Home  /  Lifestyle  /  Toxický ideál krásy

Toxický ideál krásy

Zesílení penisu a povislá kůže na koleni - co je špatně s naším mužským ideálem krásy?
09.11.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Ideály krásy se časem mění, a v době sociálních médií a reality show ještě rychleji. Zároveň někdy nabývají až divokých forem. Existují zákroky, které na jedné straně slouží ke zlepšení vzhledu a na druhé straně jsou zde zdravotní důvody - například v případě plastiky nosu. Ale jaký ideál krásy máme před očima, když si lidé nechávají odstranit kůži z kolen, zesílit penis nebo odstranit žebra? Kdo se tedy mýlí - lidé, kteří si myslí, že tyto procedury musí podstoupit, protože jinak nejsou dostatečně dobří, nebo lidé, kteří je oslavují? V případě pochybností se musíme všichni podívat do svého vlastního nitra a trochu se zamyslet.

Kdo chce být krásný, musí trpět?! Měli bychom to znovu zvážit

Krása je ztotožňována s veselostí, zdravím a pozitivními vlastnostmi. Ti, kteří jsou těmito vlastnostmi obdařeni, mají v každodenním životě, ve škole, v práci a dokonce i u soudu výhodu a mohou počítat s tím, že na nich ostatní se zalíbením pohlíží. O mužích a ženách, kteří se nepodřizují normě, se říká, že jsou líní, nemají sebekontrolu a selhávají. Ženám se říká, aby se usmívaly, a mužům se říká, aby byli ve skvělé kondici. To platí pro všechny části těla a zejména pro to, co mají v kalhotách. Není divu, že to vede k nejistotě, která může vést až k depresi. Říká se nám, že všechno se přece dá změnit. Stačí navštívit správného lékaře. Pár dní odpočinku, obvaz a rázem jste krásní, úspěšní a neodolatelní.

Začíná to malými způsoby, jak ze sebe dostat to nejlepší. Vytrháváte, vyhlazujete, barvíte, zakrýváte a zvýrazňujete. Pokud vám to nestačí, musíte jít pod nůž, kde vám píchnou injekci, něco odsají, odříznou, zvětší, zmenší, stáhnou - a vy trpíte. Trpíte pro krásu a proto, aby vás společnost přijala. Utrpení, abyste mohli žít podle ideálů, které stejně nikdy nesdílí úplně všichni. To vše jsou čistě povrchní ideály, které jsou hluboce zažité nebo předstírané. A když dosáhneme jednoho ideálu, honíme se za dalším. Protože ideály krásy se mění s místem a časem. Vždy se tedy dá něco udělat. Heslo by nemělo znít „chceš-li být krásný, musíš trpět“, ale spíše „chceš-li být krásný, musíš prostě být“.

Zesílení penisu a bělení zubů: Stačí jeden hloupý komentář

Posedlost vylepšováním sebe sama dosáhla až toxické úrovně. A to na úkor zdraví. Zda je zásah nutný, či nikoli, bývá často sporné. Mluvme raději o tom, jak dochází k tomu, že lidé uvažují o zákrocích. Vůbec to není tak, že by člověk měl pocit, že je něco špatně. Kámen úrazu často spočívá v tom, že se srovnáváme s ostatními. Vždyť na Instagramu a spol. jsou všichni tak „dokonalí“. Někdy stačí pouhý komentář někoho, kdo se trefí do našeho slabého místa. Jedné mé kamarádce kdysi jeden muž po sexu řekl, že je vlastně docela hezká, ale její stydké pysky jsou „divné“ a jemu to připadá nesexy. Výsledkem bylo, že kamarádka šla pod nůž, protože byla přesvědčená, že to tak vidí každý muž.

Mám pro vás také mužský příklad. David Zwickert byl účastníkem soutěže „Temptation Island“. Když David vstupuje se svou tehdejší srdeční dámou do lože, slyší to, co žádný muž nechce slyšet. „Vždyť je hubenej jako můj prst, chlape!“ Ponížení, které mladíka přivedlo k chirurgovi, aby mu penis vytvaroval (ať už to nakonec dopadne jakkoli). Stačí jedna hloupá, bezmyšlenkovitá poznámka, která převrátí obraz člověka tak naruby, že si ho prostě nedokážete srovnat. I zde vyvstává otázka: kdo má problém? Muž nebo žena, kteří ponižují člověka řečmi o nejintimnějších částech jeho těla, nebo člověk, který se pak nechá operovat? Odpověď není jednoznačná. Ale to je stejné jako věčná otázka slepice a vejce. Co bylo první?

Závěr: Změňte to, co chcete, a ne to, co se nelíbí vašemu okolí

Inovace a pokrok nekončí optimalizací těla. Jsme ochotni používat drahou kosmetiku, pokud se dá použít k odstranění vrásek, ale jsme znepokojeni, když se lidé uchylují k botoxu. Když se mi doma něco nelíbí, změním to. Vymaluju stěny, koupím nový nábytek. Totéž mohu udělat se svým tělem.

Nemusím mít křivé zuby jen proto, že matka příroda byla nedbalá, a nemusím se smířit s vráskami na čele jen proto, že „to ke mně patří“. Zásahy jsou legitimní, změna a proměna sebe sama v člověka, kterým chcete být, je legitimní. Změny zvyšují sebevědomí a nezřídka mění i duševní stav. Ale není v pořádku jít pod nůž, protože nám okolí říká, že váš penis není dostatečně silný nebo že kůže na vašem koleni je ochablá. Ne každého ideálu musí být nutně dosaženo, zejména ne tehdy, když je vnější krása na úkor té vnitřní. Pokud si myslíte, že pro krásu musíte trpět, možná opravdu trpíte - jen jiným způsobem, než jste si mysleli.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best