Home  /  Stories  /  5 důvodů, proč bychom měli mít domácí zvíře

5 důvodů, proč bychom měli mít domácí zvíře

Domácí zvířata jsou nejen roztomilá, ale mají také pozitivní vliv na naši celkovou pohodu. Přesto byste si neměli pořizovat zvíře příliš unáhleně.
29.03.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Esquire UK

Pes, kočka nebo morče vám mohou přinést spoustu radosti a pozitivní energie, a dokonce i posílit vaše zdraví. Rozhodnutí adoptovat zvíře by mělo být dobře promyšlené, ale z dlouhodobého hlediska se může vyplatit. Pět důvodů, proč byste měli uvažovat o zvířecím spolubydlícím.

1. Udržují vás zdravé

Když máte psa, jste nuceni ho několikrát denně vyvenčit. To automaticky znamená, že trávíte více času na čerstvém vzduchu a máte více pohybu. Na vaši pohodu mají vliv i další zvířata: Studie prokázaly, že mít domácího mazlíčka může snížit stres, snížit krevní tlak a poskytnout celkový pocit pohody. Kromě toho se ve vašem těle při hlazení zvířete uvolňuje hormon mazlení oxytocin. Hormon štěstí poskytuje další podporu dobré nálady.

2. Prospívají vašemu mozku

Studie z Floridské univerzity ukázala, že chov zvířat nejen zvyšuje náš pocit pohody, ale může také oddálit ztrátu paměti a další typy úbytku kognitivních funkcí. Zvláště silný byl dopad na verbální paměť, tedy schopnost zapamatovat si slova. Tyto účinky se projeví, pokud člověk žije ve společnosti zvířete alespoň pět let. Druh zvířete je mimochodem druhotný: Pozitivní vývoj byl pozorován nejen u majitelů koček a psů, ale také u účastníků studie s křečky, ptáky nebo plazy.

3. Dělají vám společnost

Zvířata nemají předsudky, jsou dobrými posluchači a mohou vám poskytnout podporu a útěchu v těžkých chvílích. Mohou také dělat společnost lidem, kteří žijí sami a často se cítí osamělí, a dávají jim pocit, že jsou potřební. Často vás mohou rozesmát svým nešikovným - nebo bláznivým - chováním. Můžete se od nich také hodně naučit: například mít velkou radost z maličkostí (jako je pamlsek), výrazným způsobem oslavit každé shledání a zcela se oddat mazlení.

Na co byste měli myslet, než si pořídíte domácího mazlíčka:

Pro všechny výhody, které s sebou domácí zvířata přinášejí: Nejsou to hračky, které můžete jednoduše odložit, když o ně ztratíte zájem. Než se rozhodnete pro domácího mazlíčka, měli byste si položit následující otázky:

  • Které zvíře vám a vašemu životnímu stylu nejlépe vyhovuje?
  • Máte na zvíře dostatek času?
  • Dokážete skloubit svou práci a chov zvířete?
  • Co zvíře potřebuje k tomu, aby bylo chováno druhově vhodným způsobem? Mohu mu to nabídnout?
  • Kdo se o zvíře postará, když budete na dovolené?
  • Jaké jsou přibližně roční náklady na zvíře? Můžete a chcete si ho dovolit?
  • Jaká je předpokládaná délka života zvířete a můžete a chcete se o něj tak dlouho starat?
  • Jste vy nebo někdo ve vaší domácnosti alergický?
  • Můžete si zvíře adoptovat z útulku namísto koupě zvířete z chovu?

4. Podporují děti v jejich rozvoji

Domácí zvířata jsou prospěšná zejména dětem. Studie prokázaly, že děti, které vyrůstají s domácími zvířaty, mají tendenci méně trpět ekzémy a neurodermitidou. Kromě toho podporují emocionální vývoj, například tím, že posilují sebedůvěru a podporují sociální dovednosti. Děti se také učí přebírat odpovědnost, když se mohou starat o blaho domácího mazlíčka. A dětem v pubertě prospívá nestrannost domácího zvířete.

5. Pomáhají vám navazovat nové kontakty.

Když venčíte svého psa, je velká pravděpodobnost, že se setkáte s dalšími majiteli psů. Někdy to dokonce vede k navázání přátelství, která by bez čtyřnohých kamarádů nevznikla. Kontaktní body však vznikají i prostřednictvím jiných zvířat - například v příslušných sdruženích, na internetových fórech nebo dokonce ve veterinární ordinaci - což může vést k cenným kontaktům.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best