Home  /  Lifestyle  /  Varování před spouštěči

Varování před spouštěči

Co vyvolává spouštěče a jak se s nimi můžete účinně vypořádat?
18.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Píseň, která nám připomíná letní flirt. Vůně, kterou si spojujeme s babičkou, nebo filmová scéna, která nám zní povědomě. Vzpomínky mohou být nádherné. Na druhou stranu nás může do hluboké krize uvrhnout i píseň, vůně nebo filmová scéna - protože v nás něco vyvolávají. Spouštěč způsobuje, že zasažení lidé zažívají emocionální chaos. Protože spouštěčem může být prakticky cokoli, je otázkou, jak se se spouštěči účinně vypořádat.

Nežádoucí mechanismy v mozku - jak se vypořádat se spouštěči?

Pojem "spouštěč" nemá vždy pozitivní nádech. Lidé si tímto slovem často dělají legraci z těch, kteří odsuzují sexismus, rasismus nebo jinou formu diskriminace a v očích ostatních reagují přecitlivěle. Na sociálních sítích se z "triggered" stává meme. Videa s názvy jako "10 nejlepších lidí, kteří se nechávají TRIGGEROVAT!" mají miliony kliknutí. Stále častěji se v konverzaci místo "Tohle mě štve" používá "Tohle ve mně vyvolává". Znevažování tohoto pojmu nikomu nepomůže, ale spíše znovu aktivuje traumatický zážitek. Slovo trigger, spuštěč se dnes používá stejně inflačně jako slovo "victim", které se stalo nadávkou.

Varování před spouštěčem: Co jsou to emoční spouštěče?

V psychologii hovoříme o emočních spouštěčích. Spouštěč je vzpomínka nebo emocionální vzpomínka, která je vyvolána něčím v přítomnosti. Mozek si traumatický zážitek uloží, ale v každodenním životě nemá k emocím přístup. Spouštěč tento blok uvolní a spouštěná osoba náhle prožívá danou situaci, emoční stav nebo emoci znovu a znovu. Spouštěčem je podnět, který si nespojujeme s ničím pozitivním. Emocionální řetězová reakce, kterou nelze zastavit. Mozek spustí poplach. Stresový hormon kortizol se rozproudí v žilách. Tělo reaguje záchvaty paniky, pocením, bušením srdce, bolestmi hlavy, třesem, závratěmi a dokonce mdlobami. Objevuje se také hněv, smutek a frustrace.

Psychologie: Jak se spouštějí spouštěče?

Emocionální spouštěče mohou člověka zcela vyvést z míry. Právě proto je důležité pochopit, jaká místa, vůně, slova, obrazy a pocity tuto silnou reakci vyvolávají. Bohužel spouštěčem může být prakticky cokoli. Scéna z filmu, kde vypukne požár, může být stejně nepříjemná jako podcast popisující skutečný zločin. Spouštěčem se může stát setkání s člověkem, který se k vám choval špatně, stejně jako odmítnutí ve vztahu. Pokud je místo spojeno se špatnou zkušeností, může se návrat na toto místo stát spouštěčem. Pro některé lidi je spouštěcím mechanismem určité datum, protože v ten den možná ztratili někoho blízkého nebo se jim v ten den něco stalo. U některých lidí je spouštěčem příspěvek na Instagramu o poruše příjmu potravy, u jiných je to téma sebevraždy. Spektrum spouštěcích bodů je tedy velmi široké a individuální. A ne každý člověk, který zažil trauma nebo čelil ohrožující situaci, má také spouštěče. Přestože se můžete vyhnout mnoha situacím, které ve vás vyvolávají emocionální chaos, spouštěče často přicházejí bez předchozího varování. Nemusíte se zrovna dívat na horor nebo dokument o sériovém vrahovi, ale setkání se vzpomínkami se stejně nevyhnete.

Jak užitečná jsou varování před spuštěním?

