Floridská společnost Space Perspective, která se zabývá vesmírnou turistikou, před pár dny představila finální návrh své kosmické lodi Spaceship Neptune - přetlakové kapsle, která vynese cestující do výšky téměř 30 km nad Zemí.
Tyto výlety balonem budou zcela odlišné od raketových letů poskytovaných společnostmi Virgin Galactic a Blue Origin, jejichž rakety se do vesmíru dostanou pouze na krátkou dobu. Virgin Galactic si v současné době účtuje 450 000 dolarů za jednu jízdu svým vesmírným korábem SpaceShipTwo, Blue Origin ceny letenek neprozradila.
Cestující si užijí šestihodinovou cestu na palubě Spaceship Neptune, kapsle, která je poháněna rychlostí 19 kilometrů za hodinu vysoce výkonným, nejmodernějším vesmírným balónem o velikosti fotbalového hřiště. Společnost tvrdí, že proces nástupu bude stejně jednoduchý jako v letadle. Cesty budou zahrnovat dvouhodinový pozvolný výstup nad 99 % zemské atmosféry. Poté budou následovat další dvě hodiny volného času, kdy si cestující budou moci vychutnat výhled z kabiny. Jakmile kapsle dosáhne výšky 30 kilometrů, bude se tam dvě hodiny vznášet, aby cestující mohli zachycovat a živě sdílet ohromující 360stupňový výhled na planetu Zemi. Není zapotřebí žádné předchozí školení, speciální oblečení ani vybavení. Protože je kapsle natlakovaná, cestující se mohou v sedadlech pohodlně natáhnout, projít se a dát si pití a jídlo. Na palubě bude k dispozici také Wi-Fi a kamery, takže cestující budou moci živě přenášet své zážitky nebo dokumentovat veškerou akci.

Design exteriéru umožňuje prostornější interiér s větším prostorem pro hlavu a dalšími bezpečnostními výhodami, které spočívají v optimální odolnosti vůči tlaku. K udržení příjemné teploty přispívají okna s reflexní povrchovou úpravou, podobná přilbě astronauta, a nový systém tepelné regulace. Klimatizovaná kapsle se může pochlubit 360stupňovými okny o rozměrech 1,8 × 5,1 metru – největšími, jaké kdy letěly do vesmíru – a nabízí tak velkolepý výhled, který lidé dosud viděli pouze na satelitních snímcích. Dalo by se říci, že slovní spojení "výhled, jaký se naskytne jen jednou za život", platí v tomhle případě dvojnásob.
Sklápěcí sedadla v kabině lze přestavět, pokud hosté chtějí například menší jídelní prostor. Tým designérů zvolil v celé kabině tmavé povrchy, aby se minimalizovalo oslnění, a náladové osvětlení, které umocňuje jednotlivé fáze cesty.
Podle NASA je přistání na vodě nejméně rizikovým. Proto vesmírná kapsle ve své spodní části plynule přechází do patentovaného kužele, který zajišťuje šetrné a bezpečné přistání v oceánu. Pohodlné a rychlé vyzvednutí cestujících zajistí posádka Space Perspective na čekající lodi.

Spoluzakladatelé společnosti Space Perspective Jane Poynter a Taber MacCallum již dříve navrhli vzduchový, potravinový a vodní systém pro vesmírnou základnu Biosphere 2, ve které žili dva roky. Tvrzení společnosti o nulových emisích se opírá o skutečnost, že místo použití vysokoenergetických raket k letu do vesmíru se jejich plavidlo vzpírá gravitaci. Protože zásoby helia jsou omezené a je potřeba pro kritické lékařské aplikace, používá Spaceship Neptune vodík. „Vztlakový plyn uvnitř balonu je lehčí než vzduch a umožňuje Neptunu vznášet se na vrcholu zemské atmosféry jako kostka ledu na vodě,“ uvádí Space Perspective. Celá kosmická loď je opakovaně použitelná, s výjimkou materiálu, který tvoří plášť balonu – ten bude tým na konci každého letu odebírat a recyklovat.
Společnost uvádí, že zatím prodala 900 letenek, z nichž každá stojí 125 000 USD (vratné zálohy začínají na 1 000 USD). Space Perspective chce do konce roku 2024 začít přepravovat skupiny až osmi cestujících při šestihodinových letech.