Home  /  Lifestyle  /  Televize, teplota a největší favorité - vše, co potřebujete vědět o MS ve fotbale

Televize, teplota a největší favorité - vše, co potřebujete vědět o MS ve fotbale

Dnes v neděli v 17:00 našeho času se domácí utkají s Ekvádorem. Jedná se o úvodní zápas Světového poháru. Prozradíme vám vše, co potřebujete o letošní největší sportovní události na světě vědět.
20.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Supreme Committee for Delivery & Legacy

Jak dlouho trvá Světový pohár?

Turnaj se koná od 20. listopadu do 18. prosince. Mistrovství světa se vlastně koná v letních měsících. To však tentokrát není možné kvůli letním vedrům v Kataru.

Kdy se zápasy konají?

Ve skupinové fázi se v jeden den odehrají vždy čtyři zápasy. Výkopy jsou v jedenáct, 14, 17 a 20 hodin našeho čau. Jedinou výjimkou je poslední den zápasů ve skupině: v tento den se budou zápasy hrát v 16:00 i ve 20:00 hodin - totéž platí pro vyřazovací fázi. Semifinále budete moci sledovat po práci - ve 20 hodin. Na čtvrtou adventní den (18. prosince) se bude v 16 hodin hrát finále Světového poháru. Časový rozdíl je dvě hodiny, což znamená, že některé zápasy v Kataru začínají pozdě večer.

Jak je v Kataru teplo?

Tento týden se teploty v Dauhá pohybují kolem 30 stupňů. A to se v příštích několika týdnech nezmění. Stadiony jsou vybaveny obrovskými chladicími agregáty. Podle organizátorů jsou účinné. Saud Abdulaziz Abdul Ghani, profesor inženýrství na Katarské univerzitě, řekl několika médiím: "Nechladíme celý stadion - chladíme pouze malé, takzvané mikrobubliny."

Kde sledovat MS ve fotbale 2022?

Všechna utkání MS ve fotbale 2022 bude možné sledovat v přímém přenosu s českým komentářem. 32 zápasů nabídne exkluzivně stanice ČT Sport, 18 zápasů odvysílá stanice Nova Action, zbývajících 14 zápasů bude pak možné sledovat na ČT Sport i Nova Action.

Kolik hráčů se účastní?

832. Tolik hráčů by mohlo být nasazeno na Světovém poháru. Poprvé v historii může být v tomto Světovém poháru přihlášeno nejen 23, ale i 26 hráčů na tým. Kromě toho se do soutěže kvalifikovalo 32 zemí - a to naposledy. Příští mistrovství světa se uskuteční v roce 2026 za účasti 48 týmů v Kanadě, Mexiku a USA.

Kdo patří mezi největší favority?

Nejpravděpodobnějšími favority jsou Argentina, Německo, obhájce titulu Francie, Anglie a Španělsko. Brazílie dosud pětkrát vyhrála mistrovství světa a Seleção kolem superhvězdy Neymara (30) je u sázkových společností velmi populární. Fotbalový národ z Jižní Ameriky odcestoval do Kataru se silnou generací a zdá se, že je v dobré formě právě v zimě. K tajným favoritům patří Portugalsko, Dánsko, Švýcarsko a africkým šampion Senegalem, kterému bude chybět nejlepší hráč Sadio Mané.

Kde se budou zápasy hrát?

64 zápasů mistrovství světa 2022 v Kataru se bude hrát od 20. listopadu do 18. prosince na osmi stadionech v okruhu pouhých 55 kilometrů. Šest z těchto míst jsou novostavby s částečně netradičním designem. Náklady na stadiony: více než 6,5 miliardy eur. Největší stadion s kapacitou 86 250 diváků se nazývá „Lusail Iconic Stadium„. Nejzvláštnější je slavný Stadion 974, který byl postaven asi deset kilometrů východně od Dauhá z 974 recyklovaných přepravních kontejnerů a pojme 40 000 fanoušků.

Jak vypadá maskot?

La'eeb je jméno maskota mistrovství světa v Kataru, což v arabštině znamená „super talentovaný hráč“. Vypadá jako duch, ale není to tak, jak organizátoři upřesňují, ale „fantasy postava“. La'eeb má povzbudit lidi, aby si věřili podle hesla „Teď, nebo nikdy“.

Jaká jsou pravidla chování fanoušků na mistrovství světa?

Katar je konzervativní země s islámskými mravními zákony. Pokud jde o oblečení, odborníci doporučují určitou zdrženlivost. Líbání na veřejnosti není vítáno. Nedávno vyvolalo velký rozruch prohlášení katarského velvyslance na mistrovství světa ve fotbale, že být gayem je „duchovní újma“. V Kataru je homosexualita zakázána zákonem. Pořadatelé a Fifa opakovaně ujišťovali, že všichni fanoušci budou během mistrovství světa vítáni. Nas Mohamed (35), první přiznaný katarský gay, také očekává, že případné trestní stíhání cizinců bude odloženo.

Jsou ještě k dispozici vstupenky?

Pořadatelé v polovině října oznámili, že na 64 zápasů se prodalo necelých 2,9 milionu vstupenek. To znamená, že přibližně sedm procent diváckých míst je stále k dispozici, uvedli. V současné době probíhá prodejní fáze last minute, která je otevřená až do konce turnaje. Podle FIFA se vstupenky přidělují „kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Je možná konzumace alkoholu?

Podávání alkoholu je přísně omezeno a není povoleno dovážet si ho ze zahraničí. Pro silně opilé fanoušky mají být připraveny speciální zóny pro vystřízlivění. Alkohol je k dispozici také v mnoha hotelech a ve fanouškovských zónách, ale pouze v určitou denní dobu. Pití alkoholu na veřejnosti je v Kataru zakázáno. V pátek se hostitelská země také rozhodla zakázat prodej alkoholického piva v okolí stadionu. Podle FIFA se na stadionech bude i nadále prodávat nealkoholické pivo.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best