Home  /  Lifestyle  /  Vyzkoušeli jsme Apple Vision Pro. Jak vypadá virtuální realita budoucnosti?

Vyzkoušeli jsme Apple Vision Pro. Jak vypadá virtuální realita budoucnosti?

Počítač má myš. Telefon nebo tablet vyžaduje k používání prsty. Ale nový Vision Pro od Applu? Ten vyžaduje jen vás. Ovládá se očima, hlasem a jemnými pohyby ruky a změní způsob, jakým pracujeme s obsahem i mezi sebou navzájem. Po mnoha spekulacích o představení nového headsetu Tim Cook konečně odhalil dlouho očekávané zařízení pro rozšířenou realitu. Stručně řečeno, Vision Pro je mnohem lepší než všechno ostatní ve stejné kategorii a vyřazuje Oculus Meta z kola ven.
12.06.2023
Text: Krista Jones

Stejně jako u většiny produktů Apple vás brýle na první pohled zaujme svým designem. Jejich displej umožňuje ostatním vidět obraz vašich očí, jako by s vámi navazovali oční kontakt, což už teď působí jako nový standard pro rozšířenou realitu - všechny ostatní modely rázem působí poněkud zastarale. Tato technologie vám umožní plynule přejít od videohovoru přes sledování filmu až po interakci s někým jiným v místnosti, aniž byste si museli sundat headset z hlavy. 

Apple to nazývá „prostorovým počítačem“ - i když se plně ponoříte do prostoru, stále máte nějakým způsobem pocit, že jste stále přítomni v našem vlastním světě. Aby se mohla rozšířená realita stát plnohodnotnou součástí našeho každodenního života a ne jen herních místností ve sklepě, je potřeba prolomit zažité představy, a to se společnosti Apple podařilo.

Během dvou hodin od uvedení novinky na trh jsem dostala možnost si ji vyzkoušet mezi prvními. Po pětiminutovém seřízení, které bylo provedeno na základě mého zraku a tvaru hlavy, jsem měla dokonale přizpůsobené zařízení. Z estetického hlediska jde o elegantní, ale přesto trochu těžkopádné zařízení, které se nosí na obličeji a jemuž trojrozměrně tvarované a laminované sklo citelně přidává na hmotnosti konstrukce. Apple se na keynote chlubil, že je pásek měkký, pružný a prodyšný. Na pásce je na dvou místech umístěn důmyslný nástroj pro přizpůsobení délky, který mi okamžitě umožnil nastavit si ho na obličej, odlehčit ho a nastavit tak, aby mi co nejlépe seděl na obličeji. Pozornost věnovaná detailům je to, co z tohoto produktu dělá luxusní hi-tech záležitost.

Apple Vision Pro je také vybaven technologií EyeSight, mimořádnou inovací, která pomáhá zůstat ve spojení s okolím. Když se člověk přiblíží k někomu, kdo má na sobě Vision Pro, zařízení je jakoby průhledné – umožňuje uživateli, aby na něj viděl, a zároveň zobrazuje jeho oči. Můžete se dívat na filmy na obří obrazovce a volat přes FaceTime, během kterého se zdá, že druhá osoba je s vámi ve stejné místnosti, ale nejzajímavější - a možná i nejvíce šokující - byl pro mě pocit úžasu a obdivu, který to ve mně vyvolalo. Killer feature Vision Pro spočívá v tom, že přiměje normálního člověka, který není technicky příliš zdatný, jako jsem já, aby AR skutečně chtěl používat. Vision Pro umožňuje prožívat naplno vzpomínky, meditace, a nabízí výraznou změnu v oblasti mobilní zábavy. Všechny tyto funkce mohou pomoci zlepšit vaše myšlení, ať už si myslíte, že je to příliš pošetilé. 

Jednou z nejautentičtějších věcí, které můžete na zařízení Vision Pro zažít, je přehrávání živých fotografií, videí, a dokonce i 3D zážitků pořízených na tomto zařízení, při kterých máte pocit, jako byste se v daném okamžiku - na dannou fotografii - vrátili. Snímky pořízené na jiných zařízeních můžete prožít v pohlcující verzi 2D, zatímco obsah pořízený na samotném zařízení Vision Pro si můžete znovu prohlédnout tak realisticky jako nikdy předtím. A jistě změní i naše chování. Sledování videa z posledních narozenin, které jste sdíleli s milovanou osobou, která už není mezi námi, opětovné prožívání prvních okamžiků života dítěte nebo třeba bláznivého víkendu, který jste prožili s přáteli - všechny tyto věci budou působit jinak než při pouhém procházení fotek v telefonu.  Už nejde jen o prohlížení na obrovské obrazovce, ale o to, jako byste se v daném okamžiku znovu fyzicky ocitli. Zážitek je hlubší a stejně tak i pocit, který ve vás zanechá.

Stejně jako iPhone je i Vision Pro samozřejmě plně nastavitelný a přizpůsobitelný vašemu životu. Pokud jste příznivci meditace, pak aplikace Mindfulness posune vaše minutové seance na vyšší úroveň. Sama jsem fanouškem meditace a po pouhé minutě používání aplikace Mindfulness v zařízení Vision Pro jsem byla šokována, jak rychle jsem dokázala zcela uniknout realitě a ponořit se do meditace. Pocit uvolnění, který nabízí prostřednictvím vizuálních a zvukových efektů, je mnohem lepší než pouhých pár hlubokých nádechů a výdechů, které mi naordinovala aplikace.

Takže jak doopravdy vnést virtuání realitu do našich životů? Jistě, sem tam si doma užiju nějakou meditaci a staré fotky, ale zábavní funkce jsou to, co bych já (a předpokládám, že i většina ostatních) používala nejčastěji. Sledování filmu na tomto zařízení není jako sledování filmu v kině - nebudu vás nudit technickými specifikacemi, ale zážitek mi přijde dokonaejší než skutečné kino. Není to však něco, co bych si zkoušela se svým partnerem. Nedokážu si představit, že bychom seděli doma na gauči a oba měli na hlavě AR headset. Tak daleko ještě nejsme, a vůbec, chceme někdy být? Celé to na mě stále působí dojmem, že nejlepší zážitek z používání mám, když headset používám individuálně.

Existuje však ještě jedno místo, kde si dokážu představit, že se lidé do zábavních funkcí opravdu ponoří: v letadle. Uvolněte se a sledujte film ve vzduchu - pravděpodobně zapomenete, kde jste a že vedle vás někdo chroupe brambůrky. Když pominu první dojmy, opravdu VR brýle Apple Vision Pro za v přepočtu 85 000 Kč potřebujeme? Vzhledem k tomu, že vstupujeme do nové éry, která se zdá být spíše děsivá než vzrušující. Pociťovala jsem a stále pociťuji skepsi.  Ale krátké sezení s Vision Pro skutečně změnilo můj pohled. Nemusíte být technický nadšenec, abyste si Vision Pro užili, a právě v tom vyniká. Nemusíte být gamer nebo si chtěli zlepšit profesní výkon, jde o to, abyste si zlepšili vlastní život. A to mnohým rozhodně stojí za to.

Apple dokázal to, co dělá vždycky: vyvolal novou vlnu zájmu o virtuální realitu. Všichni ostatní budou následovat. A s příchodem Vision Pro už na velikosti obrazovky opravdu nezáleží, protože nyní budeme její součástí.

Článek vyšel v originále na Esquire.com 

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best