Home  /  Lifestyle  /  V pavoučí síti

V pavoučí síti

Umělé pavoučí hedvábí je zázračné vlákno, které může přinést revoluci v módě, kosmetice i medicíně.
28.09.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Ve filmu Spider-Man 2 z roku 2004 je jedna scéna, kdy superhrdina zastaví newyorské metro tím, že roztáhne svou pavučinu přes koleje. Ve filmu se jedná o speciální efekt. Existují však pavouci, jejichž vlákna jsou tak pevná, že by vydržela i hurikán. Vlákna pavoučího hedvábí mohou být pevná jako ocel, pružná jako guma a zároveň nesmírně odolná proti roztržení. Zátěžové testy prokázaly, že unikátní přírodní vlákno je pětkrát pevnější než ocel. Není tedy divu, že se pavoučí hedvábí používá v různých materiálech. Doposud existoval jen jeden problém: pro jeho získání muselo zemřít nespočet pavouků. Řešením je pavoučí hedvábí z laboratoře. Pro někoho jsou pavouci odporné bestie s chlupatýma nohama, které lidi děsí, ale pro vědu mají nevyčerpatelný potenciál.

Pavoučí hedvábí přináší revoluci v módě, vesmírném cestování i medicíně

Pavouci jsou úžasní malí tvorové, kteří dokážou spřádat složité sítě. Jejich pavoučí hedvábí je vodoodpudivé, protizánětlivé, hypoalergenní a biologicky odbouratelné. Je také pevnější než ocel, pružnější než nylon, desetkrát tenčí než lidský vlas a odolnější proti roztržení než kevlar - materiál, ze kterého se vyrábějí neprůstřelné vesty. Pavoučí hedvábí bude brzy hrát významnou roli v módě, medicíně, kosmetice nebo automobilovém průmyslu. K tomu je však třeba najít udržitelný způsob výroby.

Pro pavoučí hedvábí už nemusí umírat žádná zvířata

V břišní části pavouka jsou žlázy, které produkují tekutinu. Pavoučí snovací bradavky ji pak vystříknou, což způsobí, že tekutina zhoustne, aniž by úplně ztuhla. Stává se vysoce elastickou a zároveň odolnou proti roztržení. Pavouci si vyrábějí různá vlákna, z nichž spřádají pavučiny, kokony nebo se na nich provazují. Navíc neváží téměř nic. Pavouk křížák tká svou síť ze sedmi různých druhů nití. Jeho vlákno, které by obepnulo celou Zemi, by údajně vážilo jen půl kilogramu. Na jejich získání je však třeba vynaložit velké úsilí, spoustu času a mnoho zvířecích životů. Pavouky je totiž třeba postupně podojit jednoho po druhém. Podle společnosti Peta by pro jedny šaty z pavoučího hedvábí muselo položit život asi 50 000 jedinců. V době, kdy se staráme o udržitelnost a dobré životní podmínky zvířat, to již není ospravedlnitelné. Proto se různé laboratoře a biochemici pustili do umělé výroby pavoučího hedvábí.

Malý přírodní zázrak - pavoučí hedvábí - takto by se dalo vlákno využít

Skoro se zdá, že pavoučí hedvábí má univerzální využití. Pokud bude možné tento materiál skutečně vyrábět ve větším množství v laboratoři, pak existuje mnoho oblastí, kde by mohl být využit.

Pavoučí hedvábí by se dalo použít na funkční nebo outdoorové oblečení. Díky své pevnosti je cenné pro vývoj ochranných oděvů.

Naše tělo snáší pavoučí hedvábí velmi dobře. Kromě toho je přirozeně sterilní, takže vědci pracují na jeho využití k výrobě nejrůznějších implantátů. Z tohoto materiálu by se mohly vyrábět skořápky prsních implantátů, části kostí, chrupavek, šlach nebo umělých kyčlí, dokonce i srdce.

Obalový materiál vyrobený z biologicky rozložitelného materiálu by významně přispěl k zamezení záplavy obalů. To platí i pro filtry a sáčky do vysavače. Díky jemným vláknům by vysavač pracoval s menším odporem. Výkon se zvyšuje, spotřeba energie klesá.

Pavoučí hedvábí je zajímavé také pro medicínu, kde se dá mimo jiné použít jako obvazový materiál. Zde se projevuje protizánětlivý účinek. Již ve starověku lidé za tímto účelem sbírali přírodní pavoučí hedvábí. Jeho použití jako šicího materiálu při operacích není vyloučeno.

Pavoučí hedvábí se již používá v kosmetice. Najdete ho zejména v denních a nočních krémech nebo gelech na ošetření jizev.

Stella McCartney již používá pavoučí hedvábí

Jestli je v módním průmyslu návrhářka, která se už mnoho let věnuje udržitelným materiálům, kvůli nimž žádné zvíře nemusí zemřít, je to Stella McCartney. Už před pěti lety navrhla splývavé šaty zlaté barvy z pavoučího hedvábí, na kterých se nepodílelo ani jedno zvíře. Hedvábí vypadá a působí jako pravé hedvábí, ale bylo vyrobeno v laboratoři - pomocí geneticky upravených bakterií. Společně s kalifornským biotechnologickým start-upem Bolt Threads Haute Couture vyvinula „mikro hedvábí“. Materiál z laboratoře je biologicky odbouratelný, protože se jednoduše skládá z bílkovin. Stejně jako pavouk požírá svou síť, může příroda strávit i umělé pavoučí hedvábí.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best