Home  /  Lifestyle  /  Volvo EX30 je espresso shot na kolech

Volvo EX30 je espresso shot na kolech

Nová modelová řada je dosud nejmenším SUV Švédů. Přesto ztělesňuje současné hodnoty značky lépe než kterýkoli jiný model.
23.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Volvo

Když zástupci generace boomerů pomyslí na Volvo, obvykle se jim vybaví stejná slova: bezpečné, přátelské k rodině, venkovské, velké. Nyní představený model EX30 nic z toho není, nebo jen v omezené míře, a to nejen proto, že je s délkou 4,23 m nejmenším SUV značky Volvo. EX30 je také jednoznačně zaměřen na mladé, městsky smýšlející publikum a je k dispozici v základní verzi již od 869 tisíc korun. Což z něj činí nejdostupnější Volvo vůbec.

Destilát všech ctností

"EX30 dokazuje, že i malé může být vzrušující a malé může být obrovské," říká nadšeně šéf značky Jim Rowan. SUV je jakousi "espresso verzí Volva XC90" - destilátem všech ctností, které si švédská automobilka dala do vínku. Jsou to velká slova, ale v žádném případě ne prázdná. Stejně jako žádný jiný model Volvo představuje EX30 hodnoty, které by generaci boomerů možná nenapadly jako první: Například šetrnost k životnímu prostředí nebo dokonce inovace.

Díky svému formátu vhodnému pro každodenní použití a ekologickým elektromotorům, které slibují dojezd od 344 (jednomotor) do 480 kilometrů (prodloužený dojezd), je EX30 Volvem s nejmenší ekologickou stopou ze všech. Během celého životního cyklu a výroby vypouští přibližně o 25 % méně emisí CO2 než model XC40 Recharge Pure Electric. Vysoký je také podíl recyklovaných materiálů: 25 procent hliníku použitého při výrobě a 17 procent oceli bylo recyklováno. Stejně vysoký je i obsah recyklovaných plastů ve všech vozidlech. Ve veganském interiéru Švédové rovněž použili materiál z odpadních produktů.

Vizuálně kompaktní SUV připomíná miniaturní verzi Range Roveru Evoque. Technicky vychází z platformy čínské mateřské společnosti Geely, na níž je založen i Smart #1. Stylově působí zejména uzavřená příď s nápadnými světly. Uvnitř slouží 12,3palcový tablet vertikálně integrovaný do palubní desky jako informační centrum s infotainment systémem založeným na Googlu. Místo toho, aby byl rozmístěn po celém vozidle, má EX30 pouze jeden reproduktor, který se místo toho rozprostírá po celé šířce vozidla pod čelním sklem a nabízí 1040 W kvalitního výkonu Harman Kardon.

V neposlední řadě EX30 nepostrádá fun faktor: verze s jedním motorem o výkonu 200 kW (272 k) zvládá všechny každodenní požadavky snadno a s jistotou. Ale verze s dvoumotorovým pohonem slibuje skutečnou porci zážitků: s tímto motorem zvládne vůz s pohonem všech kol sprint na 100 km/h za 3,6 s, což je také, jak jinak, špičková hodnota. Na co si tedy vsadit, že tento prcek bude od konce roku 2023 velkým modelem i u nás? Boomers se budou divit.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best