Home  /  Lifestyle  /  Ze silnice do divočiny: proč je trailový běh novým sportovním trendem

Ze silnice do divočiny: proč je trailový běh novým sportovním trendem

Trail running je nový trendy sport pro všechny, které už nebaví jogging. Přinášíme všechny potřebné informace.
04.05.2023
Text: Mario Mirschberger
Foto: The North Face, PR

Na joggingu není obtížná jen vytrvalost, ale také většinou stále stejná trasa, kterou běžíte. Někteří mají štěstí a mohou běhat podél břehů řek, v parcích nebo kolem jezer. Jiní se však musí spoléhat na betonové chodníky a silnice. Nový trendový sport trail running nabízí ideální změnu tempa. Trailový běh je určen pro všechny dobrodruhy, kteří jsou rádi v přírodě a chtějí přijímat nové výzvy. Co přesně se za tímto pojmem skrývá, jak to celé funguje, jaké výhody trail running má a jaké vybavení k němu potřebujete, se dočtete v tomto článku.

Co je trailový běh?

Trail running je forma běhu, která se odehrává na nezpevněných cestách v přírodě. Nejde v něm o rychlost, ale o zážitek a výzvu z pohybu v nerovném terénu. Chcete-li, můžete jej také nazvat rychlejší turistikou. Vyrazíte do přírody, najdete si vhodnou trasu a absolvujete ji vlastní rychlostí.

Čím je trailový běh tak výjimečný?

Trail nabízí zcela nový zážitek z běhu. Jde o spojení s přírodou a zvládnutí terénu. Každý běh je jiný a přináší nové výzvy. Trailový běh je výzvou nejen pro tělo, ale také pro mysl a nabízí jedinečný zážitek v přírodě. Útěk z města, dobrý a čerstvý vzduch, nové prostředí a vždy nové dobrodružství. A trailový běh se nemusí vždy odehrávat v horách. Lesy jsou pro něj také ideální. Žádný krok není stejný jako ten předchozí. Při trailovém běhu jste mnohem soustředěnější než při běhu; rychlost, stoupání a terénní podmínky se neustále mění. Další výhodou trailového běhu je, že je šetrnější ke kloubům než běh po silnici. Nerovný terén vyžaduje přirozený běžecký pohyb a zároveň posiluje svaly.

Co všechno je potřeba?

Na rozdíl od silničního běhu potřebujete pro trailový speciální vybavení. Patří sem především speciální boty, které jsou díky přilnavé podrážce a robustnímu svrchnímu materiálu jako stvořené pro výzvy nerovného terénu. Doporučuje se také pohodlné a prodyšné běžecké oblečení a lehká běžecká vesta s dostatkem místa na vodu a jídlo. Jistě se hodí i vaše klasické běžecké oblečení. Jen nezapomeňte, že trailový běh obvykle trvá déle než klasický běh. Voda je tedy naprosto nezbytná.

Dokonalá obuv pro trail:

Vhodná obuv je pro trailový běh základem všeho. Existují speciální boty na trailový běh, které jsou vybaveny protiskluzovou podrážkou a dobrým odpružením. Nabízejí lepší přilnavost na nerovném terénu a chrání vaše nohy před zraněním.

1. Summit Series VECTIV™ Pro od The North Face

Běžné běžecké boty se vyznačují hladkou podrážkou a co nejlepším odpružením. Při trailovém běhu však záleží především na bezpečnosti. Model Vectiv Pro od společnosti The North Face je dokonalou botou pro trailový běh. Je vysoce odpružená a pěnová podrážka je vybavena karbonovými destičkami, které slibují optimální stabilitu. Svrchní materiál je odolný proti roztržení, robustní a zaručeně vydrží každý trail. Společnost The North Face se díky řadě Summit stala jedním z lídrů na trhu trailového běhu.

2. Trailgrip GTX od společnosti Moncler

Jako v každém sportu, i v trail runningu můžete sáhnout po špičkovém vybavení. A přesně takové jsou i běžecké boty Trailgrip GTX od společnosti Moncler. Rozhodně nejde o levnou trailovou běžeckou botu, ale o botu, která má vše - a to nejen po stránce designu. Boty jsou navíc vyrobeny z ripstopu a vybaveny nepromokavou membránou Gore-Tex. Podrážka Vibram navíc zajišťuje trakci a odolnost proti uklouznutí. Díky stélce OrthoLite je tato trailová běžecká obuv prodyšná. Abyste ze sportovní boty dostali maximum, byly zde použity jen ty nejlepší materiály.

Trailový běh: nový sportovní trend, který tu zůstane

Pokud se zajímáte o trail running, existuje nespočet způsobů, jak poznávat přírodu a zůstat při tom fit. Mnoho organizátorů běhů nyní nabízí akce trail runningu, kde můžete soutěžit s podobně smýšlejícími lidmi. Stále více běžeckých skupin a klubů také zařazuje trail running do své nabídky aktivit a nabízí pravidelné tréninkové běhy.

A i když raději běháte sami, existuje spousta příležitostí k objevování nových tras. Mnoho národních parků a přírodních rezervací má speciálně značené trasy, které jsou pro trailový běh ideální. Můžete si tak naplno užívat přírody a zároveň zlepšovat svou kondici.

Trail running je novým trendovým sportem pro dobrodruhy, kteří jsou rádi v přírodě a přijímají nové výzvy. Se správným vybavením a přípravou nestojí novým zážitkům nic v cestě.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best