nachází. Cena 1 880 eur za noc za nejlevnější pokoj se pak jeví skoro jako výhodná nabídka.

Místo 6: Chemin de Ruth, Cologny

Obec Cologny u Ženevského jezera má přibližně 6 000 obyvatel. Je známá svými nádhernými, prostornými venkovskými domy, které si od 17. století stavěla ženevská smetánka. Z ulice Chemin de Ruth je malebný výhled na Ženevské jezero. Kdyby cena za metr čtvereční nebyla 35 300 eur, už bychom si jej dávno koupili.

Místo 5: Paterson Hill, Singapur

Singapur roste a roste, ale prostor je omezený. Malá nabídka a vysoká poptávka jsou příčinou vysokých cen nemovitostí, které jsou někdy až nepřiměřeně vysoké. Nejdražší budovou je The Marq v ulici Paterson Hill, která se pyšní množstvím luxusních výškových budov. Byty jsou zde cenově nedostupné. Pokud ovšem nechcete zaplatit 40 500 eur za metr čtvereční.

Místo 4: Boulevard du Général de Gaulle, Saint-Jean-Cap-Ferrat

Oligarchové a superbohatí lidé tráví dovolenou na francouzské Riviéře. Obec Saint-Jean-Cap-Ferrat byla kdysi oblíbeným útočištěm belgické šlechty. Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen zde má vilu a pozemek zde vlastnil i bývalý hollywoodský pár Brad Pitt a Angelina Jolie. Pokud si zde chcete koupit vlastní dům, musíte počítat s vysokou cenou za metr čtvereční, která činí 75 200 eur.

Místo 3: Avenue Princesse Grace, Monako

Dva kilometry dlouhá Avenue Princesse Grace na pobřeží Mekky bohatých v Monaku je jednou z nejdražších rezidenčních ulic v Evropě. Byla pojmenována po bývalé kněžně a je svědectvím jejího úctyhodného půvabu. Zlomyslné jazyky tvrdí, že budovy jsou všechno, jen ne krásné - ale přesto jsou drahé. Cena za metr čtvereční činí 81 900 eur.

Místo 2: Kensington Palace Gardens, Londýn

Kensingtonský palác byl postaven v 17. století a v průběhu let byl modernizován. Ve 40. letech 19. století následoval rozvoj okolí, takže ceny nemovitostí v ulici Kensington Palace Gardens ve 20. století prudce vzrostly. Jen velvyslanectví si mohou dovolit ty příšerné ceny. V posledních letech se však do nejdražší části Londýna stěhuje stále více superbohatých a multimiliardářů. Ceny za metr čtvereční nyní dosahují 102 000 eur.

Místo 1: Pollock’s Path, Hongkong

V současnosti nejdražší ulice na světě se nachází v Hongkongu, přesněji na Victoria Peak ("The Peak"). Ve Zvláštní správní oblasti žije 7,4 milionu lidí, mezi nimiž je 304 miliardářů. A to vše na poměrně malé ploše. To zvyšuje ceny nemovitostí a zdá se, že zejména na jejich vrcholu neexistují žádné hranice. Metr čtvereční na Pollockově stezce stojí 114 000 eur. Těsně za ním následuje sousední Peak Road, kde cena za metr čtvereční činí 102 000 eur. Hrozí však, že realitní bublina splaskne. Od ledna do září 2022 klesly ceny domů podle oficiálních údajů o osm procent. Možná, že New York bude mít brzy šanci znovu se vyšplhat na žebříček nejdražších ulic světa.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best