Varování se nacházejí v názvech mnoha videí na YouTube s citlivými tématy, ale také v úvodních titulcích dokumentárních filmů. Tato varování mají chránit a ne zcela zahlcovat lidi, kteří jsou postiženi násilím nebo určitými (duševními či fyzickými) nemocemi. Myšlenka je jasná: lidé tuší, že obrázky a obsah mohou být stresující a v některých případech mají psychické následky. Ti, kterých se to týká, se mohou sami rozhodnout, zda chtějí pokračovat ve sledování. Traumatizovaní lidé jsou za toto varování jistě vděční. Inflační používání varování je však kontraproduktivní, protože tento termín pak v určitém okamžiku přestává být brán vážně. Varování by mělo chránit zejména před skutečně závažnými reprezentacemi. Instagram například skrývá obsah obsahující hashtag "trigger", který může vybízet k chování, jež může způsobit újmu nebo dokonce smrt. Nejprve musíte aktivně potvrdit, že chcete obsah zobrazit. Ve skutečnosti neexistují žádná jednotná pravidla, dokonce ani povinnost varovat před spuštěním. Kromě toho se tento termín nepoužívá vždy správně. Varování před násilnou scénou je oprávněné. V názvu krátkého klipu, kde je někdo naštvaný kvůli televiznímu programu a cítí se " triggered", určitě ne.

Jak se s touto spouští vypořádat v krátkodobém horizontu?

Především je třeba říci, že úplná ochrana před možnými spouštěči je prakticky nemožná. Pokud však otázka nezní "zda", ale "kdy", je třeba se připravit i v krátkodobém horizontu.

Rozpoznání spouštěčů

Pochopit, že jste byli zasaženi, vyžaduje praxi. Právě proto, že fyzické reakce nejsou u všech stejné. Reakcí je zpravidla nepříjemný pocit, úzkost, bezmoc nebo agrese, které je obtížné kategorizovat. Tělo se napne, dech se zadrží nebo člověk pocítí fyzickou bolest, aniž by si ji mentálně spojil se spouštěčem.

Ústup

Nyní je čas z této situace vycouvat. Ale ne bezmyšlenkovitě. Vědomě se distancujete od osoby, předmětu nebo místnosti. Vypněte televizi, zavřete záložku na počítači nebo vypněte podcast.

Dýchejte a zregenerujte se

Dechová cvičení, rozptýlení a také všímavost mohou být strategiemi, jak se dostat zpět na zem. Než se pustíte do něčeho nového, je důležité se vzpamatovat. Mozek se musí dostat z pohotovosti.

Dlouhodobé vypnutí spouštěčů

Při terapii traumatu je cílem integrovat traumatickou událost do mozku takovým způsobem, aby vzpomínka na ni, i když není příjemná, již nebyla doprovázena násilnými emočními stavy. Existují způsoby, jak se naučit žít se spouštěcími momenty. Je důležité znát emoční spouštěče, protože když se přes vás převalí vlna emocí, je téměř nemožné adekvátně reagovat. Spouštěče jsou svinstvo, jsou otravné, děsivé a mohou omezit váš život - ale jsou také součástí člověka. Nejprve je tedy můžete přijmout a pak pracovat na tom, abyste je dostali pod kontrolu. Odborníci mají několik tipů pro dlouhodobější tréninky.

Zapisování

Zapisování myšlenek může pomoci vizuálně se osvobodit od traumatu.

Vypořádejte se se spouštěči

Co je spouštěčem? Kde se s ním setkáváte? Přichází nečekaně? Společně s odborníkem lze opatrně čelit obavám a překonat je.

Otevřená komunikace

Jak bylo uvedeno výše, "spouštění" je také zesměšňováno. Pokud se s tím setkáte v práci nebo mezi přáteli, pomůže jedině komunikace a řešení situace. Nemusíte to dělat sami. Svěřit se předem někomu, kdo vám bude stát po boku, vám může dodat hodně síly.

Trpělivost

Spouštěče jsou ve vašem životě už nějakou dobu a trvá, než se zmírní. Buďte k sobě trpěliví a nevyvíjejte na sebe tlak. Zpracování věcí vyžaduje čas.

Dýchejte zhluboka

Dýchací techniky mohou pomoci zvládnout příznaky úzkosti ve vyvolávající situaci.

Je v pořádku, že máte spouštěcí bod, jehož flashback ve vás vyvolá prudké reakce. Ne každému pomohou výše uvedené triky, protože každý člověk je individuální, a to je také v pořádku. Existuje pomoc a zkušení odborníci vám pomohou traumatické situace zvládnout.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best