Home  /  Stories  /  7 neuvěřitelných faktů o chrápaní

7 neuvěřitelných faktů o chrápaní

Na chrápání si často stěžují zejména ti, kteří ho musí poslouchat. Shromáždili jsme několik překvapivých faktů o chrápání.
22.03.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

1. Proč je vlastní chrápání málo rušivé

Pokud hlasitě a silně chrápete, nejenže připravujete o spánek svého partnera, ale pravděpodobně jste se kvůli tomu sami probudili. To se však nestává zdaleka tak často, i když je chrápání opravdu hlasité. Je to proto, že náš mozek dokáže zvuky třídit. Jinými slovy, pokud mozek vnímá hluk jako samovolně vyvolaný, ignoruje ho. A nechá nás dál klidně spát. Pokud však hluk pochází od osoby vedle nás, probudíme se - z evolučních důvodů, protože by mohlo hrozit nebezpečí.

2. Hlasitý jako náklaďák

Někteří lidé chrápou tiše a dosahují hlasitosti asi 40 decibelů, což zhruba odpovídá šepotu. Jiní jsou hlasitější, dosahují hlasitosti 70 decibelů a dosahují hlasitosti běžného rozhovoru, což může být v noci vnímáno jako velmi hlasité. Podle "Guinnessovy knihy rekordů" se muž s hladinou hluku 93 decibelů dostal na hlukovou špičku - to je stejně hlasité, jako kdyby těsně vedle postele projel nákladní automobil.

3. Muži chrápou více než ženy jen v mladším věku

Studie prokázaly, že muži skutečně chrápou více - ale jen když jsou mladí! V tomto období chrápe asi čtyřicet procent mužů a třicet procent žen. Předpokládá se, že existuje souvislost s ženským pohlavním hormonem estrogenem, který udržuje tkáň hrdla žen v lepší kondici. S přibývajícím věkem je však ženy dohánějí: Protože měkké tkáně v krku s věkem obecně slábnou, lidé obecně více chrápou - mezi pohlavími pak již nejsou žádné pozoruhodné rozdíly.

4. Zde je chrápání zakázáno

Pokud v noci pravidelně chrápete, měli byste si cestu do USA dvakrát rozmyslet: Pokud chrápete například v letadle v Delaware, porušujete zákon. A ve státech Massachusetts a Minnesota je chrápání zakázáno, pokud nejsou zavřená všechna okna.

5. Mléčné výrobky mohou podporovat chrápání

Mléčné výrobky mají hlenotvorný účinek, a proto mohou zužovat dýchací cesty a ztěžovat dýchání - a tím podporovat chrápání. Pokud chcete méně chrápat, měli byste se také vyhýbat alkoholu a lékům na spaní. Ty způsobují, že vaše dýchací cesty jsou během spánku uvolněnější, než normálně, takže chrápete ještě častěji. Lepší je pít před spaním čaj, například odkašlávání podporující mátový čaj.

6. Didgeridoo pomáhá proti chrápání

Chcete méně chrápat? Pak se naučte hrát na didgeridoo! Vědci z Curyšské univerzity před několika lety zjistili, že hra na australský dechový nástroj má nejen relaxační účinky, ale je také účinnou terapií proti chrápání. Hra na didgeridoo totiž velmi zatěžuje svaly, které udržují horní cesty dýchací otevřené - a díky tomu máte tendenci chrápat méně.

7. Chrápání může být nebezpečné

Chrápání je často jednoduše nepříjemné - zejména pro ty, kteří leží vedle. Noční řezání dříví však může být i nebezpečné: Pokud dochází k pravidelným zástavám dechu, nazývá se to spánková apnoe. Postižení lidé trpí zástavami dechu až 600krát za noc. V důsledku toho nemají dostatek kyslíku a špatně spí. Důsledkem mohou být problémy se soustředěním, extrémní denní ospalost, úzkost, deprese nebo dokonce bolesti hlavy. Máte-li podezření, že trpíte spánkovou apnoe, měli byste vyhledat odborníka.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best