Home  /  Lifestyle  /  Too much information!

Too much information!

Příliš mnoho informací! Proč často sdílíme věci, které jsou příliš soukromé - a jak se s tím vypořádat?
08.12.2022
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Váš šéf u konferenčního stolu zase mluví o svém sexuálním životě a paní ve vlaku vám podrobně vypráví o svých zažívacích problémech? Cringe! V některých chvílích byste si nejraději zacpali uši. Mnoho lidí nedokáže správně odhadnout hranice toho, co lze říci. Tento psychologický jev se nazývá oversharing. Jednotlivci o sobě prozrazují příliš mnoho - aniž by se jich na to někdo ptal. Výsledkem jsou nepříjemné situace pro obě strany. Proč ale máme někdy tendenci se příliš svěřovat a zcela vnucovat své nitro ostatním? Zjistili jsme pět možných příčin nadměrného sdílení - a také vysvětlujeme, jak se s ním nejlépe vypořádat.

Vysvětlení nadměrného sdílení: V čem tento fenomén spočívá

V jakém okamžiku začíná nadměrné sdílení, je subjektivní. Záleží na situaci, druhé osobě, mezilidském vztahu a příležitosti. Někdy mohou soukromé detaily působit sympaticky a přístupně, jindy nevhodně. Správné určení hranice mezi otevřeností a nadměrným sdílením je obtížné vyvažování, které někteří lidé zvládají lépe a jiní hůře. Termín oversharing vznikl v souvislosti se sociálními médii. Facebook, Instagram a spol. jsou určeny ke sdílení soukromých informací a poznatků s ostatními. To se však může obrátit proti vám. Podle studie vědců z Edinburské univerzity a Severozápadní univerzity v Illinois mají zejména starší lidé tendenci dávat o sobě v očích ostatních příliš mnoho najevo. Ale ani mladí dospělí nejsou imunní vůči nadměrnému sdílení. Psychoterapeutka Amy Morinová uvádí několik důvodů tohoto chování.

5 důvodů pro nadměrné sdílení:

1. Fenomén Cizinec ve vlaku

Mnoho lidí tuto situaci zná: při rozhovoru s cizími lidmi často říkají věci, které by nikdy nepřiznali blízkým přátelům. Proč? Protože je pro nás důležitý jejich úsudek. Ze strachu z odmítnutí některé věci zamlčujeme. Na druhou stranu úsudek cizích lidí nemá takovou váhu. Proto si rádi vyléváme srdce na cizích lidech - Strangers in the Train. Toto chování je samo o sobě normální a neškodné. Současně je to příležitost zamyslet se nad našimi přátelskými vztahy - a zvážit, proč se před nimi za některé věci stydíme. Větší otevřenost vůči známým by mohla omezit nadměrné sdílení vůči cizím lidem.

2. Pocit falešné důvěrnosti

Pocit intimity nás svádí k tomu, abychom o sobě prozradili více. Jednoduše proto, že se cítíme bezpečně. Problém nastává pouze tehdy, je-li to zabaleno do klamavého hávu. Příkladem může být návštěva kadeřníka. Důvěrné doteky na hlavě nám dodávají pocit bezpečí. Otevřené ucho některých kadeřníků nás přivádí do hovorné nálady. Může to vést ke vzrušující konverzaci - nebo se to může úplně obrátit proti vám. Nejlepší je předem si promyslet, co chcete odhalit. A pak se zamyslete nad tím, zda byste to stejné osobě řekli i v jiném prostředí.

3. Nejistota

Rozhovor s novým kolegou se nevyvíjí dobře, nějak se vzájemně necítíte. Takže použijete přátelský přístup - a ztratíte se v příliš soukromých detailech. Klasická situace, která vyvolává nadměrné sdílení. Jste si nejistí a nevycházíte spolu. A konečně, soukromá odhalení často působí sympaticky. To může, ale nemusí fungovat. Náš tip: Pro profesionální konverzaci mějte připraveno několik otázek a historek, které vám v případě potřeby pomohou ze šlamastyky. Totéž platí pro večírky, na kterých nemusíte téměř nikoho znát. Pokud se stanete obětí nadměrného sdílení, udělejte si laskavost a změňte téma. Pokud to stále druhá strana nebude chtít pochopit, stačí jí pěkně zabalená nápověda.

4. Osamělost

Důvod, proč se zejména starší lidé příliš svěřují: Osamělost. Pokud si dokážete jen zřídkakdy vylít srdce a držet vše v sobě, budete se muset jednou podělit. Pokud nemají vhodné sociální kontakty, jejich roli přebírají běžní lidé, jako jsou pokladní nebo sousedé. Je však třeba mít na paměti, že ne každý rád slyší podrobnosti o nemocech nebo vyprávění různých anekdot. Tato situace je velmi delikátní. Je v pořádku, když si jako posluchač stanovíte hranice a v určitém okamžiku rozhovor přerušíte. Zároveň nikdy neuškodí věnovat pět minut času a mít otevřené ucho. Overshareři jsou potěšeni.

5. Odpověď

Jistý podnět vyvolá určitou reakci, alespoň podle modelu podnět-odpověď. Lidé mají například tendenci se příliš svěřovat, když se setkají s někým, kdo vám prozradí i příliš intimní detaily - přestože to pro vás může být příliš osobní. Chcete, aby se ostatní cítili dobře, a možná si ani neuvědomujete, že se sami přehnaně svěřujete. Tato situace je sama o sobě zcela neškodná. Pokud se tedy nebudete cítit až nepříjemně. Pak byste to měli jasně sdělit. Nastavení vlastních hranic a pochopení a respektování hranic ostatních pomáhá.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best