Home  /  Lifestyle  /  Tato čínská e-auta se chystají dobýt Evropu

Tato čínská e-auta se chystají dobýt Evropu

Doby, kdy byly čínské vozy spíše terčem posměchu, jsou pryč. Nové modely z Dálného východu jsou působivé a připravené na své triumfální tažení Evropou. Toto jsou nejslibnější kandidáti.
02.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: BYD

Doby, kdy byly čínské vozy spíše terčem posměchu, jsou pryč. Nové modely z Dálného východu jsou působivé a připravené na své triumfální tažení Evropou. Toto jsou nejslibnější kandidáti.

Aiways

Čínský výrobce Aiways byl jedním z prvních, kdo začal v Evropě hledat nové zákazníky. První čínský model, Aiways U5, je k dispozici od loňského roku. Čistě elektrické SUV již oslavilo svou premiéru na ženevském autosalonu 2019 a zaujalo jak vizuálně, tak technicky.

Vůz, který stojí přibližně 40 000 eur, má výkon 150 kW a dojezd přes 400 km. Do konce letošního roku plánuje Aiways uvést na trh další model SUV, U6, rovněž čistě elektrický.

Nio

Společnost Nio oslavila svůj vstup na evropský trh loni na podzim v Berlíně. Modely čistě elektrické prémiové značky ze Šanghaje budou brzy k dostání v celé Evropě.

Ve srovnání s ostatními výrobci elektromobilů spoléhá Nio na výměnu baterií, vlastní nabíjecí stanice a vlastní nabíjecí síť. U našich německých sousedů je již možné objednat tři modely, sedany ET7 a ET5 a model SUV EL7. Dodávky budou zahájeny na podzim.

BYD

Se svým SUV Tang a prémiovým sedanem Han může BYD snadno konkurovat společnostem Tesla a spol. A pravděpodobně také za velmi konkurenceschopné ceny. Tang je již na trhu v Norsku, zbytek Evropy má následovat letos. Mimochodem, BYD je zkratka pro "Build Your Dreams" (Postav si své sny).

Kromě modelů Tang a Han má být na trh uvedeno také kompaktní SUV s názvem Atto 3. 

Ora

Prvním modelem značky Ora je Funky Cat. Reminiscence VW Brouk bude k dispozici se dvěma různě velkými bateriemi s dojezdem až 420 kilometrů. Ora slibuje digitální ovládací prostředí od Face ID až po rozsáhlé hlasové ovládání. První dodávky Funky Cats se očekávají do konce roku.

Wey

Z dílny Great Wall Motors pochází také značka automobilů Wey. Zatímco Ora chce dobýt evropský trh jako mladá, moderní elektrická značka, Wey se zaměřuje na luxus a špičkové technologie. Wey je pojmenována po Jacku Weyovi, zakladateli a prezidentovi společnosti Great Wall Motors.

Prvním modelem je Wey Coffee 01 - plug-in hybridní SUV s dojezdem 150 km. V Německu se již dodává na částečný úvazek Stromer od 55 900 eur.

MG

Starší generace si možná ještě spojují jméno MG se zábavnými roadstery a elegantními sedany, ale ty doby jsou už pryč. MG Motors již léta patří čínské skupině SAIC a své e-modely uvádí - zatím téměř bez povšimnutí - i v Evropě.

Již nějakou dobu však přitahují pozornost elektromobily z Dálného východu - nejprve crossover Marvel R, poté elektrické kombi MG5 a nyní MG4 Electric s dojezdem až 450 km. Kompaktní elektromobil se již prodává v Německu a MG4 Electric by měl být brzy k dispozici i jine v Evropě.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best