Home  /  Lifestyle  /  V těchto bývalých věznicích můžete přenocovat

V těchto bývalých věznicích můžete přenocovat

Dříve ponuré vězení, dnes moderní hotel: Představujeme pět ubytovacích zařízení, kde můžete strávit noc v bývalé cele - aniž byste byli pod zámkem.
07.10.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Courtesy of brands

Chtěli jste někdy ze zvědavosti strávit noc za mřížemi? V těchto věznicích, které byly přestavěny na hotely, se můžete ubytovat bez pout.

1. Mamula, Černá Hora

Ostrov Mamula v Černé Hoře v Jaderském moři je nejen památkou světového dědictví UNESCO, ale má také temnou kapitolu ve své historii: pevnost postavená na ostrově v roce 1853 sloužila jako vězení a kdysi byla dokonce nacistickým táborem, kde byli lidé během druhé světové války mučeni.

Nedávno však věznice dostala novou podobu a vítá své hosty v podobě zbrusu nového luxusního hotelu. 32 noblesních pokojů a apartmánů, několik restaurací, barů, wellness, bazén, pláž a památník připomínající minulost.

2. Hostel Celica Art, Lublaň

V roce 1882 byla ve slovinském hlavním městě Lublani postavena kasárna, která více než 100 let sloužila jako vojenské vězení pro rakousko-uherskou armádu. Od roku 2003 se z fádní budovy stal barvitý hostel Celica Art, který je místem setkávání cestovatelů z celého světa.

20 bývalých vězeňských cel a šest vícelůžkových pokojů bylo nově navrženo a zrekonstruováno více než 80 mezinárodními umělci. Původní mříže na dveřích a oknech stále připomínají temné časy.

3. Hostel Barabas, Lucern

Švýcarsko má také ubytovnu s kriminální minulostí: Hostel Barabas fungoval jako centrální věznice v Lucernu v letech 1862 až 1998 a byl v něm umístěn nejeden zločinec. Jedním z nich, který dal ubytovně své jméno, byl válečný odpůrce a umělec Barabas. Z nudy si vymaloval celu všemi motivy, které mu během věznění chyběly: Cestování, peníze, ženy a víno. Jeho díla můžeme obdivovat dodnes.

Všech 60 bývalých cel je zrekonstruovaných a pohodlně zařízených. V ceně je vše od dvoulůžkového pokoje pro VIP zločince přes dvoulůžkovou celu až po šestilůžkový pokoj. A nemusíte tu ani hladovět. Místo vody a chleba se v hostelu podává bohatá snídaně s domácím müsli.

4. Four Seasons Hotel at Sultanahmet, Istanbul

Ve vězení vedle istanbulského soudu, které bylo postaveno v roce 1918, si odpykávalo trest mnoho slavných umělců a politických odpůrců. Dodnes to připomíná mramorový sloup na vnitřním nádvoří, do kterého jsou vytesána jména bývalých vězňů.

Dnes tato neoklasicistní budova slouží jako hotel Four Seasons. Navzdory luxusní přestavbě jsou v celém hotelu stále patrné prvky vězeňské stavby. Patří k nim původní dřevěné dveře a klenuté chodby.

5. Hotel Katajanokka, Helsinky

V letech 1837 až 2002 si ve špičkovém hotelu Katajanokka ve finském hlavním městě odpykávalo trest nespočet vězňů. Mezi nimi byli i bývalý finský prezident Risto Ryti a premiér Väinö Tanner, kteří byli uvězněni po procesu s válečnými zločinci.

Po rozsáhlé rekonstrukci a přestavbě byl hotel otevřen v roce 2007. Dnes je bývalá věznice také oblíbeným místem pro pořádání svateb, narozenin a dalších oslav.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best