Home  /  Stories  /  10 destinací, kterým byste se měli v roce 2023 za každou cenu vyhnout

10 destinací, kterým byste se měli v roce 2023 za každou cenu vyhnout

Plánujete dovolenou a nevíte, kam vyrazit? Pak si rozhodně neobjednávejte zájezd do těchto deseti destinací, které jsou ohroženy masovým turismem.
14.01.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Americký průvodce "Fodor's" zveřejnil seznam deseti destinací, které jsou obzvláště ohroženy masovým turismem. Než si zarezervujete dovolenou na příští rok, stojí za to se na něj podívat.

1. Étretat, Francie

Přímořské letovisko Étretat v Normandii je každé léto doslova zaplaveno turisty. To má vliv nejen na infrastrukturu malé vesnice, ale také na útesy. Příliš mnoho pěších způsobuje další sesuvy půdy.

2. Národní park Calanques, Francie

Národní park Calanques je významnou atrakcí poblíž Marseille a každoročně přitahuje davy návštěvníků. Letos v létě byl zaveden rezervační systém, který omezuje maximální počet osob na 400 denně.

3. Lake Tahoe, USA

Během pandemie objevilo mnoho Američanů krásy jezera Tahoe v Sierra Nevadě. Nepříjemný důsledek: zvýšil se silniční provoz, cesty a pláže jsou přeplněné. Déšť splachuje prach a nečistoty do jezera Tahoe, čímž znečišťuje vodu a způsobuje stále větší zakalení.

4. Antarktida

Tuto destinaci pravděpodobně nemá na svém seznamu mnoho lidí. Přestože Antarktida není přeplněna turisty jako jiná místa, v letech 2019 až 2020 jich bylo asi 70 000. Největším problémem je, že se návštěvníci zaměřují na Antarktický poloostrov, tedy na část Antarktidy, kde dochází k nejrychlejšímu oteplování a největšímu úbytku volně žijících živočichů.

5. Benátky, Itálie

S poměrem 370 návštěvníků na obyvatele a rok (pro srovnání: Paříž má 160 návštěvníků) jsou Benátky tváří masové turistiky par excellence. Důsledky: od léta 2021 je zakázána vjezd výletních lodí a od léta 2023 bude zavedena daň za vjezd pro cestující, kteří ve městě nestráví alespoň jednu noc.

6. Pobřeží Amalfi, Itálie

Pure Italianità? Ne tak docela: například pobřeží Amalfi nedaleko Neapole je v létě tak přeplněné, že je téměř nemožné se po něm pohybovat autem. K nápravě tohoto stavu byl loni v létě zaveden poněkud neobvyklý systém založený na registračních značkách. Řidiči s lichou poznávací značkou mohou na trase mezi Vietri sul Mare a Positanem jezdit pouze v liché dny - u sudých čísel je tomu naopak.

7. Cornwall, Anglie

V sezóně se místní obyvatelé Cornwallu potýkají s masovým turismem. To se odráží ve zvýšených životních nákladech, bytové krizi způsobené příliš velkým počtem rekreačních domů a přetížené infrastruktuře. Situace se v posledních letech vyhrotila natolik, že úřad pro cestovní ruch vyzval návštěvníky, aby se na cornwallské pláže nevydávali.

8. Amsterdam, Nizozemsko

Některé části města jsou tak rušné, že si místní obyvatelé stěžují na negativní dopady na jejich každodenní život. Aby to město napravilo, zahájilo v roce 2019 kampaň "Perspektiva 2030". Cílem jedenáctiletého plánu je přivést v budoucnu návštěvníky do méně navštěvovaných míst v zemi a ulevit Amsterdamu. "Všichni jsme na naše město velmi hrdí. Má také co nabídnout. Muzea, pás kanálů, svoboda." Podle něj se však léta vydělávalo příliš mnoho peněz na drogách a sexu. "Nyní tomu čelíme," říká Sofyan Mbarki, náměstek primátora, o nových plánech Amsterdamu v oblasti cestovního ruchu.

9. Thajsko

V roce 2019 vstoupilo na thajskou půdu téměř 40 milionů cestujících. Příliš mnoho pro ministra cestovního ruchu Phiphata Ratchakitprakarna, který chce změnit masový cestovní ruch ve prospěch cestovního ruchu vyšší kategorie s menším počtem lidí. Během pandemie Corony se příroda dokázala vzpamatovat - na základě vynuceného lockdownu je nyní všech 155 přírodních parků zavřeno alespoň na jeden měsíc v roce. Zvláště postižená je zátoka Maya Bay na ostrově Phi Phi Leh, která byla před pěti lety uzavřena kvůli příliš velkému poničení. Po třech a půl letech byla zátoka z kultovního filmu Pláž znovu otevřena, tentokrát za přísných opatření. Kvůli návalu turistů však byla Maya Bay na několik měsíců opět uzavřena.

10. Ostrov Maui, Havaj

Vzhledem k tomu, že cestovní ruch spotřebovává velkou část zásob sladké vody, která je pro obyvatele ostrova často obtížně dostupná, byla v létě 2021 na havajském ostrově Maui zavedena omezení spotřeby vody. Problémem je, že vodou mají šetřit pouze místní obyvatelé, ale ne hotely a turistická střediska.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best